Domů » Bleskovky » Microsoft a AMD chystají ARMový čipset pro počítače. Bude výkonnější než Snapdragon 8cx

Microsoft a AMD chystají ARMový čipset pro počítače. Bude výkonnější než Snapdragon 8cx

Zatímco Apple postupně převádí své počítačové portfolio na vlastní ARMové čipsety, Microsoft do tohoto světa zatím pouze opatrně nakukuje. V nabídce má pouze ARMový tablet Surface Pro X, jehož čipset Microsoft SQ1 za jablečnou konkurencí výrazně zaostává. Redmondští ale neskládají zbraně a chystají odvetu.

Surface Pro X 2020 03

Microsoft + AMD = výkonný ARMový čipset?

Microsoft by rád budoval výkonné počítače s ARMovými procesory, ale zatím jej brzdí nabídka čipsetů. Počítač Microsoft Surface Pro X pohání čipset Microsoft SQ1, avšak to je pouze upravený Qualcomm Snapdragon 8cx z roku 2019, jehož druhá iterace z loňska žádné zásadní zlepšení nepřinesla. Stále se tak čeká, až Qualcomm představí čip, který se bude moci Apple M1 směle postavit, ovšem je možné, že si Microsoft poradí i bez Qualcommu.

V kuloárech se šušká, že Microsoft rozšiřuje spolupráci s firmou AMD. Obě společnosti už za sebou mají spolupráci na upravených Ryzenech, které pohání vybrané konfigurace počítačů Surface Laptop, ovšem v tomto případě by se měla spolupráce týkat ARMových čipsetů. Podle informátora FrontTron by měla tato dvojice spolupracovat na 5nm čipsetu, který by měl využívat procesorová jádra Cortex-X1 a grafiku mRDNA 2 s osmi výpočetními jednotkami. Grafický výkon by neměl dosahovat úrovně karet NVIDIA GTX 1050, avšak měl by být výrazně vyšší než u grafických čipů v čipsetech od Qualcommu.

O výrobu čipsetu se má postarat společnost TSMC, byť původně byl osloven Samsung; kvůli nízké výtěžnosti ale nakonec Microsoft vsadí na tchajwanskou firmu. Oproti smartphonovým čipům nemá být součástí 5G modem, bude však možné jej dodat separátně.

Microsoft údajně plánoval uvedení tohoto čipsetu ještě v letošním roce, avšak kvůli zpoždění dodávek se premiéra odsunula na příští rok. Zajímavá je informace, že vyvíjený čipset nemá být omezen pouze na zařízení Microsoft Surface, ale máme jej najít i u konkurenčních zařízení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

  1. No to nemají zrovna velké ambice 🙄

  2. Konečně pokrok

    Pokud to bude podporovat všechny Windows desktop aplikace a Android aplikace a tablety budou malé jak Samsungy a Apple tak hurá!

  3. No hlavne spolupracuji na SoC pro Xbox…

  4. Stejně to pořád pojede zasekaně. Windows mi do počítače nesmí.

  5. To mají tedy dost nízké ambice. Snapdragon 8cx má dost mizerný výkon, který dnes stačí tak pro mobil střední třídy.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).