Microsoft a AMD chystají ARMový čipset pro počítače. Bude výkonnější než Snapdragon 8cx

Surface Pro X 2020 recenze

Zatímco Apple postupně převádí své počítačové portfolio na vlastní ARMové čipsety, Microsoft do tohoto světa zatím pouze opatrně nakukuje. V nabídce má pouze ARMový tablet Surface Pro X, jehož čipset Microsoft SQ1 za jablečnou konkurencí výrazně zaostává. Redmondští ale neskládají zbraně a chystají odvetu.

Surface Pro X 2020 03

Microsoft + AMD = výkonný ARMový čipset?

Microsoft by rád budoval výkonné počítače s ARMovými procesory, ale zatím jej brzdí nabídka čipsetů. Počítač Microsoft Surface Pro X pohání čipset Microsoft SQ1, avšak to je pouze upravený Qualcomm Snapdragon 8cx z roku 2019, jehož druhá iterace z loňska žádné zásadní zlepšení nepřinesla. Stále se tak čeká, až Qualcomm představí čip, který se bude moci Apple M1 směle postavit, ovšem je možné, že si Microsoft poradí i bez Qualcommu.

V kuloárech se šušká, že Microsoft rozšiřuje spolupráci s firmou AMD. Obě společnosti už za sebou mají spolupráci na upravených Ryzenech, které pohání vybrané konfigurace počítačů Surface Laptop, ovšem v tomto případě by se měla spolupráce týkat ARMových čipsetů. Podle informátora FrontTron by měla tato dvojice spolupracovat na 5nm čipsetu, který by měl využívat procesorová jádra Cortex-X1 a grafiku mRDNA 2 s osmi výpočetními jednotkami. Grafický výkon by neměl dosahovat úrovně karet NVIDIA GTX 1050, avšak měl by být výrazně vyšší než u grafických čipů v čipsetech od Qualcommu.

O výrobu čipsetu se má postarat společnost TSMC, byť původně byl osloven Samsung; kvůli nízké výtěžnosti ale nakonec Microsoft vsadí na tchajwanskou firmu. Oproti smartphonovým čipům nemá být součástí 5G modem, bude však možné jej dodat separátně.

Microsoft údajně plánoval uvedení tohoto čipsetu ještě v letošním roce, avšak kvůli zpoždění dodávek se premiéra odsunula na příští rok. Zajímavá je informace, že vyvíjený čipset nemá být omezen pouze na zařízení Microsoft Surface, ale máme jej najít i u konkurenčních zařízení.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku