MasterCard Mobile v ČR: Snadné placení kartou přímo z mobilního telefonu

Skrze novou službu MasterCard Mobile můžete pohodlně platit všemi svými platebními kartami přímo z mobilního telefonu. NFC tentokrát nebude potřeba.

Společnosti MasterCard Europe, ČSOB, Era, Global Payments Europe a Wincor Nixdorf dnes oficiálně spustili novou formu mobilních plateb – platební aplikaci MasterCard Mobile. Ta umožňuje jednoduše vložit všechny platební karty (nezávisle na vydávající bance) do mobilního telefonu a pak jej používat k placení. MasterCard Mobile má široké uplatnění a umožňuje placení mobilním telefonem na internetu, přímo v mobilních aplikacích, dárcovské platby, ale chystá se také do kamenných obchodů. Od 28. ledna 2013 je pro zájemce služba MasterCard Mobile zdarma ke stažení na Google Play a App Store a je možné s ní platit v přibližně 2000 internetových obchodech.

 

Zájemcům o MasterCard Mobile stačí chytrý telefon s připojením k internetu a mohou začít platit jednoduše prostřednictvím svého mobilního telefonu. Pouze si zde zaregistrují své platební karty a aktivují je. Nahrát je možné všechny platební karty, nezávisle na vydavatelské bance a platebním schématu.

Použití aplikace MasterCard Mobile 

Krátce po spuštění služby je možné platit kartou v mobilním telefonu přes MasterCard Mobile u zhruba dvou tisíc e-shopů, které mají platební bránu GP webpay u ČSOB. U těch se tato metoda automaticky nabídne všem zákazníkům, kteří při volbě metody platby zadají, že chtějí platit kartou. V tu chvíli si budou moci kliknout na akceptační logo MasterCard Mobile namísto vyplňování údajů z karty. Zobrazí se QR kód, který jednoduše vyfotí, a na displeji telefonu potvrdí platby zvoleným heslem.

MasterCard Mobile - Platba aplikací v internetovém obchodě

„Lidé se díky MasterCard Mobile vyhnou zadávání údajů z karty do počítače a zcela tak odpadají dohady o bezpečnosti zadávání čísla karty,“ doplňuje Richard Walitza a zdůrazňuje: „Zůstávají zachovány výhody a garance karet MasterCard a Maestro. Pokud by například objednané zboží nedorazilo nebo nebylo v pořádku, může držitel karty MasterCard nebo Maestro žádat vrácení peněz rovnou u své banky a nemusí se dohadovat s e-shopem. Tato garance se nazývá ‘charge back’.“

- -

Jaké jsou výhody pro držitele?

Služba MasterCard Mobile, karta v mobilním telefonu, držitelům karet přináší:
• pohodlné nakupování – kdykoliv a kdekoliv, stačí pouze mobilní telefon a není třeba mít při ruce platební karty
• bezpečné placení – nikam se nevyplňují údaje o kartách a platby jsou potvrzovány mnou zvolenými heslem; komunikace s centrálním serverem probíhá přes zabezpečený kanál
• dostupný přehled o historii mobilních plateb
• postupné rozšiřování aplikací a míst, kde bude možné MasterCard Mobile využít, jako například při nákupu jízdenek, vstupenek na kulturní a sportovní akce, využití pro platby ve vozech taxi, platby mezi sebou (peer to peer, MasterCard MoneySend), parkovné, katalogové nakupování přes QR kódy, interaktivní nakupování, platba faktur, složenek, věrnostní programy, slevové kupóny
„Bezpečnost služby MasterCard Mobile je na velmi vysoké úrovni, především z toho důvodu, že údaje o platebních kartách nejsou uloženy ani v telefonu, ani se žádnou cestou nedostanou k obchodníkovi. Veškeré údaje o platebních kartách jsou bezpečně uloženy na serveru. Přístup k mobilní peněžence je umožněn pouze z mobilního zařízení, na kterém byla aplikace MasterCard Mobile aktivována. Každá platební transakce se potvrzuje šestimístným alfanumerickým mPINem, který si uživatel volí při aktivaci a může ho kdykoliv změnit,“ upozorňuje Michal Prázný, Director Technology & Architecture, Wincor-Nixdorf.

   

Výhody pro obchodníky

Aplikace MasterCard Mobile obchodníkům zajistí:
• rozšíření obchodní sítě
• získání nových zákazníků
• bezpečný způsob inkasa plateb
• snížení souvisejících nákladů
• posílení image značky
Platby lze přijímat kdykoli a kdekoli – bez nutnosti instalovat nové terminály. Tento inovativní systém plateb přiláká nové zákazníky, kteří preferují rychlé i pohodlné nakupování a obchodník může navíc v reálném čase sledovat platbu a má jistotu, že dostal zaplaceno. Připojení k systému zvyšuje i prestiž obchodníka a pomáhá zlepšit propagaci.

 

A jak se mohou obchodníci k MasterCard Mobile připojit? V současné době je k dispozici hotové řešení pro internetové obchody i jiné obchodníky. Pro obchodníky využívající platební bránu GP webpay od ČSOB jsou náklady na zavedení tohoto platebního systému nulové. U ostatních obchodníků záleží na tom, zda ČSOB dodá pouze přístupové rozhraní, neboli SDK kód, nebo bude vytvářet celou aplikaci.

 

Obchodníci, kteří mají vlastní mobilní aplikaci, ji mohou snadno propojit s aplikací MasterCard Mobile a přinést tak zákazníkům další výhody. Podobně to již učinil např. Slevomat.cz, spuštění plánuje i největší obchodní portál Aukro.cz a nákupní rádce Heureka.cz ze skupiny Allegro Group a využití na svém webu chystají i České dráhy.

Autor článku
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku