Domů » Články » Mapy.cz už necílí pouze na turisty. Nově vás upozorní na kolony a nabídnou alternativní trasu

Mapy.cz už necílí pouze na turisty. Nově vás upozorní na kolony a nabídnou alternativní trasu

Mapová aplikace Mapy.cz uživatelům nově nabídne kompletní informace o silniční dopravě prostřednictvím své mobilní aplikace, která nově zobrazuje plnohodnotnou dopravní mapu s rozšířenými možnostmi navigace. Konkrétně uživatele upozorní, kde se na jejich cestě po České republice nachází uzavírky, nehody, radary, kolony nebo stavby na silnici. Mapy.cz se tak z ryze turistické aplikace proměňují na aplikaci, která lidem nabízí ucelené řešení pro každodenní cestování dostupné na jednom místě. Mapová aplikace si zakládá na znalosti lokálního prostředí, aktuálnosti svých dat a rychlosti zapracovaní omezení do mapových podkladů.

Mapy.cz již dříve implementovaly část informací souvisejících s dopravou a navigací, a to zpřístupněním svých mapových podkladů do automobilového systému CarPlay nebo možnosti plánování trasy po placených úsecích dálnic či navigaci v pruzích. Od dnešního dne umí plánovač a navigace přizpůsobit trasu aktuální dopravní situaci a za jízdy vyhledá nejrychlejší cestu s ohledem na aktuální dopravu. Další novinkou je, že se navigace vyhne problematickým úsekům na silnicích. Všechny tyto funkce jsou zatím dostupné v testovací beta verzi a pro veřejnost se budou postupně zpřístupňovat – aktualizace by měla být dostupná zhruba do jednoho týdne.

mapy cz
Oblíbená aplikace Mapy.cz už necílí jen na turisty. Nově vás upozorní na kolony a nabídne alternativní trasu.

Právě navigování už v současné době v aplikaci Mapy.cz používají desítky tisíc lidí denně a meziroční nárůst jejich zájmu je 100%. Zejména poptávka ze strany uživatelů byla hlavním impulzem pro vývoj celé dopravní mapy. „Chceme být pro lidi parťákem nejen na víkendové výlety, ale i pro běžný život při cestování například po městě.

Jsme na startovní čáře nové etapy a uvědomujeme si zodpovědnost, kterou na sebe spuštěním dopravy bereme, ale věříme, že lidi nezklameme a Mapy budou nadále s radostí používat,“ říká Martin Jeřábek, manažer týmu Mapy.cz, a dodává, že v tuto chvíli nemají ambici překonávat přímou konkurenci, ale naopak chtějí rozšířit nabídku možností pro stávající uživatele, kterým dopravní přehled v aplikaci chyběl. Údaje v dopravní mapě jsou v současnosti dostupné jen pro území České republiky, ale do budoucna se počítá s jejich rozšířením.

Plánování alternativních tras, dopravní omezení a kontrola informací

Postupně Mapy.cz chystají volbu alternativní trasy, která lidem nabídne více tras do cíle. Další prioritou jsou omezení a uzavírky na trase. Aplikace cestovatele upozorní, že se například blíží k oblasti s omezeným vjezdem. Další velkou výzvou je aktuálně pro Mapy.cz dynamický routing. „Jedná se o kontrolní systém, který v čase vyhodnocuje, jestli v době dojezdu narazíte na nehodu, která je od vás aktuálně vzdálená třeba dvě hodiny,“ doplňuje Jakub Faifer, produktový manažer Mapy.cz.

Aplikace uživatele ještě upozorní na policejní hlídky a radary a vyhledá i místa v okolí tras, například benzínové stanice, restaurace nebo hotely. Mapy.cz myslí i na propojení dopravních informací s cykloturistikou a dají sportovcům vědět, kde mohou narazit na uzavírky na jejich trase. Do budoucna plánuje aplikace přesah dopravy i do využití v režimu offline.

Aplikace Mapy.cz sbírá část dat o dopravě od Ředitelství silnic a dálnic ČR a následně je automatizovaně převádí do svých mapových podkladů. „Informace o kolonách se počítají z dat externích leasingových flotil, do kterých chceme postupně zapojovat i data od uživatelů, kteří využívají navigaci. Jejich součinnost při vytváření dopravní mapy je jeden z našich současných cílů. Pomůže nám, až se naši fanoušci zapojí do společného vytváření dopravní mapy a dají nám vědět, pokud na cestě narazí například na uzavírku, kterou u nás neuvidí. Čím víc se jich zapojí, tím budou dopravní informace v Mapách aktuálnější,“ dodává Faifer.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

8 komentářů

 1. Jiří Král

  Jako uživatel beta verze o této nové funkci vím už týden. Pokud chcete psát články o doopravdy čerstvých novinkách měl by jste jako správný novinář používat beta verze aplikací.

  • Roman Hálek

   My jsme o té nové verzi věděli už několik týdnů, nicméně až dnes přišel od Seznamu e-mail, že to můžeme zveřejnit.

  • Aha. Tak to se omlovám. Něco takového jsem nevěděl. Trochu jsem se unáhlil s tím poučováním.

  • Roman Hálek

   V pohodě, díky :-)

  • Král, by budeš asi dobrý hlupáček, že?

 2. Skoda, ze je Google odmita pustit do Android Auto

 3. Na CarPlay padne hned po zvoleni trasy, maji jeste na cem pracovat

 4. Ta navigace má i 3D režim ( podobně jako třeba Sygic)?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).