Domů » Bleskovky » Mapy.cz dostávají hlasovou navigaci: Zatím pouze pro zapálené betatestery

Mapy.cz dostávají hlasovou navigaci: Zatím pouze pro zapálené betatestery

Před měsícem se na twitterovém kanále Mapy.cz objevil příspěvek odhalující dlouze očekávanou funkci ve stejnojmenné aplikaci – hlasovou navigaci (více informací). Nyní si ji může vyzkoušet prvních 3 500 uživatelů se smartphony se systémem Android, mapový tým Seznamu má z pochopitelných důvodů zájem zejména o ty uživatele, kteří se budou věnovat aktivnímu testování a budou poskytovat zpětnou vazbu.

mapy

A co navigace v Mapy.cz umí? Seznam tvrdí, že se jedná zejména o turistickou navigaci, avšak využijí ji i řidiči a cyklisté, dokonce v celé Evropě.

 • Chodce upozorní na blížící se rozcestník, povede je po preferované nejkratší či turistické trase, nebo jim vykreslí barvy turistického značení na stezkách.
 • Cyklisté si mohou v aplikaci Mapy.cz naplánovat trasu s preferencí cyklotras, silnic, lesních a polních cest, případně trasu určenou pouze pro silniční kolo, a hlasová navigace je na blížící se změnu cesty vždy upozorní.
 • A konečně řidiči automobilů mohou od navigace očekávat většinu potřebných funkcí k řízení, jako jsou povely ke směru jízdy, upozornění na kruhové objezdy, sjezdy, podrobnosti o silnicích a maximální povolené rychlosti.

Všechny tři skupiny mohou do trasy zadávat neomezené množství průjezdních bodů. I když si můžete stáhnout mapové podklady celé Evropy zdarma, navigace zatím vyžaduje internetové připojení; v Seznamu nicméně pracují i na offline řešení.

Pokud tedy máte zájem aplikaci testovat a aktivně zasílat Seznamu zpětnou vazbu, můžete si stáhnout beta verzi aplikace z tohoto odkazu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. martin (neregistrovaný)

  Vyzkoušeno, škoda toho, že není offline. Zatím není pro mně.

  • Si říkám proč je v roce 2016 online navigace takovej problém? Zvlášť po ČR. Vždyť to žere nula nula nic.

   Zatím takhle jezdí z Google mapami, které jsou díky integraci Waze perfektní.

   Zkusím toto a uvidíme:)

   • lerion (neregistrovaný)

    Kdyz jedes po Praze, tak je to ok. Ale bohuzel v nekterych mistech republiky neni stale mobilni signal na takove urovni, aby ti zajistil funkcnost navigace. Navic toto je vec, ktera uz pred dvaceti lety sla v pohode offline, tak proc ji nutit online?

   • M.BoBo (neregistrovaný)

    Když si načteš trasu v době když si připojen k internetu, tak tě naviguje i offline.
    Navíc na Google Mapy skutečně stačí GPRS/EDGE.

    Ano, dříve v době Windows Mobile 2003, 5, 6, CE byly podklady offline, ale také byly třeba několik let neaktulizované a nebyl problém díky tomu bloudit. To teď už odpadá, i díky online zobrazenému provozu.

   • lee (neregistrovaný)

    Protože přepínání sítí při jízdě, mizerná FUP, výpadky signálu v údolích a tunelech a Roaming. Nejlepší je, když se blížíš ke křižovatce a navigace ztratí signál

 2. M.BoBo (neregistrovaný)

  To ale ztratí signál GPS, ne data. Jak říkám, třeba Google mapy navigují i při vypnutých datech, pokud máš trasu načtenou. Samozřejmně musí být viditelná GPS (to by pak nenavigovali ani offline navigace).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).