Domů » Bleskovky » Malování po 32 letech mizí z Windows, ale Microsoft ikonický grafický program nepohřbívá úplně

Malování po 32 letech mizí z Windows, ale Microsoft ikonický grafický program nepohřbívá úplně

Včera světem otřásla zpráva, že Microsoft po 32 letech pohřbívá legendární grafický program Malování. Pokud se však nechcete jen tak snadno vzdát jednoduchého prográmku, ve kterém provedete snadno a rychle základní úpravy obrázků, nemusíte, protože Microsoft uvedl vše na pravou míru.

Microsoft na podzim uvolní aktualizaci Windows 10 Fall Creators Update, která by měla přinést spoustu zajímavých novinek, ale také by měla odstranit některé zastaralé funkce, mezi nimiž se nachází i Malování. Program je v operačním systému už od jeho první verze, která vyšla v roce 1985, ale od tohoto roku je označena za zastaralou funkci, která už ve Windows 10 nemá žádné uplatnění.

V říjnu loňského roku Microsoft představil přepracovanou verzi Malování 3D, přičemž už ze samotného názvu vyplývá, že software dokáže pracovat s 3D objekty. A přebírá i některé funkce původního Malování.

Microsoft včera na svém blogu zveřejnil příspěvek, ve kterém se snaží uvést vše na pravou míru, protože informace o tom, že by měl jednoduchý grafický program po 32 letech zmizet z Windows, vyvolala rozporuplné reakce. Americká technologická společnost vysvětluje, že Malování sice už nebude předinstalovanou součástí Windows, ale bude stále k dispozici. Pokud nechcete dát aplikaci, ve které jste vytvořili své první umělecké dílo, sbohem, budete si ji moct stáhnout zdarma přes Windows Store.

Michaela Brázdilová

5 komentářů

 1. Né malování já používám skoro furt :(

 2. Ono je to trošku jinak – od podzimního upgradu desítek nebude Malování dále vyvíjeno. Kdy opustí Windows a přejde do Store, není ještě určeno, bude v nich minimálně do jara.

  Nemluvě o tom, že se vše ještě může změnit.

  Většinu jeho funkcí už umí Malování 3D.

 3. Vsak teraz su vo Windows 10 2 Skicáre. Ten stary kludne mozu dat preč. Ten novy konecne zvladne aj transparentne obrazky. A dá sa v tom viac.

  Mohli by ale ulahčiť prácu s „canvas“ lebo je to zdlhavejšie a radšej preto často krat otvorim stary skicar

 4. Dřívější verze Windows byly mnohem stabilnejsi a uzivatel si koupil systém, ktery se mu za pul roku nezmenil pod zadkem (napr. konec podpory FoxPro a dalsi chuťovky)

 5. Bude v obchode naďalej v ponuke.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).