Domů » Články » Microsoft Lumia 950 (XL): Jak fotí a nahrává video?

Microsoft Lumia 950 (XL): Jak fotí a nahrává video?

Nové Lumie 950 a 950 XL disponují shodným fotoaparátem s puncem značky Zeiss, který nabízí 20Mpx rozlišení, záznam 4k videa a trojitou přisvětlovací diodu. Jaké jsou výsledky? Velmi dobré.

Už před oficiálním představením nových Lumií 950 a 950 XL bylo zřejmé, že Microsoft bude klást velký důraz na fotografování a video. My jsme již v redakci kvalitu fotoaparátu otestovali a můžeme dát redmondskému gigantovi za pravdu – obě novinky fotí a točí nadprůměrně. A je úplně jedno, zda si pořídíte Lumii 950 s 5,2″ panelem či větší Lumii 950 XL s 5,7″ displejem; oba modely totiž disponují optikou  se zcela identickými parametry a výsledky z nich jsou tedy shodné.


Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Max-shop.cz, kde si nové Lumie můžete zakoupit

Slušný základ pro náročné fotografy

Hlavní PureView fotoaparát s puncem značky Zeiss se pyšní 20Mpx rozlišením a RGB+ senzorem. Objektiv tvoří šest optických členů a jeho světelnost je f/1.9. Velikost samotného senzoru je 1/2.4″. Nezapomnělo se ani na optickou stabilizaci obrazu, kterou oceníte při focení v horších světelných podmínkách i nahrávání videa, a nutno dodat, že funguje velmi slušně.

Při horším světle přijde vhod také trojitá přisvětlovací dioda, která je velmi výkonná a spolehlivě v úplně tmě osvítí středně velký pokoj. Výsledné fotografie se ale ukládají v maximálním rozlišení 16Mpx (poměr stran 16:9 – 5 312 x 2 976 px, ale lze přepnout na 4:3) do formátu JPG (případně lze také do RAW), přičemž průměrná velikost souboru se pohybuje v rozmezí 4 do 12 MB.

 

Jak jsem již nakousl v úvodu, kvalita fotek je nadprůměrná a nejen za dobrých světelných podmínek oba modely fotí na výbornou. Snímky mají dostatečně ostré detaily, věrné barvy a i při prohlížení na monitoru s velkým rozlišením vypadají dobře, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených fotografií.

-

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- -

Možnosti, režimy focení a Rich capture mód

Překvapivě dobře si optika poradí také s protisvětlem a čas od času se vám se zapadajícím sluníčkem může povést vykouzlit velmi nápadité snímky. Na drobné komplikace jsem narazil při focení makra, kdy poměrně často automatika chybně zaostřila a výsledkem pak byl jen rozmazaný detail. V tomto případě se mi vždy oplatilo pořídit několik záběrů a mírně při tom měnit vzdálenost, ze které fotografujete. Případně tento neduh lze eliminovat tím, že zaostříte manuálně, ale rozhodně by bylo příjemnější, kdyby Microsoft v některé ze softwarových aktualizací tuto chybu odstranil.

-

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Manuální režim, do kterého se dostanete přes ikonku v horní části fotoaparátu, je tradičně zpracovaný velmi dobře. Kromě ostření lze upravovat vyvážení bílé barvy, ISO, expozici  a rychlost závěrky. Ve výchozím nastavení je také aktivovaný tzv. Rich capture mód, se kterým lze i za horšího světla pořídit jasné a ostré snímky s nižším množstvím šumu. Při focení za dobrých světelných podmínek jsem Rich capture nechával vypnutý – v tomto případě byl totiž rozdíl v kvalitě snímku minimální a jen se tím prodlužovala doba zpracování fotografie (někdy až 7 vteřin). Ve tmě vám ale může velmi dobře pomoci.

-

- - -

Software fotoaparátu ale podezřívám z toho, že to při aktivním Rich capture režimu čas od času přežene s výslednou postprodukcí a hotový snímek pak má nereálné barvy a především není dostatečně ostrý (zhruba 1 z pěti pokusů). Na displeji telefonu si toho ale nevšimnete, já to zpozoroval až při finálním prohlížení snímků na monitoru s vysokým rozlišením – v tu chvíli mi totiž některé snímky připadaly jako pořízené nějakým levným telefonem. Opět softwarová chyba, kterou je potřeba odstranit. Kromě toho Lumie umějí pořizovat animované fotografie, kdy je základní snímek doplněný zhruba 1,5 vteřinu dlouhým videem.

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Díky kvalitní optice a optické stabilizaci obrazu jsou výsledky slušné i při focení v šeru či noci. Jen občas automatika neví, na co zaostřit, zejména pokud je v záběru více zdrojů světla. Samotné ostření je ale rychlé, jen při makru a nočních snímcích by mohlo být spolehlivější.

- - -

Pokud máte vypnutý režim Rich capture a animované fotografie, je většinou uložení fotografie poměrně rychlé. Přesto pokud se ihned po pořízení rozhodnete na snímek podívat, počítejte s drobnou prodlevou. Pokud jsou výše zmíněné režimy aktivní, pak bude zdržení ještě o něco delší (řádově jednotky vteřin).

- - -

- - -

Přední kamerka disponuje 5Mpx rozlišením, světelnost objektivu je f/2.4 a video zvládne nahrávat maximálně ve Full HD rozlišení pči 30 fps. Pro focení selfie poslouží velmi dobře, avšak s ubývajícím světlem počítejte s horší ostrostí a větším množstvím šumu.

Záznam videa

Lumia 950 & Lumia 950 XL nahrávají video v kodeku MP4/H.264 při maximálním rozlišení 4k (Ultra HD, 3840 x 2160 px při 30 fps). 4k video lze dále ukládat při 25 či 24 fps. Full HD a HD video lze ukládat se snímkovací frekvencí 60/30 nebo 24 fps. Kvalita záznamu je opět nadprůměrná – video je plynulé, s ostrými detaily a reálnými barvami. Jen v horším světle nebo ve tmě už se šumu objevuje nezvykle moc.

Microsoft Lumia 950: Camera demo (4k)
Ukázkové video pořízené ve 4k rozlišení

Během testování záznamu videa ve 4K rozlišení se mi u jednoho z pořízených klipů objevila zajímavá chyba, kdy se displej rozdělil na dvě poloviny a v každé byla snímaná scéna nepatrně odlišná, což bylo pozorovatelné už během natáčení přímo na displeji. Po uložení a natáčení dalšího klipu už ale vše bylo v pořádku. Ukázku této chyby najdete v přiloženém videu v čase 2:14.

Nokia Lumia 950: Slow-motion test (120 fps, HD)
Slow-motion video

Ve výčtu funkcí nechybí ani slow-motion video se 120 fps, avšak maximálně v HD rozlišení. Nicméně kvalita záznamu nás v tomto případě zklamala. Ani za dobrého světla nejsou klipy dostatečně ostré a navíc zcela chybí zvuková stopa. V tomto směru tedy ještě v Microsoftu mají co opravovat.

Závěrečné hodnocení

Fotoaparát a funkce s ním spojené rozhodně novým Lumiím ostudu neudělají, naopak. Jedná se o skvěle fotící smartphony, které zejména za dobrých světelných podmínek dokáží vykouzlit fantastické snímky a klipy. A špatné to není ani v šeru, i když u záznamu videa by rozhodně mohlo být méně šumu. Nároční fotografové ocení přítomnost manuálního režimu či možnost ukládání do bezztrátového formátu RAW (respektive DNG). Kladné body si výrobce může připočítat také za přítomnost dvoupolohové spouště fotoaparátu, která se nachází na pravém okraji.

Microsoft by ale měl zapracovat na rychlosti ukládání fotografií, a to zejména při využívání doprovodných režimů focení, a především by měl vylepšit chování automatiky při focení makra a zapracovat by měl také na slow-motion videu.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

30 komentářů

 1. Michalone (neregistrovaný)

  Nechápu proč ta věta „Překvapivě dobré“. Pro mě žádné překvapení, že fotí hodně slušně. :)

  • presne tak.. doslova ma to irituje videl som to uz viac krat ked pouziju slovo prekvapivo/e pri fotakoch od Lumie, ked vzdy to tak bolo aj bude ze maju jedni z najlepsich fotakov

  • Máte naprostou pravdu. To slovo (překvapivě) mi tam zůstalo z konceptu článku. Text jsem si po sobě kontroloval, perex jsem už ale vynechal – opraveno :)

  • Otravná osoba

   No vidíte a mě přijde, že to překvapivě není až tak dobré. Jestli 1520 nebo icon ještě jakž takž uměly vynikat nad konkurencí, tady bych řekl, že l950 nijak vyloženě nevyniká (ač vůbec není špatná, ale po navnazení od MS…).

   Každopádně mi přijde, že testovaný kus bude spíš horší. Při maximálním přiblížení mám takový divný pocit, no, jako by tam byly drobní duchové? Zvlášť u noční fotky autobusové zastávky. Možná jen pocit.

  • Otravná osoba

   Ačkoli, na GSMaréně jsou v testu opravdu moc povedené snímky v parádní kvalitě. Celkově mi přijde, že kvalita se v rámci různých recenzí/testů uživatelů občas mění

  • OTRAVNÁ OSOBA : Konkurencia silnie v tomto segmente… Kedysi sa samsung nejak na fotografie nezameriaval a vydaval len nejake telefony dnes je s6 konkurent jak sa patri

  • Drezur (neregistrovaný)

   OtravnáOsoba (to je nick :-D): mně přijdou povedený i ty fotky tady v recenzi a aktuálně přemejšlím, že bych svoji stařičkou 1020ku vyměnil právě za XLko :)

 2. Kolousek001 (neregistrovaný)

  Nejsem znalec fotek a foťáků, ale tyhle vypadají skvostně … Ale to by na tak předraženej mobil sakra měly :D

  • Byli telefony už i dražší ;) na aukru se dá sehnat za 14,5 to už je podle mě dobrá cena.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Predrazeny? Poprosil by som rozviest, lebo takto vybaveny telefon ma podla mna primeranu cenu.

  • wm (neregistrovaný)

   Je třeba brát v potaz i softwarovou výbavu a kvůli systému windows je třeba nabídnout cenu dejme tomu o třetinu až polovinu nižší. Jinak žádné prodejní rekordy nelze očekávat.

  • WM: tak toto mi tiez prosim ta vysvetli. A nechod mi tu s appkami.

  • Je to nejvybavenejsi telefon, tak nevim, o jakem predrazeni mluvis. Neni mozne vzdelavat tak, ze bys snizoval cenu. S touhle logikou by nejvetsi zisk byl pri prodeji za 0.

   U Windows je jasny posun k pouzivani k a v praci, neni a nebude to masovka.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   O cene rozhoduje trh, hosi. To, jestli je primerena nebo bude muset dolu uvidime za par tydnu.

  • Chod si trolovat o kusok vyssie kde Nexus4 nedostane update na Android6.

   Cena je opotstatnena tak ako Steelspace pise. Je to naj telefon kedy co bol vyrobeny.

  • Lukass71 (neregistrovaný)

   Nevim, jak s tim souvisi nexus 4, ale fajn..

   Mimochodem, miluju vasi objektivnost, ‚nej telefon‘

   950(xl) rozhodne neni spatny telefon, napriklad ta funkce Continuum je velmi zajimava a do ted neni telefon, ktery by neco podobneho umel. Fotoaprat, jak uz je u high-end lumii znamo, je excelentni, na druhou stranu, neni nejak vyrazne lepsi nez konkurence. Design techto novinek je velmi nevyrazny a skoro az nudny. Software je velmi neatraktivni k vetsine zakazniku, z toho plyne, ze ani aplikaci neni mnoho, coz je zde pravdou.

   Celkove je to dobry telefon, skoda jen toho designu a aplikaci. Rozhodne neni nejlepsim telefonem na trhu.

  • Lukass71: „Nevim, jak s tim souvisi nexus 4, ale fajn..“

   Porozmyslaj. Urcite na to prides.

   K zvysku co si napisal. Ukaz mi dalsi Telefon v danej cenovej kategorii, ktory toho ponuka viac (dizajn nechaj stranou, vobec neni tak zly ako na obrazkoch vyzera).

  • Lukass71 (neregistrovaný)

   Samsung S6 – aplikace, design

   Nexus 6P – cena, aplikace, design, updaty

  • Lukass71: skus to este raz.

  • Petr (neregistrovaný)

   Tomssx1: trolujes tu ty. Co napsal Arakain je pravda.

   Btw. To, ze N4 nedostane A6.0 se vi od zacatku a u takto stareho pristroje to prekvapi fakt jenom tebe.

  • Petr: dalsi troll.

   „u takto stareho pristroje to prekvapi fakt jenom tebe.“

   :D

   (PS: lumia 520 je o 5mesiacov mladsie zariadenie a dostane W10M ;) )

 3. shd (neregistrovaný)

  toto som nasiel na nete, celkom slusna funkcia pri horsom osvetleni

  [odkaz]

 4. unicorn64 (neregistrovaný)

  Rich Capture nie je jednoduche HDR. Podla toho co vysvetloval sef foto divizie Juha Alakarhu (vid. [odkaz] Rich Capture sa snazi riesit predovsetkym problemy kde mobily s malym sensorom zlyhavaju:

  1. Pohybujuce sa objekty (zvlast pri slabom osvetleni) – robi sa dvojita expozicia s roznymi nastaveniami pre pozadie a pre pohybujuci sa objekt, nasledne sa to spaja do jednej foto, pricom pohybujuci sa objekt nie je rozmazany a pozadie ma detaily.

  2. Neprirodzeny blesk – vyuziva sa RGB blesk, ktory sa teplotou prisposobi okoliu plus dvojita expozicia bez a s bleskom, pricom intenzita osvetlenia sa manualne nastavi.

  Okrem toho Rich Capture zistuje aj ako uzivatel drzi mobil, atd.

  Inymi slovami, pri dobrom osvetleni a statickych objektoch nema velky vyznam pouzivat Rich Capture, ale napr. na party v klube alebo pohybujucich sa detoch by mali byt fotky podstatne lepsie ako konkurencia, t.j. nerozmazane a bez sumu. DOLEZITE je najprv dotykom urobit fokus na objekt a potom cvakat spust.

  Druhou velkou vyhodou je pouzivanie blesku, ktory prirodzene prisvieti tmavu scenu a sum je opat nizky, objekty nerozmazane.

  Mozte sa s tym pohrat, pripadne porovnat s konkurenciou.

  • unicorn64 (neregistrovaný)

   + zatial je malo recenzii, ktore porovnavaju mobily, resp. vedia ukazat vyhody Rich Capture, vyberam niekolko zaujimavych testov:

   L930/L950/L1020 [odkaz]

   4k videa L950/S6/G4 [odkaz]

   L950/DSLR/iPhone [odkaz]

   foto studio test (porovnanie roznych mobilov) [odkaz]

   video studio test (porovnanie roznych mobilov) [odkaz]

  • Unicorn64: Děkuji za doplňující informace. Už jsem si vlastnosti Rich capture režimu pořádně nastudoval a v textu jsem nepřesnost upravil :) souhlasím s vámi, že při focení nočních scén je vylepšení celkem výrazné, ale vadí mi ten v textu popisovaný bug, kdy jsou některé fotografie ochuzené o detaily a ostrost (děje se mi to cca u 1 z 5 případů).

   V zahraničních recenzích se o tom moc nezmiňují, ale co jsem se bavil s několika uživateli, kteří také model 950 nebo 950 XL mají, tak se jim to také občas děje. Naštěstí to není nic, co by se nedalo opravit s některou z dalších aktualizací softwaru.

  • Tohle dělají W10M respektive nová „Camera“ app. Občas prostě Rich Capture snímek vyleze neúplný. Je lehce neostrý a vypadá zvlášt mázle při přiblížení, pokud vlezu do informací o fotce v galerii, tak má většinou snímek kolem 600-800 kB namísto 5 MB.

   Dělá to i u mé L930. Neřeší to ani aktuální sestavení Insider programu, tohle bude spíše chyba camera aplikace.

  • Díky za doplnění, to jsem nevěděl :)

  • unicorn64 (neregistrovaný)

   Pre doplnenie, dnes bola uverejnena recenzia L950 vs LG4, kde v teste c.9 je ukazana funkcia Rich Capture [odkaz]

   Spominany bug by mohol eliminovat postup: „fokus dotykom na prislusny objekt + min. 2x spust“.

   Novinky okolo L950 dobre vysvetluje sef timu Juha Alakarhu [odkaz]

 5. Martin (neregistrovaný)

  Ta baterie u Lumiich 950,XL teda katastrofa 62h endurace [odkaz] XL a 48h bez XL

  [odkaz]

 6. Martin (neregistrovaný)

  Jinak fotky luxus prostě Lumie umí foťáku nejlépe i sony z5 se nechytá ani náhodou.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).