Domů » Články » Microsoft Lumia 950 (XL): Jak fotí a nahrává video?

Microsoft Lumia 950 (XL): Jak fotí a nahrává video?

Nové Lumie 950 a 950 XL disponují shodným fotoaparátem s puncem značky Zeiss, který nabízí 20Mpx rozlišení, záznam 4k videa a trojitou přisvětlovací diodu. Jaké jsou výsledky? Velmi dobré.

Už před oficiálním představením nových Lumií 950 a 950 XL bylo zřejmé, že Microsoft bude klást velký důraz na fotografování a video. My jsme již v redakci kvalitu fotoaparátu otestovali a můžeme dát redmondskému gigantovi za pravdu – obě novinky fotí a točí nadprůměrně. A je úplně jedno, zda si pořídíte Lumii 950 s 5,2″ panelem či větší Lumii 950 XL s 5,7″ displejem; oba modely totiž disponují optikou  se zcela identickými parametry a výsledky z nich jsou tedy shodné.


Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Max-shop.cz, kde si nové Lumie můžete zakoupit

Slušný základ pro náročné fotografy

Hlavní PureView fotoaparát s puncem značky Zeiss se pyšní 20Mpx rozlišením a RGB+ senzorem. Objektiv tvoří šest optických členů a jeho světelnost je f/1.9. Velikost samotného senzoru je 1/2.4″. Nezapomnělo se ani na optickou stabilizaci obrazu, kterou oceníte při focení v horších světelných podmínkách i nahrávání videa, a nutno dodat, že funguje velmi slušně.

Při horším světle přijde vhod také trojitá přisvětlovací dioda, která je velmi výkonná a spolehlivě v úplně tmě osvítí středně velký pokoj. Výsledné fotografie se ale ukládají v maximálním rozlišení 16Mpx (poměr stran 16:9 – 5 312 x 2 976 px, ale lze přepnout na 4:3) do formátu JPG (případně lze také do RAW), přičemž průměrná velikost souboru se pohybuje v rozmezí 4 do 12 MB.

 

Jak jsem již nakousl v úvodu, kvalita fotek je nadprůměrná a nejen za dobrých světelných podmínek oba modely fotí na výbornou. Snímky mají dostatečně ostré detaily, věrné barvy a i při prohlížení na monitoru s velkým rozlišením vypadají dobře, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených fotografií.

-

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- -

Možnosti, režimy focení a Rich capture mód

Překvapivě dobře si optika poradí také s protisvětlem a čas od času se vám se zapadajícím sluníčkem může povést vykouzlit velmi nápadité snímky. Na drobné komplikace jsem narazil při focení makra, kdy poměrně často automatika chybně zaostřila a výsledkem pak byl jen rozmazaný detail. V tomto případě se mi vždy oplatilo pořídit několik záběrů a mírně při tom měnit vzdálenost, ze které fotografujete. Případně tento neduh lze eliminovat tím, že zaostříte manuálně, ale rozhodně by bylo příjemnější, kdyby Microsoft v některé ze softwarových aktualizací tuto chybu odstranil.

-

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Manuální režim, do kterého se dostanete přes ikonku v horní části fotoaparátu, je tradičně zpracovaný velmi dobře. Kromě ostření lze upravovat vyvážení bílé barvy, ISO, expozici  a rychlost závěrky. Ve výchozím nastavení je také aktivovaný tzv. Rich capture mód, se kterým lze i za horšího světla pořídit jasné a ostré snímky s nižším množstvím šumu. Při focení za dobrých světelných podmínek jsem Rich capture nechával vypnutý – v tomto případě byl totiž rozdíl v kvalitě snímku minimální a jen se tím prodlužovala doba zpracování fotografie (někdy až 7 vteřin). Ve tmě vám ale může velmi dobře pomoci.

-

- - -

Software fotoaparátu ale podezřívám z toho, že to při aktivním Rich capture režimu čas od času přežene s výslednou postprodukcí a hotový snímek pak má nereálné barvy a především není dostatečně ostrý (zhruba 1 z pěti pokusů). Na displeji telefonu si toho ale nevšimnete, já to zpozoroval až při finálním prohlížení snímků na monitoru s vysokým rozlišením – v tu chvíli mi totiž některé snímky připadaly jako pořízené nějakým levným telefonem. Opět softwarová chyba, kterou je potřeba odstranit. Kromě toho Lumie umějí pořizovat animované fotografie, kdy je základní snímek doplněný zhruba 1,5 vteřinu dlouhým videem.

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Díky kvalitní optice a optické stabilizaci obrazu jsou výsledky slušné i při focení v šeru či noci. Jen občas automatika neví, na co zaostřit, zejména pokud je v záběru více zdrojů světla. Samotné ostření je ale rychlé, jen při makru a nočních snímcích by mohlo být spolehlivější.

- - -

Pokud máte vypnutý režim Rich capture a animované fotografie, je většinou uložení fotografie poměrně rychlé. Přesto pokud se ihned po pořízení rozhodnete na snímek podívat, počítejte s drobnou prodlevou. Pokud jsou výše zmíněné režimy aktivní, pak bude zdržení ještě o něco delší (řádově jednotky vteřin).

- - -

- - -

Přední kamerka disponuje 5Mpx rozlišením, světelnost objektivu je f/2.4 a video zvládne nahrávat maximálně ve Full HD rozlišení pči 30 fps. Pro focení selfie poslouží velmi dobře, avšak s ubývajícím světlem počítejte s horší ostrostí a větším množstvím šumu.

Záznam videa

Lumia 950 & Lumia 950 XL nahrávají video v kodeku MP4/H.264 při maximálním rozlišení 4k (Ultra HD, 3840 x 2160 px při 30 fps). 4k video lze dále ukládat při 25 či 24 fps. Full HD a HD video lze ukládat se snímkovací frekvencí 60/30 nebo 24 fps. Kvalita záznamu je opět nadprůměrná – video je plynulé, s ostrými detaily a reálnými barvami. Jen v horším světle nebo ve tmě už se šumu objevuje nezvykle moc.

Ukázkové video pořízené ve 4k rozlišení

Během testování záznamu videa ve 4K rozlišení se mi u jednoho z pořízených klipů objevila zajímavá chyba, kdy se displej rozdělil na dvě poloviny a v každé byla snímaná scéna nepatrně odlišná, což bylo pozorovatelné už během natáčení přímo na displeji. Po uložení a natáčení dalšího klipu už ale vše bylo v pořádku. Ukázku této chyby najdete v přiloženém videu v čase 2:14.

Slow-motion video

Ve výčtu funkcí nechybí ani slow-motion video se 120 fps, avšak maximálně v HD rozlišení. Nicméně kvalita záznamu nás v tomto případě zklamala. Ani za dobrého světla nejsou klipy dostatečně ostré a navíc zcela chybí zvuková stopa. V tomto směru tedy ještě v Microsoftu mají co opravovat.

Závěrečné hodnocení

Fotoaparát a funkce s ním spojené rozhodně novým Lumiím ostudu neudělají, naopak. Jedná se o skvěle fotící smartphony, které zejména za dobrých světelných podmínek dokáží vykouzlit fantastické snímky a klipy. A špatné to není ani v šeru, i když u záznamu videa by rozhodně mohlo být méně šumu. Nároční fotografové ocení přítomnost manuálního režimu či možnost ukládání do bezztrátového formátu RAW (respektive DNG). Kladné body si výrobce může připočítat také za přítomnost dvoupolohové spouště fotoaparátu, která se nachází na pravém okraji.

Microsoft by ale měl zapracovat na rychlosti ukládání fotografií, a to zejména při využívání doprovodných režimů focení, a především by měl vylepšit chování automatiky při focení makra a zapracovat by měl také na slow-motion videu.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Subscribe
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments