LG G2 vs. Nexus 5: Jak moc odlišní jsou oba koně ze stejné stáje?

Po špičkově vybaveném LG G2 přináší jihokorejský výrobce na trh další high-end v podobě Nexusu 5. Jsou si telefony podobné nebo je jejich jediným společným znakem logo LG na zádech?

Není tomu tak dávno, co LG uvedlo na trh svou vlajkovou loď LG G2 (recenze). Nyní však korejský výrobce přichází s dalším telefonem, který patří mezi to nejlepší, co aktuálně na trhu smartphonů můžete pořídit. Řeč není o ničem jiném, než o novém referenčním Google telefonu – Nexusu 5 (první dojmy & videopohled). Obě zařízení pochází od stejného výrobce a výbavou spadají do totožné kategorie. To napovídá, že příliš odlišní nejsou, je však tato domněnka pravdivá? Pojďme se podívat, kde nalezneme největší rozdíly a kde naopak žádné nehledejme.

 

Cena: Jdou si po krku

Ve Spojených státech činí cenový rozdíl mezi oběma telefony v případě 32GB variant 175 USD (cca 3350 Kč) ve prospěch Nexusu 5 dostupného za 399 USD (cca 7 650 Kč, 16GB varianta je dostupná za 349 USD, tedy přibližně 6 700 Kč, ceny jsou uvedeny bez cla a DPH). V oficiální české distribuci je ale rozdíl pouze 1500 Kč (za 16GB variantu Nexusu 5 zaplatíte 11 490 Kč, za LG G2 12 990 Kč) a tím se částečně smazává podstatná výhoda Nexusu 5.

  

Vzhled a zpracování: Šedá myš vs. tlačítka na zadní straně

Po stránce designu bychom mohli Nexus 5 označit za poněkud konzervativnější a ve srovnání s ním model G2 vypadá podstatně elegantněji. U LG G2 jsou velkou zvláštností na zadní straně pod fotoaparátem, Nexus 5 se v tomto ohledu drží tradice a klávesy u něj naleznete na boční straně. Zadní kryt u LG G2 je neprakticky lesklý a od vybalení z krabice se tak stává domovem pro otisky prstů. U Nexusu 5 však naštěstí byla zvolena matná povrchová úprava (soft-touch povrch) a esteticky citlivější jedinci tak mohou hadříky na leštění nechat doma.

  -
LG G2

  
Nexus 5

Menší odlišnost nalezneme u hmotnosti. Zatímco u LG G2 se ručička váhy zastaví na 143 gramech, Nexus 5 váží o 13 gramů méně. V praxi téměř nepoznatelný rozdíl je částečně dán i tím, že displej u modelu G2 nabídne úhlopříčku 5,2 palců zatímco v případě Nexusu 5 se musíme spokojit „pouze“ s pěti palci, respektive 4,95″. Oba telefony shodně nabídnou IPS panel s rozlišením 1920 x 1080 px a vyznačují se také velmi tenkým rámečkem okolo obrazovky.

Co nás však při porovnání zarazilo – LG G2 zobrazuje bílou podstatně lépe než Nexus 5, u kterého je viditelný nepatrně zažloutlý nádech (viz srovnávací fotografie). Přijde nám také, že při nastavení maximálního jasu G2 více září a celkově má tedy v tomto směru o něco lepší zobrazovací panel.

Videorecenze LG G2

Videorecenze Nexusu 5

Hardware & fotoaparát

Z hlediska hardwarové výbavy jsou si oba přístroje velice podobné. Hnacím motorem je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 800 shodně taktovaný na 2,3 GHz doplněný o 2 GB operační paměti a grafický akcelerátor Adreno 330. Odlišnosti hledejme až u použitých akumulátorů; zatímco vlajková loď LG nabídne kapacitu plných 3000 mAh, majitelé nejnovější generace referenčního Google telefonu se budou muset spokojit s 2300mAh baterií, což vzhledem k použitému hardwaru nijak oslnivá hodnota není.

Za zmínku ale určitě stojí skutečnost, že Nexus 5 oproti jeho stájovému kolegovi nabijete pomocí bezdrátových nabíječek podporujících standard Qi. Rozdíl nalezneme ještě u fotoaparátů. LG G2 nabídne snímač s rozlišením 13 Mpx, Nexus 5 zachytí pouze 8Mpx fotografie. Mnohem důležitější je ale optická stabilizace obrazu (OIS), která naštěstí nechybí ani u jednoho z telefonů.

LG G2 má oproti Nexusu 5 navíc infračervený port a sofistikovanou aplikaci, se kterou jej můžete používat jako dálkový ovladač pro elektroniku v domácnosti.

Software a aplikace

Pravděpodobně největší rozdíly hledejme v oblasti softwaru. LG G2 nabídne v současnosti Android 4.2 „Jelly Bean“ s nadstavbou Optimus UI, která systém velmi výrazně mění. Jak napovídá i samotný název Nexusu 5, v jeho případě se operačním systémem stal nejnovější Android 4.4 „KitKat“ a to ve zcela čisté verzi.

 
Android 4.4 „KitKat“: Hlavní obrazovka a nabídka nastavení

Preference v této oblasti jsou člověk od člověka odlišné, obecně se ale dá říci, že systém u LG G2 nabídne více zajímavých funkcí a softwarových, avšak Nexus 5 ho porazí v oblasti optimalizace a podpory. Zatímco referenční Google telefon má aktualizaci jistou téměř okamžitě po odhalení nové verze Androidu, u LG G2 bychom vzhledem k předchozím zkušenostem na dobrou podporu nevsázeli. Ani jeden z telefonů vás ale při běžné práci ani náročnějších činnostech zdržovat nebude, použitý hardware totiž patří mezi naprostou špičku.

 
Základní obrazovka a nabídka nastavení na LG G2 s upraveným uživatelským prostředím

Shrnutí

Objektivně se tak nedá říci, který ze dvou telefonů je lepší či horší. Oba mají svá pro a proti, z hlediska hardwaru narazíme pouze na mírné odlišnosti, povětšinou ve prospěch LG G2. Největší roli v rozhodování tak budou u většiny uživatelů hrát preference v oblasti systému. Dáte-li přednost Androidu obohacenému o grafickou nadstavbu a různé užitečné funkce, pak si nejspíše vyberete model G2.

Pokud je pro vás ale čistý Android zásadní předností, pak je Nexus 5 naprosto jasnou volbou. Ve prospěch druhého jmenovaného hovoří ještě o 1500 Kč nižší cenovka, v této cenové kategorii se ale nejedná o nijak propastný rozdíl. Pokud byste se ale Nexus 5 rozhodli objednat ze zahraničí, ušetříte ještě více.

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku