Domů » Články » Leitz Complete: Malý hudebník s německými kořeny, který ozvučí vaší domácnost (recenze)

Leitz Complete: Malý hudebník s německými kořeny, který ozvučí vaší domácnost (recenze)

Do redakce nám na test dorazil přenosný Bluetooth repráček značky Leitz, ta sice není tolik známá, rozhodně však nedělá ostudu pověstné německé kvalitě a pečlivosti.

Malý rozměry, ale velký jménem a kvalitou – Leitz Complete Portable Mini Bluetooth Speaker je přenosný reproduktor, jenž udělá společnost vašemu cytrému telefonu či tabletu a mobilní poslech hudby nebo sledování vašeho oblíbeného seriálu z postele zvedne po zvukové stránce na vyšší úroveň. Pořídíte jej za 1077 Kč včetně DPH na oficiálním e-shopu výrobce, což je o něco výše než za kolik podobně zaměřené produkty nabízí konkurence. Sám jsem kvůli ne příliš známé značce (vůči konkurenci jako Bose či Sonos) a malým rozměrům byl zpočátku poměrně skeptický, velice rychle jsem byl však vyveden z omylu.

Konstrukce a zpracování: Na jedničku s hvězdičkou

Dříve než se rozezní hudba, podíváme se na zoubek samotné konstrukci tohoto přenosného reproduktoru. Jak již bylo zmíněno v úvodu, Leitz Complete je Němec každým coulem – jakmile si jej potěžkáte v ruce, je vám jasné, že nejde o lacinou plastovou hračku. Ačkoliv je povrch reproduktoru z větší části pokryt příjemnou pogumovanou úpravou, do rukou vás zachladí ocel, která tvoří vnitřní kostru produktu a zaručuje jeho odolnost a stabilitu zatímco zvyšuje i váhu zařízení na příjemných 230 gramů. Konec konců i strohý minimalistický design mluví sám za sebe a díky rozměrům 60 x 54 x 60 milimetrů tohoto malého pomocníka budete moci vzít všude s sebou.

Samotnou membránu reproduktoru najdete schovanou pod kovovou mřížkou na horní straně válcového šasi, dno naopak výrobce opatřil gumovým protiskluzovým povrchem. Ten je ale oproti ostatním částem lesklý a pokud vám doma pobíhá kočka, pes či jiná chlupatá obluda, připravte se, že se vám na dno reproduktoru už po prvním položení na stůl nalepí chlupy a prach. Tento menší environmentální nedostatek jsem vyřešil překrytím podstavce ochrannou fólií, která na výrobku původně byla. Další výtky ale ke konstrukci nemám a společnost Leitz si za zpracování jistě zaslouží palec nahoru.

  

Spodní čtvrtina těla je od hlavní části oddělena světlým pruhem, za kterým se skrývají stavové diody, které celý prstenec při zapnutí reproduktoru nebo připojení telefonu příjemně rozzáří modrou a červenou barvou. Pod tímto prstencem najdeme tlačítka pro přesun vpřed a zpět mezi skladbami a středové tlačítko pro spuštění a pozastavení přehrávání, které poslouží zároveň i pro příjem hovoru. Leitz Complete lze tedy využít i jako handsfree sadu, což umožňuje mikrofon skrytý za malým otvorem na bázi výrobku.

V dnešní době jsme však zvyklí, že chytré telefony mívají takové mikrofony rovnou 3 nebo čtyři a při testování kvality jediného mikrofonu si druhá strana během telefonátu stěžovala na horší zvuk, zvláště pokud jste se od reproduktoru vzdálili na více než půl metru. Ve stejné části konstrukce najdete i slot na microSD kartu, kterou můžete použít jako záložní zdroj hudby pokud nebudete mít dostatečně nabitý telefon pro přenos zvuku přes Bluetooth. Poslední dva prvky na těle jsou třípolohový přepínač, kterým zvolíte zdroj hudby a přepnutím do střední polohy zařízení vypnete, a standardní miniUSB konektor pro nabíjení vnitřního akumulátoru.

  

U baterie mají malé rozměry reproduktoru spíše negativní vliv a výrobci se podařilo do zařízení vměstnat pouze 400mAh nevyměnitelnou baterku, která se při neustálém poslechu hudby na plnou hlasitost odporoučí zhruba za 6 hodin. Vzhledem k tomu, že se na rozdíl od telefonu nejedná o zařízení, které byste používali neustále od rána do večera, a zvláště pokud se budete držet rozumného rozmezí decibelů, nebude tak malý akumulátor příliš výrazným omezením.

Konektivita a softwarová podpora

Jak jsem již zmínil v předchozím odstavci – hudbu můžete do reproduktoru Leitz dostat hned několika způsoby. Jako nejšikovnější se nabízí bezdrátové připojení s vašim telefonem či tabletem pomocí Bluetooth. Pro jeho používání nepotřebujete na telefon instalovat žádné aplikace ani další rozšíření, stačí přepínač posunout doprava směrem k modrému symbolu Bluetooth a pokud je reproduktor nabitý, anglicky vám sdělí, že je zapnutý a čeká na připojení. Ve vašem chytrém telefonu tak stačí zapnout Bluetooth a v seznamu nalezených zařízení klepnout na položku Leitz 6358, reproduktor vám opět lidským hlasem oznámí, že byl spárován, telefon si zapamatuje a příště už jen bude stačit zapnout Bluetooth. Přehrávání hudby včetně její hlasitosti v tomto případě ovládáte kompletně z chytrého telefonu.

Další možností je přepnout hardwarový volič doleva a aktivovat tak microSD slot, který dle oficiálních specifikací podporuje paměťové karty do velikosti 32 GB. Výrobce však nezapomněl ani na možnost nouzového připojení k počítači a k reproduktoru přibalil i miniUSB kabel, který slouží nejen k napájení z počítače či USB nabíječky, ale je rozšířen ještě o 3,5mm stereo audio jack a nabízí tak třetí zdroj hudby.

Kvalita zvukové reprodukce: Ve své třídě více než uspokojivá

Konečně se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, a sice ke kvalitě přehrávání hudby. Leitz Complete sice nejspíše audiofily nepotěší, na druhou stranu ti si pro své potěšení kupují mnohem větší a dražší „hračky“. V kategorii přenosných reproduktorů mě ale tento prcek velice mile překvapil. Navzdory svým rozměrům dokáže bezpečně ozvučit průměrně velkou místnost a pokud jej nebudete trápit na maximální hlasitost, zvládne i basy reprodukovat poměrně čistě a bez slyšitelného zkreslení, což bývá nejčastějším problémem u takto malých repráčků.

Závěrečné hodnocení

Pokud si to tedy shrneme, mezi nedostatky reproduktoru Leitz Complete můžeme zmínit ne příliš povedený mikrofon, slabší výdrž baterie a mírně vyšší cenu oproti konkurenci + drobnou kosmetickou vadu ve formě lesklé protiskluzové podložky, která na sebe okamžitě lepí prach a chlupy. Celkově ale v našem testu převažovala pozitiva, zvláště velké pochvaly si výrobce zaslouží za kvalitní konstrukci a slušnou zvukovou reprodukci a nesmíme zapomenout ani na celkově nenáročnou manipulaci, kterou zvládne i zcela základní uživatel a množství nabízených možností připojení od bezdrátového Bluetooth přes audio kabel po microSD kartu.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

9 komentářů

 1. Neměl by někdo typ na nějaký skutečně kvalitní reproduktor/y bezdrátové na doma aby to skutečně ,,hrálo,, tak cenově mezi 3-5 tisíci?

 2. Blatoň (neregistrovaný)

  taky mám Play 360 od Nokie a nemůžu si stěžovat i když ten byl podstatně dražší. jinak musím autora pochválit za super fotky :)

 3. Povedená recenze a zajimavý produkt :) Jen port na zařízení se mi zdá spíše na miniUSB, ale to je nepodstatný detail.

 4. :D tak jsem slepy, srry za ot.

 5. Pavel (neregistrovaný)

  Mohu jen souhlasit s recenzí…

  Kamarád ho měl a jak do večer pustil na zahrádce při skleničce piva, tak mě velmi příjemně překvapil a věděl jsem, že ho musím mít.

  Za ty peníze je to dobrá investice a udělá radost.

  Na závěr mohu v této kategorii jen a jen doporučit.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).