Kombinace tří přijatých znaků dokáže kompletně zmrazit jakékoliv zařízení s iOS 10

Applu se v poslední době nedaří zajistit odolnost systému iOS vůči nečekaným hrozbám. Desátou verzi systému dokázalo loni v listopadu zcela zasekat přijaté video, poté se objevily triky, jak obejít zabezpečení systému a nyní bylo zjištěno, že iOS 10 dokáže „položit“ zdánlivě neškodná zpráva obsahující konkrétní řetězec tří znaků. Paradoxně vy si ničeho nemusíte ani všimnout.

frozen-iphone

Stačí totiž, že zařízení s iOS 10 (všechny verze) přijme zprávu obsahující emoji bílé vlajky, znak nuly a emoji duhy, přesně v tomto pořadí. Zařízení se zasekne okamžitě, jakmile je zpráva přijata, poté přestane fungovat dotykový displej, domovské tlačítko, dokonce i zapínací tlačítko; jedinou možností je vyvolání tvrdého restartu. Údajně se tak děje proto, že znak nuly má za cíl spojit oba přilehlé znaky, což u uvedených emoji nejde, i když se o to telefon vehementně snaží.

Zmíněný řetězec nelze napsat přímo na telefonu, neboť okamžitě dojde k zamrznutí jakékoliv aplikace, v níž se objeví. Zpráva musí být přijata z počítače, případně jako „nakažený“ kontakt, který je možné stáhnout ze stránek zmíněných ve videu výše. I když by měl tvrdý restart problém vyřešit, mnohdy po něm nefunguje aplikace Zprávy. V tomto případě existuje tento návod:

 • Spusťte Safari a otevřete v něm stránku vincedes3.com/save.html
 • V zobrazeném dialogovém okně klikněte na tlačítko Otevřít
 • Opusťte nové vlákno do příchozích zpráv a smažte veškerá vlákna obsahující škodící trojici znaků

Pokud si z vás takto někdo střílí častěji, pro jistotu jeho kontakt zablokujte. Doufejme, že Apple v příštích verzích iOS 10 tuto chybu odstraní.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. a komu tim prospejete?! druhy strane?! chapem, chlapik ma sokujuce video, tak nazbiera par followerov a zarobi o 15 dolarov viac. Ale keby nahlasil chybu priamo Applu, tak by si nevedel vybavit odmenu? A media to teraz budu sirit, par dni to budu vsetci posielat kym Apple nevypusti patch. Kopec nasratych ludi, ale hlavne ze par klikov sme spravili…

  • Pacik (neregistrovaný)

   Člověk najde chybu, pošle Applu popis, a pak se bude čekat bůh ví jak dlouho, než vyjde oprava. Takhle se to rozšíří mnohem rychleji, napíšou o tom médii, zaručeně si spousta lidí udělá srandu z kamaráda nebo kolegy, což ty lidi naštve a budou tlačit na Apple, který vydá opravu mnohem rychleji.

   Neříkám, že je takové publikování chyb v pořádku, ale alespoň to tlačí na vývojáře, aby co nejdříve danou chybu napravili.

   btw jen si představ, že by to takhle fungovalo vždy – někdo najde chybu například ve Windows, ihned potom zveřejní video, jak jí lehko zneužít (ideálně i s nějakým SW), a samozřejmě se toho chytne spousta script kiddies, takže výrobce bude muset vydat opravu ohodně rychleji, než kdyby mu jí jen někdo v tichosti nahlásil – což by mělo za následek, že třeba i několik měsíců by byl OS zranitelný, i když by o tom vědělo třeba jen pár hackerů kteří se živí kradením dat, atp…

   • Škoda že to tak nefunguje u MS, má nahlášeno, má řečeno, kdy se to zveřejní (6 týdnů?) a stejně nic. Pak se to zveřejní a MS prská:)

   • Jan (neregistrovaný)

    MS je ale najpomalejsia SW spolocnost na planete. Doplnit dlzen na nejaky label by pre nich bol task na pol roka.

  • Libik (neregistrovaný)

   Me to nefunguje ani na 10.1. ani na 10.2. Kde delam chybu? Nebo nejaky hoax?

   • q (neregistrovaný)

    jake mas cislo? Zkusim ti poslat, uvidime kde se stala chyba

 2. MK (neregistrovaný)

  Zo je nějaký nesmysl, píšete, že nelze bílou vlajku, nulu a duhu na telefonu ani napsat a okamžitě zamrzne, ale ono to normálně jde.

 3. Jak to teda je? Vlaječka0duha? JSem to zkoušel a nic, asi něco špatně. Jedná se o normální zprávu?
  Díky

 4. Marekj (neregistrovaný)

  Tiez sa mi to nedeje.

 5. Radim Walther (neregistrovaný)

  Nefunguje, ve firmě si to posíláme mezi sebou a nic

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *