Domů » Bleskovky » Klávesnice mobilních Windows 10 dostane virtuální joystick

Klávesnice mobilních Windows 10 dostane virtuální joystick

Microsoft se zřejmě nechystá po vzoru Androidu nebo iOS přidat do mobilních Windows možnost instalovat klávesnice třetích stran, naštěstí však nezapomíná aktualizovat klávesnici systémovou. Nově ji bude možné zmenšovat, zvětšovat nebo přesouvat na libovolné místo na displeji, což ocení především majitelé zařízení o velkých úhlopříčkách.

  

Klávesnice bude obohacena o zajímavý prvek tvořený barevnou tečkou mezi klávesami ve spodní řadě. Bude se jednat o obdobu trackpointu z notebooků IBM/Lenovo, sloužit bude k přesnějšímu označení místa k editaci.

 

Nebude tak nutné nadále dlouze přidržovat prst v bloku textu a strefovat se do požadovaného místa špendlíkovou hlavičkou. Snad se Microsoftu podaří vhodně vyladit přesnost, zejména v kombinaci se zapnutým režimem zvýšené citlivosti dotykové obrazovky, kdy displej dokáže reagovat při pouhém přiblížení prstu. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

53 komentářů

 1. fuck (neregistrovaný)

  WP10 TOTAL HUGE FAIL

  [odkaz]

  • Knoxx (neregistrovaný)

   No, tak to je snad jasný ne ?

  • Protože upgrade nedostanou nejspíš staré modely z roku 2013 ? To pak ano.

   Zatím se neví přesně, které ale už je to fail. Buď to schytají 512 MB zařízení (což si úplně nemyslím vzhledem k zastoupení L520/L630) nebo to schytají stará zařízení 2012/2013 (L920, L820).

   Ostatně všechny funkce prostě starší HW podporovat nemůže, to je logické, že ?

  • Myslím, že to dopadne spíš ořezanými desítkami pro starší telefony. A ty, co nedostanou update, budou pravděpodobně některé operátorské verze, jelikož víme jak v USA dopadla 810 (varianta 820 pro T-mobile), které skončila podpora a běží na Lumia Black.

  • Martin (neregistrovaný)

   Ja někde četl že ty omezeni se budou tykat akorát foťáku (lumia Camera ) tak uvidíme

  • Martin (neregistrovaný)

   Tady jsem to našel „Některé modely mají být omezeny (například slabším fotoaparátem), ale většina novinek má být společná pro všechny telefony.“ většina novinek, by mě zajímalo co za omezeni to bude pro starší telefony, je jasné že u nás to bude Cortana, a nic jiného mě nenapadá krom Lumia Camera

  • Malo by to byt tak ako to robi Apple, to je že len nebudú všetky funkcie dostupne pre všetky telefony

  • L0LZ: Takže jen zvedneme číslo verze, ale bez nových fukcí. Tak to sice dělá Apple, ale je za to právem kamenován. Holt špatný zvyk.

  • Nie, nieje to pravda. To že nemá všetky nové funkcie neznamená že nemá žiadne, alebo že je to dokonca stará verzia. Tak to nie je ani v prípade Apple

  • Johny (neregistrovaný)

   LOLZ: jenže někdy to tak je i v případě Apple, že pouze přidá některé funkce ke staré verzi a přejmenuje ji na novou, ale ve skutečnosti jde o jinou verzi než která je na nových zařízeních.

  • Co například s plovoucí klávesnicí u 4″ displeje, že jo. To je podle mě dobrý příklad toho, že ne všechny přístroje dostanou funkce obsažené ve W10.

  • abc (neregistrovaný)

   Počkat, vždyť se tady WP fans dušovaly, že WP10 přeci půjde na všechny současné modely s WP8.1 a hle ono to bude jinak. To tu ještě někdo věří WP komunitě po tomto fiasku?

  • Jan Tangelmayer (neregistrovaný)

   ABC: Ano na všechny Lumie s WP8.1 bude dostupný W10 jen nedostane třeba všechny funkce. Nevím proč mluviš hned o fiasku, MS ještě nemá systém plně hotov a ani nejsou známi všechny informace. A když se podíváš na windowscentral.com tak je tam i článek kde se píše že novináři po tiskovce mohli vidět všechny současné telefony Lumia s W10. Ale kdo chce tak si špínu vždy najde, že ano?

  • dsbfj (neregistrovaný)

   Omg, to je snad jasne ani dneska nemají vsechny lumie uplne všechny funkce systémů protože t z kratka nejde..

  • Petrohrad: vies mi prosim povedat naco by ti tak Bola plavajuca klavesnica na dispalyi o velkosti 4″? By som chcel vidiet ako by si pisal na tej mrnavej klavesnici…facepalm

  • TOMASSX1: Ale takhle jsem to přece myslel, jako že na 4″ by byla k ničemu, tudíž to možná bude jedna z fičur, kterou třeba telefony s malým dislpejem nedostanou. Je to jako kdyby Lumia 800 dostala podporu paměťových karet, přičemž nemá slot :-)

  • Petrohrad: ach tak…zle som pochopil :) Sorry

 2. Horacius (neregistrovaný)

  Dost tady spekulujete a hned vynášíte soudy. Nikde nebylo potvrzeno ani jedno ani druhé, takže bych počkal. Je zbytečné hned psát, že je to fail.

 3. dudkod (neregistrovaný)

  Ja si myslím že je úplne normálna vec keď bude v tých najslabších modeloch z 512 ram chybat neaka app ved nemôže donekonečna tahat najmodernejšie vychytávky.

  A nemôže to robit ako apple pretože apple ma dokopy 5-6-7 modelov a všetky boli vlajkové lode takže parametre máju niekde inde ako lacne low endy :-D

  • René (neregistrovaný)

   Bylo jasně řečeno,že win 10 dostanou všechna zařízení s win (phone) 8.x,a bylo taky řečeno,že všechny modely s 512 MB ram budou nějakým stylem osekány a to je zřejmé i z představení lumie 435 a 532,kdy tyto dva lowendy mají 1 GB ram….Více se dozvíme,až win 10 bude vypuštěn na zařízení s 512 MB ram,jak se jich to dotkne…

 4. BRudolph (neregistrovaný)

  Osobně se mi moc nelíbí, jakým směrem se mobilní Windows ubírají. Celý koncept toho, na čem WP7.x, potažmo WP8 je úplně pryč. Tyhle verze toho sice moc neuměly, ale to, co v nich bylo obsaženo fungovalo perfektně. Celý systém byl neuvěřitelně stabilní a rychlý, dodneška si myslím, že rychlosti WP8 se nevyrovnají žádné 8jádra ani iPhone 6 (plus).

  Po příchodu WP8.1 šlo všechno do kytek. Pověstná stabilita je dávno ta tam, ani finální verze se ani náhodou rychlostně nevyrovná osmičkám. Další věc je odebrání přímé integrace FB chatu do systému. Chápu, že úžasný Gooooogle chce mít všechno pod palcem, to se bohužel nedá nic dělat, ale kde je integrace Skype? Viber? A další komunikátory? Všechno se nahradilo aplikacemi, bohužel i MS androidizuje… Nehledě na to, že zrušili Huby a ty porozdělované aplikace jsou úplně k h()vnu, protože někdy ani nenajedou.

  Další věc je centrum akcí. Kdo ho potřebuje? Koncept WP byl navržen tak, aby byl řízen jen z jednoho místa – úvodní obrazovky. Další výtka jde rovnou k Live Tiles. V době WP8 těch pár živých dlaždic stačilo, ale čekal jsem, že s 8.1. jich přibude. Zase nic… To, že se mi u dlaždice ukáže čísílko je sice super, ale je to k ničemu, když, ani nevím, kdo mi třeba na Viberu napsal. Tak jednoduchý ukazatel mohli dát třeba do seznamu aplikací. Navíc tapeta pod dlaždicemi systém zase degraduje, protože tím přichází o svou jednoduchost a přehlednost.

  Největší chyba MS byla to, že se snížil k tomu, že zrušil skoro všechny svoje požadavky na systém, a tím ho zpřístupnil kdejakému bambusákovi. A tak nám vznikl bezpečnější Android. Desítky se změnily úplně, krom úvodní obrazovky je celý ten neotřelý a skvěle fungující koncept pryč. Desítky ještě hodnotit nehodlám, ale pokud to nenabídne funkcionalitu WP8, tak nebude moc důvodů na téhle platformě dále setrvávat.

  Uff tak konečně konec :D

  • aky problem mas so stabilitou?

  • Martin (neregistrovaný)

   Pokud se nepletu tak integrace skype bude v 10, jak jsou zprávy bude tam i skype, a možná další komunikatory jak psali to uz záleží na vyvojářich, tak je možné že tam bude i integrace fb zpátky . Obrázek pod dlaždicemi se my též nelíbí . A určitě neukazali Vaechn novinky, je možné ze live tiles budou více interaktivní :) a centrum akci by se me líbilo z leva kdyby slo vytahovat, aspon by jsme se odlišily opět

  • Johny (neregistrovaný)

   Je logické, že čím více funkcí a zařízení bude přibývat, tím horší bude stabilita. Neexistuje software, co nemá bugy, to je prostě nesmysl a bugy jsou problémy se stabilitou. Čím je software nabobtnanější, tím častěji se budou objevovat.

   Co se celého konceptu týče, jsem velmi rád, že Microsoft uznává svoje chyby a napravuje to jak systém fungoval k tomu, aby byl použitelný a srozumitelný pro běžného uživatele. Byl bych nerad, kdyby odstoupil od celého svého konceptu, ale OBŘÍ typografie přes celou obrazovku, naprostá nemožnost customizace a nehorázné plejtvání místem na takle malém zařízení, kde naopak se musí co nejvíce informací přehledně vejít na co nejmenší místo byla kravina. Já a spousta další designerů to řikalo od začátku, ty komentáře se dají dohledat a prostě tohle bylo totálně mimo. Jako alphaverze dobrý, ale na plnohodnotný užívání do budoucna a s tím, že ne všichni využili ne úplně tehdy využitelný potenciál lifetiles nesmyslný. A ať se ti to líbí nebo ne, na hlavní obrazovku se ti všechny informace a XY aplikací tak abys to mohl pohodlně ovládat a rychle se k těm informacím dostával nevejdou a obzvláště ne v případě, kdy Microsoft ignoroval hierarchii, členění a navigaci v enormě dlouhém listu aplikací. Prostě jedna věc je sen, jakej máš ty a druhá je jak to udělat v praxi.

  • Microsoft to podle mě všechno dobře pochopil, ale špatně provedl. Nabídky byly udělany efektně, jsou pryč. Ergonomie nula – přesunout ovládací prvky nahoru je síla. Je brzo hodnotit, funkčně je to obrovský krok dál, provedením je to obrovský krok zpátky. Doufám, že novinky přijdou, ale budou .se nést ve znamení starých WP7 kde to fungovalo a vypadalo. V 8.1 to vypadá, ale bohužel nefunguje. Praktických vychytávek je tam spousta, ale jak je psáno, vše, proč jsem WP používal je zdá se být pryč. Doufám ale, že se to v preview nějak trošku změní, například ten prohlížeč, vypadá použitelně, ale proč sakra adresní řádek zpátky nahoru, proč.

  • BRudolph (neregistrovaný)

   Jasně vím o čem mluvíš. Ale ve své době, kdy vyšel WP8, tak ten systém uměl více méně to stejné, co konkurenční platformy. Ale všechno fungovalo výborně, plynule, bez prodlev, a celý systém byl přehledný a logický. To, že tam bylo pár velkých nápisů bych nenazval plýtváním místem, místa tam bylo dost. Plýtvalo se především u live tiles, které jsou do dnešní verze nevyužité. Dříve to stačilo, teď po 4 letech existence bych čekal, že těch živých dlaždic bude daleko více…

   Hlavní problém je asi ten, že MS snížil veškeré nároky, a integraci OS nechal výrobcům na jakékoli zařízení. Výrobce to dostane zdarma (tím méně si toho pak váží), a může vydat zařízení, na kterém prostě nemusí nic ladit. Pak se to chová jak android. Kdyby alespoň MS nechal požadavky, jaké na systém má, určitě by to vypadalo jinak.

 5. BRudolph (neregistrovaný)

  No i když (možná) v desítkách vyřeší většinu neduhů, tak to neznamená, že na všechno musím fut čekat, tohle mě prostě nebaví :) Navíc jsem si nekoupil telefon s WP8 pro to, abych pak dostal 8.1.

  Se stabilitou? Problém mám s tím, že od upgradu trvá asi 3 sekundy, než mi při rozsvícení telefonu naběhne (systémová!!) zamykací obrazovka, kromě toho se celý systém neuvěřitelně zpomalil. KDyž už je řeč o zamykací obrazovce, doufám, že v 10kách už bude integrována(!!!) ta nová, a ne jak na androidu řešena aplikací…

  • Petr (neregistrovaný)

   To holt nesmíš mít low end s 512MB Ram. Já mám Lumii 1020 a nemůžu si stěžovat. Vše šlape jak má , přijde mi že i ryhleji .Předtím jsem měl L630 a je pravda že ten systém pokulhával, hlavně u aplikace hudba. Jde o to ,že u lepších přístrojů tam takové problémy nejsou.

  • To, že ti trvá 3s objevení zamykací obrazovky svědčí o nějakém problému… buď si experimentoval s Live Lockscreen, nebo se ti systém po všech OTA aktualizacích zanesl bordelem. Doporučuji reinstalaci přes LSRT ;)

  • ale vzdyt 512 Mb staci na vse a lita to na tom. a nejake zanaseni bordelem? vzdyt to je snad jenom zalezitost androidu :-)

   nebo uz kluci se ctvereckama prozreli?

  • To se týká pouze zasírání po OTA aktualizaci. Na rozdíl od Androidu se WP běžným používáním nezaprasí.

  • BRudolph (neregistrovaný)

   Mám Samsung Ativ S, což je pořád celkem použitlný a výkonný stroj, a jak říkám, před aktualizací tam ta prodleva nebyla. Samozřejmě jsem ze zvědavosti odzkoušel i tu Live Lockscreen, která šla vzápětí pryč, protože v současnosti je to nepoužitelné. Jinak, bordel by měl být opravdu jen problém Androidu…

  • V tom pripade si nastuduj ako vyriesit tvoj problem: [odkaz]

  • Pokiaľ sa ti telefón prechodom z WP8 na WP8.1 spomalil, tak to svedčí jedine pre dobabranú OTA aktualizáciu – to sa bohužiaľ môže stať. Pretože 8.1 je úplne rovnako rýchly ako 8. Svedčí o tom aj tvoj lag pri odomykaní, to skrátka nie je normálne správanie. Ako píšu užívatelia vyššie, všetko si zálohuj a nainštaluj si čistý systém pomocou NSRT. Na 100% sa tvoje problémy vyriešia.

  • BRudolph (neregistrovaný)

   Díky, problém s obrazovkou je vyřešen :) Jinak při jednom se ještě zeptám, existuje nějaké možnost downgradu na WP8 u Ativ S? Našel jsem program, který to zvládne sLumiemi, ale o Ativu tam nic nepíšou. Nemáte s tím něko zkušenost?

  • Mozes postupovat aj podla tohto linku [odkaz]

  • dsbfj (neregistrovaný)

   wepezwanil ty si to taaak překrucuješ. :D

   Asi jsi nepochopil, jak je to s tou ram myšlené.

  • qwerty (neregistrovaný)

   ano, ide to, robil som to kvoli oficialnemu WP 8.1 aj s firmwerom, lebo na PFD nebol dostupny, hladaj WP8 SMD binary downloader na forums.windowscentral.com, je tam navod, ako tam dostat 8.0 GDR3.

 6. Johny (neregistrovaný)

  GENIÁLNÍ! Strašně moc mám rád drobné změny s velkým významem. Tohle je super, klobouk dolů!

 7. Fajné. jsem zvědav na praktický přínos, trackpoint jsem si nikdy neoblíbil, ale nápad je to super.

 8. iss84 (neregistrovaný)

  Treba si uvedomiť, že Windows 10 (na telefonoch) nie je Windows Phone 8/8.1, takže všelijaké tie zmeny sú nevyhnutné…

 9. Za toto palec hore, ale alternativne klavesnice by som rozhodne uvital. Jedenz hlavnych dovodov pre ktory WP nedokazem pouzivat je prave subjektivne tragicka klavesnica.

  • Ono by tak trochu stačilo znormálnit tu, co tam je teď. Ta ve WP7 byla super, tohle je hrůza. Změnit pozici znaků jenom kvůlu „ů“, čárce a háčku, to vymyslel někdo, když přišel z hospody po deseti pivech. Klávesnice je navíc v českém provedení je navíc posunutá kvůli tomuto doleva, prostě ne, zatím jsem nepoznal moc lidí, kterým by to takto vyhovovalo.

  • omylem 2x je navíc.

  • Hlavně žádné alternativní klávesnice – to je z hlediska bezpečnosti to nejhorší. To by jí museli zakázat přístup na internet, disk a vůbec ořezat API.

  • JaroB (neregistrovaný)

   Ak tam fakt ostane tá nepodarená klávesnica tak u mňa jepotom všetko ostatné zbytočné čo donesie WIN10…pretože klávesnica je NAJPODSTATNEJŠIA časť telefónu…a myslím si žiadna časť telefónu nieje tak využívaná každodenne ako práve klávesnica…a keď je raz tragédia ktorá sa nedá nahradiť tak to „zabije“ celý telefón a systém…darmo…ani na iOS nebola možnosť ale tam aspoň klávesnica stála zato aj keď sa nedala nahradiť…

  • Jarob: co ti na tej klavesnici nevyhovuje? Ja pouzivam nemecku a som spokojny ako s rozlozenim tak aj zo zobrazenim..mi vyhovuje ovela viac ako tak z iOS kde su pisme staticke ci pises malym alebo velkym pismom.

  • qwerty (neregistrovaný)

   prave klavesnica na WP je jednou z veci, ktora mi na systeme najviac vyhovuje. Dobre sa mi na nej pise a nerobim ani casto preklepy, na rozdiel od spusty Androidovych.

 10. Marek (neregistrovaný)

  Pro mne je klávesnice bez swajpu nepoužitelná, to byl jeden z duvodu proč opustit navždy Windowsy a kupovat aplikace na iOS, a pak ten system je katastrofa.

 11. BTW na WMmanii je článek, že puntík na klávesnici je určen k posunování klávesnice po displeji, tak jsem zvědav, kde je pravda :-)

  • Horacius (neregistrovaný)

   Podívej se na záznam akce, tam je jasně vidět, že Joe provádí posun klávesnice přes mezerník – podržení a táhnutí. Takže puntík je opravdu jako trackpoint.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).