Domů » Bleskovky » Klasický klient Skype končí, Microsoft jako odškodné nabídne nové funkce

Klasický klient Skype končí, Microsoft jako odškodné nabídne nové funkce

Situace okolo klientů Skypu je od koupě Microsoftem poněkud nepřehledná. K původnímu desktopovému klientu přibyla univerzální aplikace v Microsoft Store, později byla stažena, pak opět publikována. Měnily se i aplikace pro mobilní platformy iOS a Android.

Po dlouhém snažení však nyní Microsoft docílil kýženého sjednocení jednotlivých moderních verzí. Pro klasický „Skype 7“ to však znamená konec. Od 1. září si už nainstalujete leda verzi známou jako „Skype 8“. Ta je dostupná z Microsoft Store a webu programu.

Odškodné v podobě nových funkcí

Klasickou „Win32“ verzi stále používá poměrně hodně lidí, které ukončení podpory asi nepotěší. Microsoft si ale dal záležet, aby přechod přinesl uživatelům i něco navíc.

Skype 8 již nyní umí konferenční hovory až 24 lidí, včetně Full HD videa či sdílení obrazovky. V textové komunikaci pak jsou podporovány @zmínky a podporován je i přenos až 300MB souborů. Poměrně nedávno pak přibyla galerie médií, která snadno umožňuje procházet historicky sdílené soubory.

V létě se dočkáme i dlouho očekávané novinky v podobě integrovaného nahrávání hovorů, což bylo zatím možno řešit jen neoficiálně. Velmi praktické je také plánované end-to-end šifrování komunikace nebo potvrzení o přečtení zprávy. Nejen YouTubeři pak ocení podporu NDI API umožňující využít Skype jako samostatný audiovizuální zdroj pro streamovací programy typu Xsplit či OBS.

Až tedy koncem prázdnin změna nastane, přechod snad bude pro většinu lidí přijatelný. Dodejme, že původní desktopová verze bude ukončena „natvrdo“, budete nuceni přejít, jinak ztratíte možnost Skype na počítači využívat. Nejde tedy jen o ukončení vývoje původní klasické Win32 aplikace.

Skype
Skype
Autor: ‪Skype‬
Cena: Kostenlos

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.