Domů » Bleskovky » Keylogger ve Windows 10 TP: Systém ví, jaké píšete texty nebo používáte aplikace

Keylogger ve Windows 10 TP: Systém ví, jaké píšete texty nebo používáte aplikace

Čtete při instalaci aplikací sáhodlouhé technické podmínky nebo tento krok opouštíte rychlým klepnutím na tlačítko „další“? Většina uživatelů patří do druhé skupiny, tudíž v mnoha případech nevědomky odsouhlasí body, se kterými by normálně nesouhlasila.

  

Technické preview systému Windows 10 má například ve svých podmínkách uvedeno, že pro zlepšování kvality může sbírat vaše osobní informace, stejně tak bude zaznamenávat veškerý pohyb v systému – při instalaci a spouštění aplikací, při udílení hlasových příkazů, vyhledávání, práci se soubory nebo dokonce při psaní textů na klávesnici. Veškerý sběr dat má posloužit k budoucímu zdokonalování prozatím nehotového systému, například ke zrychlení spouštění aplikací, zamezení jejich nekompatibility, zlepšování rozpoznávání hlasu nebo vylepšení našeptávače klávesnice.

 

Windows 10 Technical Preview není produktem, který má nahradit váš aktuální operační systém, ale skutečně jen první náhled, který bude v následujících měsících laděn a vylepšován, proto jsou výše uvedené podmínky poměrně pochopitelné. Pokud se uživatel rozhodne stát se účastníkem Insider programu, očekává se od něj zpětná vazba a sbírání telemetrických dat je její obvyklou součástí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

29 komentářů

 1. Vcelku logická věc, údaje o používání systému, telemetrie apod. může pomoci ve vylepšení systému pro co největší počet zákazníků. Ostatně podobně to dělají i ostatní producenti SW u svých beta verzí, např. adobe, apple..

  • Johny (neregistrovaný)

   No podobně ale hodně vzdáleně. Rozhodně v Adobe není žádnej keylogger, ale doufam, že tady to je taky nadnesený. Stejně tak všude je to jednoznačně formulované a ne skryto někde v podmínkách. Doufám, že to je podobně i tady, zatím jsem neměl důvod instalovat. Ať tak či onak, keylogger nemá v žádném systemu co dělat. Odsuzuju to u Google, stejně jako tady.

  • Uvědom si, že technical preview neslouží k ničemu jinému, než testování funkcí. Pracovní nebo nedejbože soukromé finanční věci na tomto systému bude provozovat jen naprostý blázen (a to nejen z důvodu soukromí)

  • A na telefonu také nepřisupuješ k pracovním či finančním věcem? Totiž ten také zasílá psaný text pro zlepšení typing experiences :-)

  • To dělá především nový iOS8 u textboxů pro heslo ;-)

  • Johny (neregistrovaný)

   Zaprvé nový iOS8 u formuláře pro heslo nic nikam neodesílá.

   Jinak co se telefonů týče, neodesílají všechen text. Vyjímkou je google, u kterého tuhle funkci můžeš vypnout

   Mimonaut: No nemyslim si že blázen, ale stačí průměrný uživatel. Nainstalovat si to zvládne každej trouba, ale keylogger v tom asi nečeká.

  • Vidíš nápis TP = technologické preview. To není normální verze pro spotřebitele. Halóóóóóóóóó.

  • To ale MS nedává právo, aby si s libostí sebou vlastní četl,co přes PC dělám. Navíc to měl dát jasně najevo, že kompletně špehuje své beta testery a ne schovávat to někam hluboko do podmínek, které většina uživatelů nečte.

   Jedná se o totální zneuctění lidského soukromí ze strany MS. Je pravda, že si se svým produktem může dělat co chce, ale definitivně mi potvrdil, že soukromí MS nic neříká.

  • l0lz (neregistrovaný)

   SMISEKCZ, ty troll, instalaciou W10 TP suhlasis s keyloggerom a o tom ze je to testovacia verzia windowsu, uz sa zobud.

  • To je jedno, o jakou verzi se jedná. MS slídí u ochotných lidí, kteří mu chtějí pomoct s vývojem tak, že špicluje písmenko od písmenka, co do PC zadává.

   Z toho plynou dvě ponaučení:

   a) NIKDY nepoužívat nic od MS, co není finální.

   b) MS jsou cizí slova jako soukromí. Spolupracoval s NSA, používá otevřeně keylogery a podobně.

  • Presne tak Smisek, neprestavaj, MS JE ZLO !!!

  • Spatne, presne napsal „všechno z dílny Microsoft je zlo“.

  • Johny (neregistrovaný)

   STEELSPACE: Tu si snad běžný uživatel nemůže stáhnout? HALOOOOOOOOOO

  • Konkrétne napísal „korporace MS je zlo!“

  • Pokud je to uvedeno v podmínkách (což je), tak opravdu nevím, kde je problém. To, že někteří lidé podmínky nečtou a souhlasí se vším, to není chyba MS. TP opravdu nemá co dělat na počítačích běžných lidí a není pro ně rozhodně určeno. Stáhnout si jej mohou, to ano, ale předpokládá se, že ti, co jej stahují, mají nějaký rozum.

  • A také napsal „všechno z dílny Microsoft je zlo“

   Nebojme se to zopakovat :-)

  • JOHNY: a když nemáš řidičák, tak taky nemůžeš sednout do auta a jet? Má snad MS nějak lustrovat toho, kdo je IT profesionál a kdo si potřebuje nové verze SW vyzkoušet, aby třeba otestoval kompatibilitu svých aplikací a HW? Jsi totálně uzavřený v Apple světě, kde se nic takového řešit nemusí, protože na Apple je ve firemním prostředí 0.

  • Johny (neregistrovaný)

   Tvoje přirovnání je dost mimo, protože na stažení Windows mi stačí pár kliků na Smartmanii a ten download je volně dostupnej veřejnosti. Na řízení auta potřebuješ auto umět alespoň ovládat, na nainstalování windows na svůj počítač nemusíš umět skoro nic. Ale co plejtvam časem, ty stejně budeš dál zabedněnej a bránit windows. Trochu zkus získat kontakt s realitou.

  • Ano, někteří by MS bránili do posledního dechu. Opravdu nechápu, jak člověk může být klidný, když MS do svých produktů začal přidávat malware. Zatím pouze do testovacích verzí…

  • Omlouvám se, ale kontakt s realitou jste ztratili vy. Pletete si pojmy „veřejně přístupná“ a „určena pro veřejnost“. A to je chyba. Pokud tyto pojmy nedokážete rozlišit, je pokračování diskuse bezpředmětné.

 2. Hapy (neregistrovaný)

  Tak celé soubory se kterými pracuji se snad neodesílají. :D

  • Hapy (neregistrovaný)

   Jenom informace o nich možná, pokud správně čtu. Nebo ne? :D

  • Prostě MS skenuje každé stlačení jakékoli klávesy na klávesnici. Pokud jsi např. platil v W10 kreditní kartou, má ji již MS ve své databázi a např. pokud se kdokoli nabourá do jejich databáze nebo ji zneužije nějaký zaměstnanec, pak těchto informací může zneužít.

  • Johny (neregistrovaný)

   Smisekcz: máš tohle potvrzené? Mě by docela zajímalo, do jaké úrovně tenhle keylogger zasahuje, protože nevěřím, že by se to tam dalo dát až takto. Už z právního hlediska mi to přijde nereálný.

  • lerion (neregistrovaný)

   Smisek nemá potvrzené vůbec nic. Nic neví, nic nezná, ale jako vždy o všem dokola kecá…

  • Hapy (neregistrovaný)

   Takže jestli jsem to správně pochopil, tak by to mělo odesílat jenom informace, jako to vyhledávání informace o souborech čím to otevírám a podobně, ale ne celý soubor, se kterým jsem pracoval? Ty informace o vyhledávání a tak bych chápal a souhlassil bych s tím, ale kdyby se odesílaly z počítače mé soubory, to by mě docela asi vadilo :D

  • JOHNY: Co jsem se o tom dočetl, tak MS si vyhrazuje právo zaznamenávat to, co píšeš na klávesnici, píšou to i tady na SM: „…dokonce při psaní textů na klávesnici.“ Sbírá data kde se dá a jaké se dají, ukládají si je k sobě na serveru a co se děje s nimi dále, to nikdo neví.

  • SMISEKCZ, prosim ta nevymyslaj si sprostosti

  • ohladom tohoto: „Pokud jsi např. platil v W10 kreditní kartou, má ji již MS ve své databázi a např. pokud se kdokoli nabourá do jejich databáze nebo ji zneužije nějaký zaměstnanec, pak těchto informací může zneužít.“

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).