Recenze Bluetooth reproduktoru Just Mobile Bluetune

Recenze Bluetooth stereo reproduktoru.

Just Mobile BluetuneTelefonování si v dnešní době můžeme usnadnit nejrůznějšími způsoby; nabízejí se handsfree sady, Bluetooth sluchátka a další typy příslušenství. V této recenzi se podíváme na Bluetooth reproduktor společnosti Just Mobile, který dokonale poslouží jako handsfree sada do automobilu nebo na pracovní stůl, a zároveň jako přenosný stereo reproduktor, který nabídne dostatečný výkon a kvalitní reprodukci zvuku. Více se o něm dozvíte v naší podrobné recenzi.

Technická specifikace
Bluetooth: verze 1.2 včetně A2DP/AVRCP (class II)
Další protokoly: Headset, Handsfree
Pohotovostní režim: 48 hodin
Provozní doba: 10 hodin
6 funkčních tlačítek + 3 signalizační diody
Rozměry: 186 × 86 × 30.2 mm
Hmotnost: 210 gramů
Výkon reproduktoru: 3W
Integrovaný mikrofon
Funkce pro potlačení okolního šumu a ozvěny (DSP)
Vstup pro jiné zvukové zdroje a externí mikrofon (3,5mm)

 

Obsah balení
Kromě samotného Bluetooth reproduktoru v modré krabici nalezneme následující položky:
– USB kabel
– 3,5mm propojovací kabel
– adaptér do automobilu
– klips pro uchycení za sluneční clonu
– CD s manuálem a aplikací SPB Mobile DVD

Přiložený USB kabel můžete použít pro dobíjení reproduktoru z počítače nebo v kombinaci s autoadaptérem. Samotný adaptér do auta připomíná malý kolík, na kterém nalezneme jeden USB port sloužící právě pro připojení USB kabelu, který se postará o dobíjení. Při prvním dobíjení je potřeba Bluetune reproduktor dobíjet alespoň 3 hodiny, při běžném používání reproduktoru postačí necelé 2 hodiny pro plné nabití.

Obsah balení
- -

Propojovací 3,5mm kabel slouží pro přímé propojení reproduktoru s jiným zvukovým zařízením (Discman, MP3 přehrávač, herní konzole…). Délka kabelu je 15 centimetrů, a vůbec bych se nezlobil, kdyby byla propojka delší.

Přiložený klips je vyrobený z kovu a slouží pro uchycení reproduktoru za sluneční clonu vašeho automobilu. Při přenášení reproduktoru (například z auta do bytu) můžete klips klidně nechat připnutý na cloně, žádné další využití již nemá, a na opasku by to s ním opravdu nebylo to pravé ořechové :-)

Klips pro uchycení za sluneční clonu, autonabíječka
- -

Na přiloženém CD naleznete manuály v několika světových jazycích a také trial verzi programu SPB Mobile DVD, který je určený ke konverzi DVD filmů pro mobilní zařízení. Na CD také naleznete kód se kterým získáte 30% slevu na nákup plné verze SPB Mobile DVD.

 

Provedení a design
Reproduktor je zabalený do plastového obalu obdélníkového tvaru; dobrý estetický dojem zajišťuje zaoblení jednotlivých stran a rovněž kombinace černé a stříbrné barvy. Tyto barvy se hodí téměř k jakémukoliv interiéru automobilu, reproduktor tak působí velice nenápadně. Jeho celkové rozměry jsou 186 × 86 × 30.2 milimetrů, hmotnost včetně baterie se zastavila na 210 gramech. I když některé konkurenční modely nabízejí téměř poloviční rozměry a nižší hmotnost, nepovažuji o něco větší tělo Bluetune za žádný velký nedostatek. Naopak větší prostor pro reproduktory prospívá kvalitě zvuku.

- -

- -

Na přední straně se táhne stříbrný pruh do kterého jsou z obou stran usazeny dva reproduktory. Uprostřed se nachází šestice ovládacích tlačítek a trojice signalizačních diod. Tlačítka + a - slouží k regulaci hlasitosti a žádnou jinou funkci již nemají. Stejně jsou na tom tlačítka ><noscript><img src=, která slouží pro listování mezi skladbami (pokud vaše zařízení podporuje AVRCP profil). Klávesa se symbolem  nabízí funkcí hned několik. Předně slouží k přijetí a ukončení hovoru, také zvládne spustit hlasové vytáčení (aplikace na PocketPC), a pokud ji podržíte déle, dojde k odmítnutí hovoru. Rovněž se s její pomocí můžete přepínat na Handset (během aktivního hovoru).

Přední strana
-

Tlačítka jsou uspořádána do dvou řad a mezi ně výrobce umístil signalizační diody, které zobrazují aktuální režim, ve kterém se Bluetune nachází. Diody mají celkem tři barvy – žlutá (oranžová), modrá a zelená. První dioda signalizuje dobíjení, a svým blikání rovněž může informovat o slabé baterii. Modrá dioda signalizuje pohotovostní režim, párování, přehrávání a aktivní komunikaci. Tyto stavy od sebe rozpoznáte změnou intenzity blikání. Zelená dioda svítí pouze tehdy, je-li zařízení nabito.

- - -

Na zadní straně reproduktoru výrobce umístil čtyři gumové proužky, které zabraňují klouzání přístroje po povrchu. Pokud si chcete reproduktor na stole postavit, stačí vyklopit plastovou opěrku. V případě, že budete chtít Bluetune používat v automobilu, nasunete do středu kovovou sponu. Nad opěrným mechanismem najdeme vstup pro 3,5mm kabel (Discman, MP3 přehrávač…). Vedlejší vstup slouží pro připojení externího mikrofonu, poslední otvor pak pro připojení napájecího kabelu. Samozřejmě nechybí tlačítko On/Off, kterým se přístroj zapíná. Trochu postrádám snad jen konektor pro připojení sluchátek.

Zadní strana
-

 

Telefonujeme, přehráváme a posloucháme
Pokud chceme reproduktor používat, musíme jej nejprve spárovat s jiným Bluetooth audio zdrojem. Tím může být mobilní telefon, PDA, smartphone nebo třeba Bluetooth MP3 přehrávač. Já jsem reproduktor otestoval s Qtekem 9000 (AKU2.3 ROM) a E-Teny M600+ (AKU2.2) a M700 (AKU 3.2). Bluetune podporuje následující Bluetooth profily: Headset/Handsfree, A2DP a AVRCP.

Profil Headset/Handsfree použijete při připojení obyčejných mobilních telefonů a zařízení, která nepodporuji stereo profil A2DP. Pokud vaše zařízení podporuje i profil AVRCP, můžete přes Bluetune ovládat funkce jako Přehrávání, Pauza, Zpět, Vpřed a další.

Opěrný stojánek
- -

Telefonní hovory mají u Bluetune vždy nejvyšší prioritu. Pokud tedy posloucháte hudbu a někdo vám zrovna zavolá, přehrávání se pozastaví a slovo dostane právě hovor. Po ukončení hovoru dojde opět k pokračování přehrávané hudby. Díky citlivému mikrofonu a dobré reprodukci zvuku není telefonování s Bluetune žádný problém. Během týdne aktivního testování si nikdo nestěžoval, že by mě špatně slyšel. Reproduktor má navíc integrovanou technologii DPS, která slouží k potlačení ozvěny, okolních zvuků a nežádoucího rušení.

Uchycení v automobilu
- -

Stejně dobře jako pro telefonování poslouží reproduktor jako přehrávač hudby. Pokud chcete například přehrávat písničky z vašeho PDA, Bluetune bez problémů ozvučí středně velký pokoj. Ještě efektivnější je sledování filmů, na 3,5″ displeji je opravdu radost sledovat film ve VGA rozlišení a navíc si dopřát i kvalitní zvuk. Mobilita přichází :-)

- - -

Kromě připojení přes Bluetooth můžete reproduktor přes přiložený propojovací kabel připojit k discmanu, notebooku nebo jinému zdroji zvuku. Vyšší prioritu má ale opět technologie Bluetooth; pokud tedy posloucháte hudbu z mobilního zařízení a během toho připojíte reproduktor například k notebooku, uslyšíte stále hudbu přehrávanou přes Bluetooth. Až po ukončení bezdrátového spojení přepne reproduktor na jiný zdroj zvuku.

Párování
- -

Zvukové možnosti reproduktoru jsou na velice dobré úrovni. Překvapily mě poměrně výrazné basy a dobrý pocit mám i z vyvážených středů a výšek. Hlasitost reproduktoru je dostačující, na maximální hodnotu je sice občas slyšet drobné praskání, ale v tomto stavu Bluetune opravdu „řve jako na lesy“, a proto mi během testování stačilo používat zhruba poloviční hlasitost.

 

Bluetooth v praxi, výdrž
Bluetune je vybavený technologii Bluetooth ve verzi 1.2, která by měla teoreticky zajistit dosah až na vzdálenost 25 metrů. V praxi je toto číslo pochopitelně o něco nižší. Na volném prostranství jsem do vzdálenosti 10 metrů nepostřehl žádné chyby při přenosu zvuku, okolo 15 metrů už ale docházelo k občasným výpadkům přenosu. V bytě byla kvalita signálu nejlepší pokud jsem nechal zařízení a reproduktor v jedné místnosti. Jakmile jsem se zdrojem zvuku přešel za nějakou zeď nebo dveře, objevily se výpadky signálu. To je ale u technologie Bluetooth zcela normální, a jako jinde, i zde platí fyzikální zákony ;-)

Baterie integrovaná v reproduktoru Bluetune nabízí kapacitu 1400 mAh. Výrobce udává pohotovostní režim až 48 hodin a výdrž při přehrávání okolo 10 hodin. Rozhodl jsem se výdrž baterie prověřit – jako zdroj zvuku jsem použil E-Tena M700, který podporuje protokol A2DP, a na poloviční hlasitost mi reproduktor vydržel přehrávat nepřetržitě téměř 14 hodin. Vybitá baterie je signalizována blikáním oranžové diody. Hlasitost samozřejmě celkovou výdrž znatelně ovlivňuje stejně jako různé rušící prvky, přesto považuji výdrž reproduktoru za nadprůměrnou.

 

Hodnocení
Během týdenního testování jsem se u Bluetune nesetkal s žádnými problémy, které by mi znemožňovaly jeho používání. Pároval jsem jej s E-Teny M600+ a M700, které oba podporují protokol A2DP, a proto bylo přehrávání hudby i použití jako headset zcela bezproblémové.

Můj Qtek 9000 rovněž podporuje protokol A2DP, ale zde jsem se setkal s malými komplikacemi, za kterými pravděpodobně stojí použitý BT Stack. Vždy při přehrávání hudby se zvuk po zhruba jedné vteřině zastavil a dál se žádná data nepřenášela, telefonování se naštěstí obešlo bez komplikací. Vyzkoušel jsem několik různých ROM, ale u všech stejný výsledek (AKU 2.3+). Pomohl mi až upgrade na testovací Broadcomm Bluetooth Stack, se kterým již byl přenos přes A2DP v pořádku.

Celkově mám z Bluetune velice dobrý dojem a ani cena není ve srovnání s konkurencí nikterak vysoká. S Bluetune získáte kvalitní bezdrátový reproduktor a hlasité handsfree, které vám zajistí všestranné použití (automobil, domácnost, poslech hudby, sledování filmů…). Nezklame vás ani po zvukové stránce a kladně musím hodnotit i nadprůměrnou výdrž baterie.

Za zapůjčení reproduktoru děkuji společnosti E-Shop s.r.o., která je výhradním dovozcem produktů Just Mobile do České a Slovenské republiky.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

4 komentáře

 1. Anonymous (neregistrovaný)

  Ja bych potreboval neco jineho – neco co nauci me autoradio prijmat A2DP.
  Tedy nejaka krabicka, ktera se nejak bude napajet 12V a bude mit stereovystup, ktery se pripoji na AUX vstup autoradia – zezadu, skryte, bez jakekoli uzivatelske obsluhy.
  Jde mi tedy o to, na AUX vstup radia napojit nejaky jednoucelovy BT/A2DP prijmac.
  Pak to naparuju s PDA a budu z PDA pres tento modul poustet hudbu do zesilovace v autoradiu.

  Existuje neco podobneho?
  Vsude vidim jen krabicky s opacnu funkci: maj stereo vstup a dodany audiosignal vysilaji jako BT/A2DP. Ja vsak evidentne potrebuji opak. Existuje?

 2. Anonymous (neregistrovaný)

  Díky za zajmavou recenzi. Jen se zeptám jakou verzi WM6 používá autor? Na screenshotech z bluemanagera je velice zajmavá lišta kterou ja na Wizardu nemám.

 3. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Používám WM5 s aplikací WisBar Advance, která umí skinovat prostředí telefonu. Více na http://www.lakeridgesoftware.com.

  Tak o takovém „převodníku jsem nikdy neslyšel; pravděpodobně neexistuje (tento komentář jsem přesunul z původního umístění na titulce).

 4. Anonymous (neregistrovaný)

  Ty linein-bluetooth-linein prevodniky by prece mely jit pouzit i samostatne, ne? Alespon A2DP sluchatka (namatkou Logitech, Ovislink) by mela jit sparovat s kazdym BT audio zarizenim. Tak proc nekoupit nejakou tu dvojici (treba MSI nabizi oupravu pro prenos stereo audia pres A2DP) a pouzit z ni jen ten prijimaci dil? Napajeni z 12V na potrebne napeti je uz malickost.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *