Jarní update Windows 11 je tu. Přináší podporu Android aplikací a spoustu drobných vylepšení

windows 10 wallpaper

Microsoft nedávno oznámil blížící se příchod nových funkcí do systému Windows 11, a to formou balíčků vylepšení bez nutnosti aktualizovat celý systém. První várka nových funkcí dorazila dnes večer, přičemž Microsoft slibuje, že obohacování Windows 11 o novinky má v budoucnu probíhat s větší pravidelností. Čeho všeho jsme se dočkali v aktuální vlně?

Podpora aplikací pro Android

Hlavní novinkou se stala podpora Android aplikací, pro které je přímo ve Windows 11 připravena emulační vrstva založená na technologii Intel Bridge (funkčnost ale není omezena jen na procesory Intel). Používání je poměrně jednoduché – hry a aplikace pro Android lze vyhledat přímo v Microsoft Store, byť se ve skutečnosti nacházejí v Amazon App Store, odkud se také stahují a instalují.

Microsoft slibuje přístup k více než tisícovce titulů (např. Audible, Kindle, Subway Surfers, Lords Mobile, Khan Academy Kids apod.), ovšem my si na ně ještě budeme muset nějakou chvíli počkat – podpora Android aplikací je v současnosti omezená pouze na americké uživatele.

Drobná vylepšení hlavního panelu

Microsoft také vylepšil hlavní panel, ovšem pokud jste se těšili na návrat některých funkcí z Windows 10, musíme vás zklamat. První novinkou je přítomnost tlačítka na ztlumení mikrofonu, které se objeví vždy, když používáte aplikaci Microsoft Teams. Dosud bylo nutné provádět ztlumení v okně aplikace.

Windows 11 | Mute/Unmute

K Teams se váže další funkce – pokud máte zrovna spuštěnou konverzaci a chcete někomu nasdílet okno aplikace, stačí najet myší na jeho náhled v hlavním panelu a použít nové tlačítko pro sdílení.

Používáte-li hlavní panel s vystředěnými ikonami, možná pro vás bylo matoucí, že se panel s widgety otvírá vždy na levé straně obrazovky, a nikoliv přímo nad ikonou. Microsoft tuto nekonzistenci vyřešil tím, že ikonu odsunul úplně doleva, a navíc ji proměnil v ukazatel počasí. Pozměněno bylo i její chování – pouhým najetím myší se vysune panel s widgety, který po uhnutí kurzoru zmizí. Pokud chcete tento panel zobrazit trvaleji, musíte na ikonu kliknout.

Windows 11 | Widgets

Poslední novinkou hlavního panelu je možnost nechat si zobrazit hodiny a datum i na sekundárních displejích.

Nový Přehrávač médií a Poznámkový blok

S balíčkem vylepšení Windows 11 došlo i na proměnu dvou aplikací. Aplikace Hudba Groove i Filmy a TV pořady byly nahrazeny novým Přehrávačem médií, který se má stát jednotným multimediálním centrem. V aplikaci lze spravovat celou hudební knihovnu, vytvářet playlisty, používat klávesové zkratky apod.

Windows 11 | Media Player

Inovací prošel i Poznámkový blok, který má přepracované uživatelské rozhraní, umí se přepnout do tmavého režimu a také dostal nové funkce – víceúrovňové vrácení zpět, barevné emoji nebo modernější podobu funkcí hledání a nahrazování.

Windows 11 | Notepad

Na dalších změnách se v Redmondu pracuje

Microsoft přislíbil pro Windows 11 i další funkce, přičemž některé lze již nyní testovat v rámci programu Insider, zatímco o jiných se pouze šušká. O objevu první várky skrytých funkcí jsme psali v tomto článku, o další se mluvilo v minulém týdnu. Nejedná se přitom o žádné drobnosti – nalezena byla například možnost vytvářet v nabídce Start složky ikon zástupců podobně jako na jiných platformách (postačí přesunout dvě ikony na sebe a vytvoří se nová složka).

  • Do Windows 11 se také vrátí jedna „desítková“ funkce, a to možnost přetahování souborů na ikony aplikací na hlavním panelu a vyvolání akce, na kterou jsme byli léta zvyklí.
  • Microsoft také připravuje další možnost, jak si pohodlně rozmístit okna vedle sebe, a to pomocí nového panelu, který vyskočí, když chytnete okno za záhlaví.
  • Majitelé tabletů ocení příchod nových gest: tažením zespodu z oblasti od hodin se otevře rychlé nastavení, tažením zespodu z hlavního panelu se otevře nabídka Start.
  • Poslední objevená novinka je víceméně kosmetická, a to širší využívání designových efektů acrylic a blur v záhlavích oken. Aplikace by tak mohly vypadat podobně jako v éře Windows 7 s rozhraním Aero.

Výše uvedené chystané novinky Microsoft pravděpodobně doručí už v nadcházející testovací verzi v Insider programu, přičemž pokud splní svůj slib dodávat drobná vylepšení častěji, možná se některých z nich dočkáme ještě před nadcházející velkou aktualizací.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku