Domů » Bleskovky » Jak uvolnit místo na disku ve Windows 10? Zkuste Inteligentní úložiště

Jak uvolnit místo na disku ve Windows 10? Zkuste Inteligentní úložiště

Nedostatek místa v počítači je noční můrou každého uživatele. Znamená to hledat, mazat staré soubory a mnohdy ani nevíme, jaký obsah nám vlastně drahocenné místo ukusuje. Tuhle starost je ale možné přenechat přímo na systému Windows 10. Systém totiž obsahuje nástroje, které vám s uvolněním místa pomohou. Jedním z nich je právě Inteligentní úložiště (Storeage Sense).

Nastavení úložiště
Nastavení úložiště

Nastavení Inteligentního úložiště

Pro nastavení Inteligentního úložiště běžte do Nastavení počítače a vyberte Systém > úložiště > Inteligentní úložiště.

Jak uvolnit místo na disku ve Windows 10?? Zkuste funkci Inteligentní úložiště
Jak uvolnit místo na disku ve Windows 10?? Zkuste funkci Inteligentní úložiště

Inteligentní úložiště se automaticky postará o uvolnění o již nepotřebná data, jako jsou dočasné soubory, automatické vysypávání koše či odstranění předchozí verze systému Windows. V nastavení úložiště je možné jedním kliknutím odstranit z počítače již nepotřebné soubory.


Pro další nastavení Inteligentní úložiště klikněte na „Změnit způsob uvolňování místa automaticky“.

Odstraňte předchozí verzi Windows

Windows 10 po aktualizaci po nějakou dobu ponechává v počítači předchozí verze systému Windows. Je tak možné snadno se vrátit zpět na předchozí verzi. Pokud vše funguje jak má, můžete předchozí systém smazat a uvolnit tak značné místo. Při čištění PC stačí v Inteligentním úložišti zaškrtnout „Odstranit předchozí verzi systému Windows“.


Lukáš Kobylík

Student vysoké školy, fanoušek i kritik Microsoftu a Applu. Nadšenec do moderních, ale i retro technologií. Ve volném čase hudebník, co rád drnká na kytaru nebo si po dni vychutná dobrou muziku z vinylu.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tedy
Uživatel
Tedy

Tyhle věci dělám tak jedou do týdne, pokud tedy NTB používám aktivněji, což ale nebývá zvykem, takže tak za měsíc.

Používám mimo jiné i utilitku/skript od moople71 z zive.cz.
Docasne soubory,Body obnoveni, zbytky po aktualizacích, pravidelna defragmentace vcetne te dukladnejsi od Piriform a jejich deffragleru a win slapou jak mají.
Priznam se ze aco to není doporucovane a v pripade zlého nastaveni muze systemu i uskodit, ze pouzivam lety provereny CCleaner v jednoduchem bezpecnem rezimu.

uni
Uživatel
uni

Proboha, defragmentace je v posledních deseti letech v době flash úložišť anachronismus s negativním dopadem…

Tedy
Uživatel
Tedy

Já ale uni nic o flash úložištích nepsal tedy SSD používám 1TB pevný mechanický disk.

bkf1
Uživatel
bkf1

No já bych jakémukoliv cleaneru (krom integrovaného) nevěřil ani v sebebezpečnějším režimu ? A když jsem se díval na ten script, tak ten na mě taky působí trochu divoce. Jinak pravidelná defragmentace nemá smysl (na SSD, jak víme, dokonce škodí).

Franta
Anonym
Franta

Funkci inteligentí úložiště bych raději nikomu nedoporučoval. V případě MS je vždycky na místě obava, jak moc se autoři programu namáhali ho odladit a co všechno ten program bude mazat, když to necháte na něm.
Že to není planá obava, svědčí například tento článek: [odkaz], ale negativních zkušeností s používáním datových úložišť a mizením uživatelských dat bylo pokud si vzpomínám, ve win 10 více.
Každopádně patří inteligentní úložiště mezi jednu z mnoha věcí, o kterých bych se raději vždy před nutností použít win 10 nejprve ujistil, že jsou bezpečně vypnuté.

uni
Uživatel
uni

Co do budeme nalhávat, na systémové partition je logické a skoro povinné mít jen systém a instalaci aplikaci, ať si tam systém v podstatě dělá co chce. Uživatelská data musí být jinde. Základní bezpečnostní pravidlo pro zachování funkčnosti.

bkf1
Uživatel
bkf1

UNI:
A kde je psáno, že tento nástroj se zajímá jen o to, co je na systémové partition? Jinak MAXIMÁLNÍ souhlas, to dělám už od prvního Windows (95 první edice), že delám systémovou part., pak na data (a na tu ještě přesměrovávám uživatelské foldery vč. plochy, aby se na céčko pokud možno nezapisovalo cokoliv uživatelského).

Tedy
Uživatel
Tedy

Tak tímhle se řídím řadu let,systémová partition, momentálně asi 100GB a druhá na svoje.

bkf1
Uživatel
bkf1

Schválně jsem ze zvědavosti vyzkoušel, jak to funguje… NEFUNGUJE ? Přes 3 giga vesele v různých druzích tempů… takže zpět k integrovanému cleaneru, ani ten nefunguje zrovna dokonale ale ve srovnání s tímhle…