Jak bude vypadat britská domácnost v roce 2020? Na tuto otázku se pokoušeli najít odpověď mimo jiné i na kanále BBC v pořadu Tomorrow´s World už v roce 1989. Některé části v reportáži jsou překvapivě velmi přesné, jiné prezentované technologie pro změnu působí poněkud úsměvně.
Hlasoví asistenti a umělá inteligence
Moderátoři správně odhadli, že domácnosti dnešní doby budou moci být prošpikovány technologií, která na první pohled nebude vůbec patrná – bude zabudována přímo do struktury domu a do jeho nábytku. Spousta činností má probíhat automaticky, např. na základě aktuálních pohybů obyvatelů domu, či jejich zvyklostí – rozsvěcení a zhasínání světel nebo úprava teploty v jednotlivých místnostech. V pořadu počítali i s hlasovými asistenty, kteří se postarají o vaše potřeby, např. spustí oblíbenou hudbu.
Obrazovky v oknech
Predikce se v krátkosti zaměřila i na chytrá okna s integrovanou obrazovkou, která může posloužit jako televizor, monitor k počítači nebo se může proměnit v prostou zeď či galerii obrazů. I když nás dnes displeje obklopují na každém rohu, do oken se zatím ještě v domácnostech nedostaly.

Na co počkáme ještě výrazně déle, je odstranění elektrických zásuvek ze zdí s možností připojit elektrický spotřebič na jakékoliv místo. Zatím lze tímto způsobem nabíjet pouze drobné spotřebiče, to pouze z bezdrátových nabíječek, a nikoliv z libovolného místa.
Nulové náklady za vytápění
Moderátoři pořadu Tomorrow´s World také komentovali potřebu snižování závislosti na fosilních palivech, např. při vytápění domů. Ukazovány byly materiály budoucnosti – sendvičový kompozit se strukturou včelí plástve a aerogel. Obojí se ve stavebnictví se dnes skutečně používá, druhý jmenovaný materiál například ke zlepšení izolačních vlastností střešních oken. Na téměř nulové účty za vytápění domácnosti to ale stále nestačí.
Vaf, jo iny nievierzyłem svym oczam, markantny pogled do tego cosz nas zpotkało. Pozdrowenia vszetkym Racek