Domů » Bleskovky » iPhone, iPad, iMac: Proč ne iWatch nebo iPay?

iPhone, iPad, iMac: Proč ne iWatch nebo iPay?

O tom, že Apple představí 9. září své první hodinky, se spekulovalo poměrně dlouhou dobu a název iWatch by byl s ohledem na pojmenování hardwaru a softwaru v historii Apple logický. Příznačné „i“ na začátku jména většiny produktů od Apple začalo v roce 1998, kdy byl představen první iMac a písmeno „i“ se mělo stát připomínkou, že toto zařízení je zkrátka připraveno na internet.

  

Posléze se však toto označení stalo jakýmsi znakem, že se jedná o jablečný produkt a písmeno „i“ obohatilo jak názvy zařízení (iPod, iPhone, iPad…), tak softwaru (iTunes, iWork, iPhoto…) a koneckonců i název operačního systému iOS. V poslední době se však tento spojující znak začal pomalu vytrácet a prakticky zůstává jen u původních produktů z éry Steva Jobse, nové hodinky se jmenují Apple Watch namísto iWatch, platební systém zase nese jméno Apple Pay, zatímco se nabízí název iPay nebo iWallet. Odešlo se Stevem Jobsem i písmeno „i“?

  

Někteří analytici si myslí, že ano. Tento znak byl spojen právě s Applem za Steva Jobse a s příchodem Tima Cooka prý v Cupertinu začíná nová éra. Písmeno „i“ prý nemá u zákazníků tak velkou váhu, jako samotná značka Apple, navíc by byl u některých produktů problém se získáním ochranné známky. Ostatně už v historii se musel Apple vyrovnávat se společností Cisco kvůli názvu iPhone, Apple TV se zase nemohla jmenovat iTV kvůli stejnojmenné televizní společnosti.

Tim Cook hovoří o Apple Watch jako o iWatch 

Apple Watch se údajně měly jmenovat iWatch, dokazuje to i záznam rozhovoru Tima Cooka s ABC News, v němž se generální ředitel Apple přeřekne a z jeho úst vyjde iWatch namísto Apple Watch. K přejmenování údajně došlo na poslední chvíli, údajně prý kvůli „překvapení“. Pravým důvodem ale bude spíše právě obava z právních sporů, například se švýcarskou skupinou The Swatch Group, která má zaregistrovaný název iSwatch. Stejně tak iPay patří největšímu mezinárodnímu poskytovateli personálních a mzdových služeb ADP.

   

Je tedy možné, že právě díky této disharmonii v názvech produktů nakonec Tim Cook od užívání písmenka „i“ zcela ustoupí a další nové produkty již před svým jménem ponesou pouze znak nakousnutého jablka. Nepředpokládáme však, že by v budoucnu mohlo dojít k přejmenování zažitých značek na například Apple Phone, Apple Pad nebo Apple OS. Nebo se mýlíme?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).