Domů » Bleskovky » iPhone 8 má lákat na bezdrátové nabíjení. A možná bude revoluční

iPhone 8 má lákat na bezdrátové nabíjení. A možná bude revoluční

Apple dlouho bezdrátové nabíjení u svých telefonů odmítal, neboť současné technologie (Qi, PMA…) jsou podle zástupců kalifornské společnosti značně nepohodlné, neboť vyžadují pokládání zařízení na podložku připojenou do sítě. Apple údajně spolupracuje s několika společnostmi na vývoji bezdrátového nabíjení na delší vzdálenosti, kterého by se fanoušci Apple mohli dočkat již v letošním roce.

iphone-8-concept
Ilustrační obrázek

Tyto spekulace přiživuje aktuální zpráva serveru DigiTimes, podle níž je do řetězce dodavatelů zapojena i firma Lite-On Semiconductor, u nás známá především jako výrobce počítačových CD/DVD mechanik. Lite-On má údajně pro Apple dodávat polovinu můstkových usměrňovačů GPP, které jsou pro fungování bezdrátového nabíjení nutné.

iPhone 8: Vše, co doposud víme o 10. generaci jablečného smartphonu

Otázkou však zůstává, zda jsou zapotřebí i u nové technologie na větší vzdálenosti, nebo letošní iPhony dostanou některou ze současných technologií bezdrátového nabíjení a na revoluci si počkáme do příštích let. Lite-On spekulace o dodávkách pro Apple popřela, přesto po zveřejnění této zprávy narostla hodnota jejích akcií o 10 procent.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

23 komentářů

 1. Revoluce? spíše Evoluce protože s tím už přišel LG. A pokud G6 bude umět bezdrátové nabíjení tak očekávám i tu novou nabíječku.

 2. Může mi někdo ukázat existující technologii efektivního přenosu energie vzduchem? Kromě blesku a jedný z teslových teorii nevím o ničem, takže budu rád za ponaučení.

 3. Ajaj, nedávno jsem tu četl, jak je bezdrátové nabíjení blbost, proto to iPhone nemá…a najednou se podívejme. V září se asi opravdu otřese země v základech.

  • Říkalo HTC za 23k?:-)

   • Říkal UNI a teď bouchá šampaňské a bude nám valit do hlavy, jak je to super a přínosná věc. :-D

   • Také jsem psal, pokud se to udělá inteligentně, aby např. MacBook byl sám o sobě zdrojem napájení, tedy že bude stačit iPhone poblíž pro dobití, že to bude super. A vida:)

   • Ale uni, tomu přece sám nevěříš. Bezdrátové nabíjení bude všechno, jen né revoluční. Nedávno jsi tu psal, jak je to blbost, jak to nikdo nechce a bláblá a nejdnou, ano no vida. Zatím vůbec nic nevíme a ty už otáčíš. Nakonec to dopadne jako vždy, halo, velká sláva a skutek utek. Já si vlastně pořád nějak myslim, že to, co v září Apple představí může bejt klidně 7S a všichni chytráci pěkně utřou. Inovace nula, dali jsme tam o 100% rychlejší CPU, všichni to musíte mít.

   • S dovolením si dovolím tvrdit, že si lépe pamatuji, co jsem říkal:) A btw. slovní spojení bezdrát napájení a revoluce slyším jen od vád:D

  • Na „a vida“ je brzy, ještě nic ani iPhone nemá a kdoví jestli a co bude mít.Jestli bude, tak opet jen kopirovani konkurence, takze to bude podlozka jako dnes u jinych a u Apple se to bude jmenovat iPodlozka, jen žonglování s nazvy.

   • BTW: jaká že je ta konkurence? 999 výrobců telefonů vs 1 a tedy defakto všichni jen kopírují od té 999ky?:)

 4. V tuto chvíli je téměř nemožné udělat bezdrátovou nabíječku která by přenášela elektřinu na víc jak 20cm s tím aby nepřišel člověk k úhoně, i tak je to vysoce neefektivní… Je spíš lepší udělat kryt ze selenu který by byl na vrstvě mědi, má to efektivitu téměř 100% a nebyl by potřeba konektor na nabíječku, problém je cena takže by se tohle týkalo jenom top modelů. Bezdrátové nabíjení pomocí indukce nemá do budoucna význam

  • Mně by zajímalo jestli iPhone 8 vydrži zapnutý v 10 C dýl jak 10 minut při 100 % baterii. Nabíjení přes kabel mi nevadí, ale absenci jacku považuji pořád za fail.

   • Rozhodně to za fail nepovažuji, bezdrátový přenos dat má budoucnost, za fail považuji že už ty sluchátka nejsou v balení a už vůbec nechápu AirPods

   • Myslím, že to šlo udělat i rovnou tak, že se nabídnou bezdrátová sluchátka k zařízení a začne se to tlačit marketingově, nabídne se na to nějaké rozumné prostředí, kdy nebudu muset proklikávat pokaždý hluboce do nastavení abych pároval zařízení mezi sebou, když už Apple vyignoroval NFC. Nevím, jestli máš iPhone bez jacku, ale objektivně ze všech lidí okolo místo aby to vedlo k rozšíření bezdrátových sluchátek to spíš u spousty vyvolalo efekt, že iPhone přestali používat k poslouchání hudby pokud to není nezbytné. Takže jo, z mýho pohledu tohle je fakt FAIL.

   • Bezdrát v oblasti hudby akorát přináší sníženou kvalitu, takovou budoucnost fakt nechci.Fail to tedy je.

   • Ta kvalita, na telefonu, myslim že dneska při tom, že se hudba bere jako konzumní, tak BT furt nabízí relativně slušnou. Ale zas, bylo by lepší mít na výběr. Pořád se to v těch okrajových věcech dá řešit přes redukci. Mně jde ale o tu praktičnost a může si tu hrát na audiofila kdo chce jak chce a hustit nám tu jakej DAC je pro něj nejlepší, ale jestli je schopnej říct, že absence jacku u iP přinesla v poslechu hudby k dnešku pozitivní výsledek, je to z mýho pohledu víc pokrytec než audiofil. V této oblasti.

    Jinak aby nedošlo k nedorozumnění, vlastníkem iP jsem z nějakého důvodu, takže i když tu nadávam na jeho nedostatky, stále jsou tu jisté dostatky :-) Bohužel v oblasti hudby, pokud to dnes srovnám s Androidem, tak jediný snad co je lepší je Apple Music než Spotify nebo Google Hudba. Jinak přehrávač, iTunes, output, UI, všechno tohle dnes pada u iP na druhé místo :-( Apple Music jako aplikace(ne stream) je naprosto hrozný.

   • Apple rozhodně neudělal blbost ale nedokáže to lidem vnutit, první krok by byl to kdyby se dávali bezdrátový sluchátka do balení a ne sluchátka s lightning, už tím dali lidem důvod to nepoužívat, kdyby oficiálně neprodávali redukci tak to nějak vnutí
    Podle mě už Applu chybí odvážnost jakou ta firma měla za dob Jobse a žijí jenom z iOS a MacOS jinak by dopadli hůř než Nokia

   • Ajaj, tady se v oblasti audio trochu bloudí.
    Ad jack pryč (jako konektor), pokud jsem používal iPhone 6s a koupím iPhone 7, svá doposud užívaná sluchátka vezmu, narazím na ně přibalenou redukci Lightning-jack a jedu úplně stejně jako před tím. Takže nějaké „u spousty vyvolalo efekt, že iPhone přestali používat k poslouchání hudby“ je prostě plk.

    Ad kvalita. Pokud se bavíme o věžné komprimované hudbě (offline, stream), kapacitně BT stačí. Dále jsou kodeky, které jsou zaměřeny na přenos hudby, AdaptX a AAC. AAC má tu výhodu, že pokud je zdrojem AAC hudba (Apple, stream), jedná se o 1:1 přímou datovou komunikaci zdroj-sluchátka. Tedy zda kabel či bezdrát=stejná kvalita. U AdaptX, který přepočítává již jednou spočítané bude bude jistě min. měřitelná odchylka od zdroje. Opět jako mnohokrát u Apple. když dva dělají totéž. není to totéž.

    Ad přehrávač, to, jakou aplikaci uživatel užívá je opravdu jen jeho volba, užívat jinou než stock aplikaci beru jako zcela základní úroveň inteligence k užívání takových přístrojů, takže bych opravdu případně hledal problém někde jinde.

    Ad rozdávání sluchátek. Takhle, nedávají se pouzdra, nedávají se fólie, málem se nedávaly nabíječky a vy chcete aby něco naopak začalo rozdávat a kolikrát i redundantně, když člověk sluchátka co mu vyhovují prostě má a tohle by byl defakto jen elektro odpad. Za mě, holé zařízení v základu, komplet bižu volitelně.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).