iPhone 15 Pro přijde o ikonický prvek. Apple už za něj má náhradu

iphone ultra jonas
  • Apple u letošních iPhonů zahodí mechanická tlačítka
  • Nahradí je dotykové plošky, a to i v případě posuvníku profilů

Pokud se nestane něco neočekávaného, Apple letos v září tradičně představí nové iPhony. Zatímco loni jsme se dočkali víceméně evolučních modelů, letošní řada by měla přinést větší množství novinek. Kromě tradičního zvýšení výkonu a zlepšení fotoaparátů dojde i na drobné úpravy zevnějšku – na spodní straně dojde k výměně Lightning portu za USB-C, na boku pak najdeme haptická tlačítka namísto mechanických. Tedy alespoň u vrcholných modelů iPhonu 15 Pro a 15 Pro Max.

Podle předchozích spekulací mají být iPhony 15 Pro a 15 Pro Max prvními jablečnými telefony, které budou zcela postrádat mechanická tlačítka. Apple má namísto nich použít plošky se senzory, které v útrobách doplní dva nové vibrační motorky Taptic Engine dodávající prstům přirozenou odezvu. Toto řešení kdysi Apple používal u domovských tlačítek starších iPhonů, nyní jej nalezneme například v touchpadech MacBooků.

A jak se Apple vypořádá s mechanickým posuvníkem profilů? Podle uniklých CAD výkresů tento posuvník zmizí a nahradí jej rovněž „falešné“ tlačítko s funkcí zapnutí a vypnutí vyzvánění. Má se jednat pouze o specialitu vrcholných iPhonů 15 Pro a 15 Pro Max, základní modely iPhone 15 a 15 Plus si mají ponechat klasická tlačítka i mechanický posuvník.

Na internet se rovněž dostala fotografie předních panelů, která odhaluje ztenčení rámečků a nasazení Dynamic Islandu do celé modelové řady.

iPhone 1

Premiéra nových iPhonů by měla proběhnout někdy v září, ovšem už nyní by měl být jejich návrh hotov, aby mohla začátkem léta začít sériová výroba.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku