Domů » Bleskovky » Intel stylově představil procesor Core M pro mobilní hardware: Ve 12,5″ tabletu s tloušťkou 7,2 mm

Intel stylově představil procesor Core M pro mobilní hardware: Ve 12,5″ tabletu s tloušťkou 7,2 mm

Veletrh Computex je nejen o nových zařízeních, ale i o jejich hardwaru. Novou generaci procesorů zde představil Intel, který ukázal prvního zástupce vyráběného 14 nm technologií – Core M. Své uplatnění najde především v tabletech, ultraboocích a hybridních zařízení.

 

Díky zvolené technologii výroby nepotřebuje čip aktivní chlazení, díky tomu budou výrobci zařízení schopní produkovat přístroje bez ventilátoru. Teplo, vydávané procesorem, se podle prezentace Intelu povedlo snížit oproti předchozí generaci až o 60 %, přičemž výkon o 20 – 40 % narostl a také snížila se jeho spotřeba, což se příznivě odrazí na výdrži nových zařízení na baterii.

   

Aby svá tvrzení Intel dokázal, představil prototyp referenčního hybridního tabletu, který nabídne spoustu výkonu v ultratenkém těle. Tloušťka displejové části je pouze 7,2 mm, úhlopříčka displeje 12,5 palce. Samotné zařízení váží 0,67 kg, což je vzhledem k úhlopříčce displeje pozoruhodná hodnota, Surface Pro 3 váží o 130 gramů více. Výrobce představil kromě připojitelné klávesnice i dokovací stanici se samostatným chlazením, které umožní využít vyššího výkonu Core M.

 
ASUS Transformer T100 Chi

Tento čip je obsažen i v novém ASUSu Transformer T300 Chi, který jsme vám ukázali před dvěma dny. Ten rovněž nabídne velmi tenké tělo a vysoký výkon a k tomu velmi jemný displej o rozlišení 2 560 x 1 440 pixelů. Díky procesoru Intel Core M budeme v budoucnu vídat velmi tenká a výkonná, rozhodně se máme na co těšit.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Takže tohle bude v novém MacBooku Air bez ventilátoru. Jsem zvědavý co je v tom za GPU. Pokud Iris, tak by to byla bomba.

  • Oslík (neregistrovaný)

   V Macbooku Air to bude stoprocentně, ale víc mě zajímá, co to udělá s vyšší třídou ARM tabletů. (Je jasné, že to neohrozí tablety za 2k.)

   Ve vyšších cenových relacích najednou nebude mít ARM žádnou zásadní výhodu (jasně, výdrž bude pořád ještě trochu vyšší, ale už to nebude kritický rozdíl, protože x64 platforma v tom bude prostě dost dobrá).

   A iOS a Android už budou mít výhodu jen v tom dotykově orientovaném ovládání a jednoduchosti, fakt, že lépe využívají systémové prostředky, než velké OS, bude taky nepodstatný.

  • Velda (neregistrovaný)

   ARMové SoC jsou u Androidových a dalších mobilních zařízeních používanější ne z důvodu výkonu ani z důvodu spotřeby. Což vlastně ani nejsou zas tak podstatné důvody, jen jsou nejvíce marketingově proklamované. Atom SoC je zhruba už rok a půl výkonnější a zároveň úspornější než Snapdragony (než ostatní SoCky ještě dýl).

   Ale jak asi výrobci můžou použít Intel (x86), když…

   1.) Ovladače výrobců HW (rádia, GPS, fotoSoC, napájecí jednotka,…) jsou v drtivé většině určena pro použití v mobilních zařízeních, ale tam se vyskytuje nejvíce jenom ARMová architektura. To znamená, že ty ovladače jsou v ARM32 kódu, případně ještě v ARM64 kódu (aby mohli soutěžit o použití Applem). V x86 nebo x64 jenom minimum, stejně jako třeba MIPS. MIPS tu tedy má stejný problém jako x86. Jde o to, že výrobci si pak nemůžou použít HW, který chtějí a v podstatě jsou nuceni použít několik čipů Intelu najednou, které jsou ale dražší, než od některých jiných firem.

   2.) Stejný problém, ale týkající se aplikací. U iOS jsou všechny aplikace nativní, u Androidu většinou jenom hry nebo benchmarky. Ale i ostatní aplikace používají knihovny v nativním kódu. Nativní kód opět bývá jenom pro ARM32… Nezahrajete si všechny hry a nenainstalujete ani některé aplikace. A pokud ano, často se stane, že spadnou… (Opět totožný problém s MIPS, ale ten je na tom snad ještě mnohem hůř.)

   3.) Nízká konkurence. Aby Via dokázala něco nabídnout, musela by jít do sebe, a na to by potřebovala silné investice. AMD totéž. Takže je tu jediný Intel. Jeho SoC nejsou zrovna nejlevnější. Co je ale horší, že proč by si nemohl koupit výrobce Snapdragon, který obsahuje všechno na jednom čipu místo Atom SoC, která k procesoru, GPU, čipsetu, která navíc má snad jen integrované WiFi rádio… :-) Takže se to prodraží na koupi dalších x čipů…

 2. Jéje, iPad Air už není nejtenčí tablet na světě?

  • Ne, asi ale nejtenčí co si můžeš koupit:)

  • Oslík (neregistrovaný)

   Tohle je pořád o dost těžší, než iPad Air. Ale lehčí, než „normální“ iPad Retina. A to je při 12″ velký úspěch, navíc se v každé generaci obvykle objeví nějaké přístroje dokonalejší, než referenční design.

   Takže je klidně možné, že některé 10″ tablety s Core M budou atakovat i váhu iPadu Air. Při násobně vyšším výkonu. Jasně, že iPAd Air 2 bude ještě lehčí a tenčí. Ale ty parametry jsou už tak dobré, že další zlepšování nic zásadního nepřinese.

 3. Na tuhle generaci zařízení se těším, dříve tabletové vlastnosti – pasivní chlazení, slušná výdrž, okamžitý přístup spolu s plnohodnotným OS, který počítá s různým způsobem použití. Všechno do sebe bude zapadat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).