Domů » Články » Inspirace pro další města? Tokio v boji proti pandemii nasadilo řadu technologických inovací

Inspirace pro další města? Tokio v boji proti pandemii nasadilo řadu technologických inovací

Japonci tvrdě pracují na nastavení nových standardů, které zabrání dalšímu šíření koronaviru i v souvislosti s plánovanými olympijskými hrami. Využívají k tomu nejnovější technologie a mohou se tak stát inspirací i pro další státy a města.

Sledování teploty lidí

Mezi problematická místa z hlediska šíření infekčních nemocí patří kancelářské budovy, stadiony a další prostory s velkou fluktuací obyvatelstva. Pro tyto objekty vyvinula japonská společnost NEC vlastní systém, který kombinuje použití termokamer a pokročilého rozpoznávání obličejů.

NEC thermal monitoring
Díky NEC je možné měřit teplotu a zároveň rozpoznávat obličeje lidí (Zdroj: NEC)

Turnikety v budovách, kde se používá nový systém, vás dovnitř vpustí pouze na základě předchozí registrace vašeho obličeje do systému. Při průchodu vám pak bezkontaktně změří teplotu. V případě naměření vyšších hodnot může být kontaktován kdokoliv z odpovědných osob.

Díky novému systému je možné regulovat množství osob v dané budově v reálném čase. Pomocí obrazové analýzy záznamů z kamer lze odhalit také lidi bez roušek.

Dezinfekce rukou je základ

Další novinkou, za kterou stojí tokijská společnost WOTA, je tzv. WOSH. Jedná se o unikátní zařízení pro dezinfekci rukou ve veřejných prostorách. Díky vlastnímu zásobníku na vodu nemusí být připojeno k vodovodnímu řadu, hodí se tedy i do oblastí bez možnosti napojení.

wota wosh tokyo
Soběstačný kiosek WOSH (Zdroj: WOTA)

WOSH má nádrž na vodu o objemu 20 litrů, se kterou zvládne umýt 500 párů rukou. Voda v zařízení cirkuluje přes pokročilou filtraci využívající UV záření a chlorování. První zařízení tohoto typu již fungují ve čtvrtích Shinjuku a Ginza, brzy by se však měly rozšířit po celém Tokiu a zajistit tak dostatečnou hygienu ve veřejných prostorech.

Robotizace

Japonsko je bezpochyby kolébkou robotizace a aktuální situace tomuto trendu nahrává. Důkazem toho může být i výstava robotů Tokyo Robot Collection, která je podporována vedením města. Cílem je prezentace robotů různých druhů, kteří nám mohou pomáhat v mnoha rozličných oblastech života.

newme avatarin robot
Roboti Newme od společnosti Avatarin (Zdroj: OhmniLabs)

Robot Newme vás zastoupí na konferencích nebo jiných veřejných akcích, kde se potřebujete volně pohybovat a mít možnost sledovat okolí, případně interagovat s ostatními účastníky. Ačkoliv jde zatím o prototyp, během léta by mělo být k dispozici více než 1000 kusů těchto robotů. Možnosti použití jsou široké, ať už se bude jednat o návštěvy v nemocnicích nebo třeba turistiku na dálku.

Telexistence Model T at Lawson Takeshiba

Dalším příkladem rychlého vývoje v oblasti robotizace je Model-T od společnosti Telexistence. Jeho úkolem je zastoupit vás v práci v době, kdy jste infekční a musíte být v izolaci. Jelikož se ale nejedná o plně autonomního robota, nemusíte mít strach, že o práci přijdete. Je potřeba jej ovládat pomocí VR brýlí.

Model T robot
Model-T je ovládán na dálku pomocí virtuální reality (Zdroj: Telexistence)

Typické využití takového robota může být například při doplňování zboží v obchodě. Možností je ale opět mnoho. Do budoucna bude Model-T zvládat i určitou míru učení a umělé inteligence.

Tyto technologické novinky jsou samozřejmě jen malou částí opatření a snah v boji proti koronaviru v Tokiu. Tamní guvernérka Koike Yuriko věří, že Tokio aktuální krizi překoná a do budoucna se stane odolnějším městem. Letní olympijské hry by se podle ní mohly stát symbolem naděje a sjednocení všech národů v boji proti pandemii.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Diskuze k článku

  1. AwLbkCMigFeSxGDa

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).