Domů » Bleskovky » Inspirace Applem? Notebooky Asus by mohly dostat Touch Bar zabudovaný do touchpadu

Inspirace Applem? Notebooky Asus by mohly dostat Touch Bar zabudovaný do touchpadu

Na konci roku 2016 představil Apple novou generaci MacBooků Pro s kontroverzním proužkem Touch Bar, který nahrazuje klasický horní řádek kláves displejem s nabídkou kontextuálních tlačítek. Podobnou cestou by se letos mohl vydat i Asus.

Alespoň to naznačuje server WindowsBlogItalia, který v Microsoft Store našel zajímavá rozšíření pro vybrané notebooky Asus. V názvu všech rozšíření se objevuje slovo ScreenPad, a zatím jsou dostupná pro následující aplikace:

Spotify,  YouTubeCalculatorOffice,  CalendarLauncherNumkeyAdobe Reader SignMusic PlayerSpeechTyper

S pomocí těchto rozšíření má být možné spouštět a ovládat vybrané aplikace nebo jejich funkce ze separátního displeje. Některé „miniaplikace“ na něm bude možné spouštět přímo, například kalendář, kalkulačku, či hudební přehrávač.

Touch Bar v touchpadu?

Bohužel zatím není jisté, jakým způsobem budou počítače Asus s těmito rozšířeními pracovat, může se jednat jak o hardwarovou součást notebooků, tak o separátní zařízení. Patrně se nebude jednat o funkci určenou pro primární displej, neboť rozšíření vyžadují speciální hardware:

 • Combined precision touchpad with ASUS PTP driver and touch screen
 • A dGPU model with Nvidia GTX 970 GPU that supports direct mode
 • Toshiba TC358870XBG Video Bridge IC and ITE8225 MCU

Jako nejpravděpodobnější se jeví integrace displeje do touchpadu. Screenshoty z Microsoft Store jsou ve Full HD+ rozlišení, což by poměru stran klasického touchpadu odpovídalo. Je možné, že se kolekce rozšíření bude v následujících týdnech rozrůstat.

Jak by se vám zamlouval notebook s integrovaným Touch Barem v touchpadu?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Mes se libil charmsbar ve Windows 8. Panel který je pořád na jednom místě a jehož obsah se přizpůsobuje s ohledem na auktuálně otevřenou věc.
  Takový touchbar na Macu.

  člověk věděl, že to nastavení aplikace, sdílení, či prohledávání aplikace je vždy tady a nikde jinde,

 2. Tenhle takzvaný touchbar mel Razer daleko dřív nez kopirka Apple. Jen název byl switchblade

  • Zas uplnou kopirkou bych to nenazval. To ze v oblastio klavesnice je display neni kopirovani.

 3. Touch Bar rozhodně nedostanou, ten je Applu. A inspirace je trochu mimo označení, jde o úplně jiný systém ovládání.

 4. Petr Luňák

  hlavně by to chtělo výkon s Core i5 a grafický aspoň na úrovni GTX 750 Ti a to mít v ultraboocích, jinak se na tom nedá nic rozumnýho dělat

  • Jenze ultrabooky nejsou na zadnou graficky intenzivni praci.. Jinak jestli stejne potrebujes relativne lehky laptop, ktery tenhle typ prace zvlada, tak Dell XPS, Razer Blade apod. jsou tvoji nejlepsi volbou

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).