Domů » Bleskovky » Insideři dostávají nové sestavení Windows 10: Přináší 3D Malování a čtení e-booků

Insideři dostávají nové sestavení Windows 10: Přináší 3D Malování a čtení e-booků

Ani tento týden nebude chudý na nové sestavení Windows 10 pro Insidery. To aktuální nese číslo 14971, vychází pouze pro počítače a tablety a přináší několik zajímavých novinek.

3D Malování jako součást systému

Vybraní uživatelé z anglicky mluvících zemí měli možnost předčasně se zaregistrovat k vyzkoušení 3D Malování, počínaje tímto sestavením se aplikace stává součástí systému. Preview je pouze v angličtině (ať je jazyk systému jakýkoliv), další jazyky by měly přijít brzy. Komunitní projekt Remix 3D pro ukládání a sdílení trojrozměrných objektů rozšiřuje svoji působnost do nových zemí, Českou republiku mezi nimi zatím nehledejte.

w08_Miix_510_Tablet_with_Pen_Painting

Čtení e-booků v prohlížeči Edge

Microsoft Edge není pouze internetový prohlížeč, ale umí zastat i práci čtečky souborů formátu PDF. Od tohoto sestavení navíc umí přečíst elektronické knihy ve formátu EPUB, přičemž uživatel si může pro čtení nastavit 3 různá témata a také si do knihy může umisťovat záložky. K navigaci ke knize je připraven obsah, progress bar ve spodní liště, případně můžete nechat Cortanu vyhledat konkrétní slova či věty.

edge_epub

PowerShell místo příkazové řádky

Microsoft se v novém buildu snaží rozvíjet schopnosti příkazové řádky, z tohoto důvodu nahrazuje její starou podobu (cmd.exe) modernějším prostředím PowerShell s vlastním skriptovacím jazykem. PowerShell bude nově nabízen jak v kontextovém menu Průzkumníka Windows, tak v jeho příkazovém řádku. Pro milovníky klasické příkazové řádky zůstává možnost ponechat si staré řešení jako výchozí, změna se dá provést v Nastavení – Přizpůsobení – Hlavní panel.

Učte se s Office

Novinkou v aktuálním sestavení je aplikace Get Office Beta ve verzi 2.0, která pomůže uživatelům orientovat se v kancelářském balíku Office. Z tohoto místa lze také spouštět naposledy otevřené dokumenty, případně dokumenty vyhledávat.

office1

Další změny

Microsoft také zapracoval na spolehlivosti psaní čínských a japonských znaků, odstranil kurzor v případech, že používáte elektronický inkoust a také vylepšil spolehlivost při používání úhloměru v aplikaci Skicák. Byla také opravena spousta chyb, některé však tradičně přibyly.

Známé chyby:

 • Nabídka Napájení v nastavení není přístupná, respektive zavře celé Nastavení
 • Na noteboocích nemusí korektně fungovat změna podsvícení vyvolaná funkčními klávesami
 • Aplikace Obchod, Fotky a Lidé se mohou samy spouštět, řešením je nemít tyto aplikace maximalizované před jejich vypnutím

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Už by konečne po roku a pol mohli opraviť zasekané a trhané animácie, a opravit bug, pri ktorom sa aplikacia v tablet mode nevyplni celu obrazovku. A pridat gestá.

  • MS je casto tak zabrany do toho co povazuje za nutne, ze mu unikaji ty veci, ktere uzivatele opravdu trapi.

   • Souhlasim. 3D malovani a podobne veci jsou urcite pekne funkce. Ale nejsem urcite sam, kdo by vice ocenil, aby byly samotne Windows mnohem lepe odladeny spis nez tyto „hracky“

  • Zaleží co máš za tablet… Pokud je to něco upgradovaného z Win7/8 a nedej bože s Atomem tak je to neschopnost výrobce vyladit grafické ovladače. Další věc je zda ten upgrade vůbec výrobce podporuje. To že to umožní MS neznamená že to bude fungovat dobře.

   Mám tablet od HP s coreM a nemám sebemenší problém.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).