Cena:

Insideři dosávají nové sestavení Windows 10: přináší první novinky z Buildu

Microsoft krátce po skončení své druhé tiskové konference v rámci vývojářské akce Build 2017 vydal nová sestavení systémů Windows 10 a 10 Mobile pro Insidery. Obě větve si jdou nadále vlastní cestou, zatímco mobilní Insideři v sestavení 15213 nedostávají žádné novinky, u počítačů se s buildem 16193 na pár vylepšení z chystaného podzimního Creators Updatu dostalo.

Story Remix

Asi největší novinkou je nová aplikace Story Remix, která je evolucí aplikace Fotky a zároveň supluje funkce videostřižny Movie Maker. Aplikace umí proskenovat vaši knihovnu fotografií, videí a audiosouborů, a dokáže z nich automaticky vytvářet tematická videa; zdrojová data vybírá na základě porozumění kontextu, a to včetně hudebního podkresu, tématu apod.

08_storyeditor_new

Jednotlivé příběhy lze vytvářet z automaticky vytvořených kolekcí na základě podobného času, místa, osob, apod. Díky strojovému učení a umělé inteligenci dokáže aplikace shlukovat související fotografie a videa, např. Vašeho psa, a z nich poté vytvořit příběh. Uživatel má pochopitelně možnost do příběhu zasahovat, přidávat do něj další obsah, filtry, hudbu a dokonce i 3D předměty (včetně těch hýbajících se), vytvořených v 3D malování nebo stažených z webu remix3D.

Introducing Story Remix in Windows 10

Na příbězích může v jednu chvíli pracovat více lidí, jsou-li přizváni, ti dokonce mohou přispět vlastními soubory, např. ze stejné akce. Videa lze pak dále sdílet například na YouTube, Facebook či emailem zaslat odkaz na OneDrive.

03_search_new

Aplikace Story Remix je již vyhotovena v novém designovém jazyce Fluent Design, takže z ní lze získat představu, jak budou aplikace v podzimním Creators Updatu vypadat.

Individuální kontrola hlasitosti pro univerzální aplikace

Systém Windows 10 nabízí možnost nastavit si hlasitost individuálně pro každou aplikaci zvlášť, od tohoto sestavení je možné této vymoženosti využívat i u univerzálních aplikací jako např. Microsoft Edge či Groove Music.

mixer

Známé chyby

Microsoft tradičně v novém sestavení odstranil nějaké chyby, avšak několik z nich stále přetrvává:

  • Windows Defender Application Guard selhává na dotykových zařízeních
  • Někteří Insideři reportují nemožnost instalace aktualizací z Windows Update
  • Surface 3 nelze aktualizovat, je-li v něm vložena SD karta
  • U Outlooku 2016 dochází k zaseknutí spam filtru
  • Microsoft Edge selhává při otevírání souborů PDF
  • Do aplikací Facebook, Instagram a Messenger se nelze přihlásit, řešením je stisknout tlačítko „přihlásit se na webu“
Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.