Sledujte nás na YouTube

Informace z konference Google I/O 2011: Co nového se chystá pro Android?

Od dnešního dne probíhá v San Franciscu konference Google I/O, která se točí nejen okolo služeb Google, ale spoustu prostoru zde má operační systém Android. V dnešním článku se podíváme na novinky, které si Google na první den přichystal. Světlo světa spatřil Android 3.1 a poodhaleny byly detaily další vývojové verze s označením Ice Cream Sandwich, která má odstranit bariéry mezi mobilní a tabletovou verzí Androidu.

Android 3.1 je tu, chystá se další verze Ice Cream Sandwich
Krátce po zahájení konference Google I/O jsme se dočkali oficiálního představení operačního systému Android 3.1 “Honeycomb”, který bude opět určený pouze pro tablety a nabídne plnou podporu pro USB Host a nové widgety na hlavní obrazovku, jejichž velikost bude možné měnit. U současných widgetů stačí přidat několik řádků kódu do XML a ihned budou kompatibilní s novou funkcí pro změnu velikosti. Dočkáme se také vylepšeného task managera a nové aplikace pro půjčování filmů z Android Marketu; ta bude už od dnešního dne fungovat v USA, ceny filmů budou začínat na 2 USD/měsíc (HD verze od 5 USD/měsíc) a nezbývá než doufat, že se později dostane do dalších zemí, i když s Českou republikou zatím nelze počítat. Inovace se dočká vestavěná čtečka elektronických knih a program Movie Studio pro střih a zpracování videa. Aktualizace se dočká také většina systémových aplikací (Google Mapy, E-Mail, GMail, Market a další…). Největší radost z toho zřejmě budou mít majitelé Motoroly Xoom 3G, kterou prodává americký Verizon, protože právě pro tento tablet bude aktualizace uvolněna ještě dnes. Díky nativní podpoře režimu USB Host v systému bude k tabletům možné připojit celou řadu příslušenství (myš, klávesnice, USB disk ale třeba i ovladače od Xboxu 360 či PlayStation 3, které najdou uplatnění při hraní her). Stejně tak budete moci k tabletu připojit digitální fotoaparát a rovnou si stáhnout/upravit pořízené snímky či video.

 - - -

Po představení Androidu 3.1 Google oznámil kódové označení další chystané verze. Ta ponese název Ice Cream Sandwich a její poslání je jasné – sjednotit rozdíly mezi mobilním Androidem (Gingerbread) a tabletovou verzí (Honeycomb). Podle slov Google by mělo jít o univerzální operační systém, který bude možné používat jak na malých telefonech, tak i výkonných tabletech a celé řadě dalších zařízení. Další podrobnosti o systému s kódovým názvem Ice Cream Sandwich bychom se měli dozvědět v průběhu čtvrtého kvartálu tohoto roku.

- - -

Androidu se daří a svědčí o tom i nově zveřejněné statistiky od Google. Každý den se aktivuje přes 400 000 nových zařízení, což je opravdu hodně vysoké číslo. Tím však představení teprve začíná – pro Android vyvíjí přes 450 000 vývojářů, telefony se prodávají pod křídly 36 OEM výrobců a 215 operátorů ve 112 zemích světa. Celkem Android pohání 310 zařízení, i když v reálu tato čísla budou ještě o něco vyšší, protože Android využívá i spousta čínských kopií telefonů, které Google vůbec neregistruje. K dnešnímu dni je zaznamenáno přes 4,5 miliardy instalací z Android Marketu, přičemž poslední miliarda stažení proběhla v pouhých 30 dnech. Jakmile dokončím článek, jdu pátrat po statistikách App Store od Apple :-)

- - -

Google Music Beta
Google dále představil hudební službu Music (beta), která bude fungovat jako cloudové úložiště hudby, jež si budete moci přehrát v počítači, na Macu (hurá) nebo v zařízeních s Androidem. Zatím se neví, jak to bude s dostupností v Evropě, ale v USA je pro uživatele s pozvánkou opět dostupná už od dnešního dne.  Uživatel si do svého úložiště může nahrát až 20 000 skladeb. Jen pro srovnání, podobná služba od Amazonu nabízí uživateli 5 GB prostoru, což odpovídá zhruba 1 200 uloženým skladbám v běžném bitrate. Google bude službu Music zatím nabízet zdarma, ale není vyloučeno, že se po přechodu do ostré verze dočká zpoplatnění, případně bude nabízet menší kapacitu zdarma a vyšší za poplatek. O možnostech Google Music si můžete udělat lepší obrázek z přiloženého videa.

Google Music nabídne funkci Instant Mix, což je obdoba Genius playlistu známého z iTunes. Google Music vám jednoduše bude vybírat další skladby k poslechu podle žánru hudby, který nejčastěji posloucháte. Google Music je vlastně takový Dropbox pro hudbu; pro poslech na libovolném zařízení už nebudete muset hledat kabely, vše budete stahovat z cloudu a jediné co potřebujete, je kvalitní internetové připojení (a ideálně neomezené, což je v případě našich operátorů trochu problém). Samotná aplikace Google Music je dostupná od dnešního dne v Android Marketu a pro spuštění vyžaduje Android ve verzi 2.2+, nicméně znovu zdůrazňuji, že pouze pro americký trh, i když Paul O’Brien ze serveru MoDaCo už přišel s řešením, jak toto omezení obejít.

- - -

Android @ Home framework
Android se chystá do našich domácností a rozhodně to bude stát za to. Podle slov Google je každý spotřebič možné brát jako potencionální “příslušenství” pro váš telefon. V praxi to znamená, že přímo ze zařízení s Androidem budete schopni ovládat nejrůznější spotřebiče, které budou podporovat Home framework. Představte si například LED žárovky, které můžete přímo z telefonu vypínat a zapínat nebo myčku, u které spustíte připravený program jedním kliknutím v telefonu. Bláznivé? Ne tak docela, takhle si totiž Google představuje moderní domácnost v režii Androidu.

 - - -

Pro další příklad opět nemusíme chodit daleko. Představte si, že máte doma reproduktory napojené na váš cloudový účet Google Music, z telefonu vyberete skladbu a zvuk se bude linout právě z této reprosoustavy. A největší frajeřina přichází na závěr – album skupiny, které jste si právě koupili v obchodě, má v obalu integrované NFC a vy skrze telefon ihned odešlete potřebné informace do Google Music a všechny skladby z daného CD se automaticky přidají do vašeho playlistu.

- - -

A ještě jedna zajímavost; prvního dne Google I/O se účastnilo 5 000 registrovaných uživatelů, kteří jako pozornost od Google dostali tablet Samsung Galaxy Tab 10.1 v limitované edici s bílými zády s Androidem 3.0. 

Zdroj: Engadget

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

13 komentářů

 1. LP3W7 (neregistrovaný)

  Četl jsem i něco o tom, že se Google dohodl s předními výrobci zařízení s Androidem, že zařízení budou dostávat aktualizace na novou verzi systému najednou. A mezi zmíněné výrobce patří např. HTC, Samsung, LG, Sony Ericsson, atd.

  Co je na tom pravdy? Na jednu stranu by to bylo dobře ale nadruhou stranu, když např. HTC už update bude mít a Samsung ještě ne, to se bude na Samsung čekat? Přijde mi to takové divné.

 2. trizzo (neregistrovaný)

  Google garantuje podla sprav, ze po dobu 18 mesiacov bude poskytovat na zariadenia updaty – t.j. na kazde zariadenie zo skupiny zmluvnych partnerov bude Google poskytovat update na dane zariadenie po dobu 18 mesiacov od uvedenia na trh (napr. pre HTC, Samsung a dalsich…).

 3. Děkuji za doplnění, na tohle jsem při kompletování článku zapomněl, ale je to tak, jak píše trizzo.
  Podrobnosti zde http://is.gd/VkRpaL

 4. skejpa (neregistrovaný)

  Nevadilo by mi, kdyby to museli vydávat najednou. Naopak by to mohla být velká výhoda. Jde o to, v jakém časovém úseku by tu aktualizaci museli vydat od data výroby té oné aktualizace…

 5. skejpa (neregistrovaný)

  Tak sem pročetl ten anglickej článek a nejsem o moc moudřejší. To jako google bude zajišťovat updaty pro všechny telefony nebo se ti výrobci zavázali, že ty updaty po dobu 1.5 roku budou muset vydávat ? A kdo je případně donutí to vydat v nějakém rozumném čase. Jak je vidno, ještě to není úplně dořešený. Ale lepší než nic…

 6. steve (neregistrovaný)

  MovieStudio preda nieje novinka, má ho každý tablet s android os 3.0
  edit by admin: Upraveno, díky :)

 7. premikkoci (neregistrovaný)

  Jestli to bude pravda s těmi updaty, tak se podle mě hodně sníží počet low-endových zařízení.

 8. Wlashack (neregistrovaný)

  Už teď je většina (nejen) Android telefonů “jednodenní smartfone” a to bez několika desítek minut (hodiny?) plného streamingu dat. K čemu mi je, že budu 20 minut poslouchat hudbu, když se potom budu muset modlit, abych se za pár hodin vůbec dovolal. Při dneších cenách microSD karet nevidím důvod, proč hudbu v cloudu používat.

 9. Dweep (neregistrovaný)

  souhlasim ze cloudova reseni jsou prima, ale na domaci synchronizaci, na poslouchani streamu to proste neni a to nehlede na relativne spatnou infrastrukturu datove site u nas. At se mi to sychronizuje kdyz prijdu domu a mobil se pripoji k wifi a tak velke datove prenosy mi nebudou vadit a bude poruce i nabijecka, ktera tel. udrzi pri zivote. Jinak reseni v cloudu je prima, ale opravdu jen jako prostrednik pro synchronizaci mezi vicero zarizenimi.

 10. davidee (neregistrovaný)

  Proč všechno vychází jen na americký trh? Nemůžu se dočkat, až tyto věcičky budou konečně dostupné i u nás. A hlavně nevím, kdy to bude…

 11. Roberts (neregistrovaný)

  LP3W7: Google se domluvit s prednimi vyrobci (a operatory), ze se budou snazit najit reseni jak na jejich telefony dostat update co nejdrive po uvolneni nove verze. Vsichni zucastneni si vsak uvedomuji, ze to bude hooodne tezke a nemaji zadny konkretni termin ani zpusob kdy a jak toho dosahnout.

 12. leonardo (neregistrovaný)

  jen tak dál! Android začíná konečně konkurovat Apple-u!

 13. Agitazione (neregistrovaný)

  Tak znovu a opět mě nepřekvapuje a aplikace Music nejde z marketu na PC nainstalovat v telefonu na marketu ji pro změnu vůbec nenajdu. Prý není k dispozici pro naši zemi.
  Naštěstí jsem po krátkém pátrání našel odkaz ke stažení na stránkách tuningmobile.xf.cz :-)
  Děkuji vývojářům :-)

Přidejte komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *