Domů » Bleskovky » Infografika od HTC vysvětlí, proč se čeká na aktualizace stávajících modelů tak dlouho

Infografika od HTC vysvětlí, proč se čeká na aktualizace stávajících modelů tak dlouho

HTC připravilo zajímavou infografiku, která má vysvětlit, proč je uvolňování aktualizací stávajících zařízení na nové verze Androidu tak nepružné a jakou cestu musí aktualizace urazit, než přistane na koncových zařízeních. HTC tento proces rozdělilo do pěti kroků: 

  • Nultá etapa: Evaluation (Vyhodnocení)
  • První etapa: Development (Vývoj)
  • Druhá etapa: Integration (Integrace)
  • Třetí etapa: Test/Certification (Testování / Certifikace)
  • Čtvrtá etapa: Push to Customer (Poskytnutí zákazníkovi)

 

Nultá etapa: Vyhodnocení

Všechno začíná tím, že Google uvolňuje balík nástrojů PDK (Platform Development Kit) předtím, než je uvolněna nadcházející verze Androidu, až po té přichází finální verze nového Androidu. Výrobce zařízení vyhodnocuje požadavky nového systému a vyčkává na vyjádření výrobce čipsetů, zdali bude nová verze systému kompatibilní se stávajícím hardwarem.

První etapa: Vývoj

Rozhodne-li se výrobce čipsetu podporovat novou verzi systému na svém stávajícím hardwaru, vytvoří nezbytné ovladače a provede optimalizaci. Tato modifikovaná verze (BSP – Board Support Package) je zaslána výrobci zařízení.

Druhá etapa: Integrace

Výrobce telefonů přiřadí zaměstnance a prostředky na podporu vývoje nové softwarové verze. V případě HTC je rozhodnuto o integraci nádstavby Sense. Tento krok se již netýká telefonů s Google Play edicí systému, které jdou okamžitě na testování. Zvláštní skupinou jsou zařízení určená operátorům – v této fázi se ve spolupráci s nimi rozhoduje, kolik modifikací systému, včetně aplikací, bude do systému implementováno. 

Třetí etapa: Testování / Certifikace

Dalším krokem je testování, které u Google Play edice a u vývojářských telefonů provádí výrobce telefonu. Mobilní operátoři si u modelů, které šly na trh jejich prostřednictvím, provádějí testování sami. Z tohoto důvodu dostávají telefony, koupené u mobilního operátora, update zpravidla později. Objeví-li se nějaké chyby v systému, musí se provést jejich odstranění. Certifikaci pak provádí tři subjekty – regulátoři, výrobci a nakonec samotný Google. Pokud certifikace proběhne v pořádku, je provedena technická přejímka (TA – Technical Acceptance). 

Čtvrtá etapa: Poskytnutí zákazníkovi

V poslední fázi je připravena OTA (Over the Air) aktualizace, při níž je systém distribuován koncovým uživatelům. Aktualizaci uvolňují postupně jak výrobce telefonů pro vývojářské kusy, tak Google pro telefony s Google Play edicí systému, tak jednotliví operátoři pro telefony prodávané přes jejich distribuční síť. Uvolňování se děje postupně, aby nápor ustály aktualizační servery. 

Tato infografika se týká tchajwanského výrobce HTC, dá se ale předpokládat, že obdobně postupují i ostatní výrobci mobilních zařízení (v druhé etapě pouze stačí vyměnit Sense za jinou nadstavbu systému). Ukazuje, jak dlouhá cesta se musí ujít, než je update vydán a také, o kolik je delší cesta u telefonů, prodávaných mobilními operátory. Ostatně, aktualizace modelu HTC One na verzi Android 4.4 KitKat vypadá na americkém trhu následujícím způsobem: 

Odblokovaný HTC One – aktualizace dokončena
Vývojářská edice – aktualizace dokončena
Google Play edice – aktualizace dokončena
AT & T HTC One – Integrace (druhá etapa)
Sprint HTC One – Integrace (druhá etapa)
T-Mobile HTC One – Integrace (druhá etapa)
Verizon HTC One – Integrace (druhá etapa)

Jak vidno, zákazníci mobilních operátorů si na update svého HTC One ještě počkají.

 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments