Indie chystá vlastní operační systém, chce konkurovat Applu i Googlu

iPhone 12 Made in India

Situace na trhu mobilních operačních systémů postupem času vykrystalizovala v duopol iOS a Androidu, který tomuto odvětví naprosto dominuje. Tuto situaci by chtěla narušit Indie, která plánuje vývoj vlastního mobilního operačního systému, alespoň podle prohlášení Rajeeva Chandrasekhara, ministra elektroniky a informačních technologií.

android vs ios
Prosadit se v konkurenci Applu a Googlu nebude pro Indii jednoduché

Nový operační systém by měl vznikat v Indii za přímé účasti státu a mělo by se jednat o plnohodnotnou alternativu k iOS a Androidu, a nepůjde tak o derivát AOSP verze Androidu. Chandrasekhar doufá, že se indické vládě podaří s novým systémem vytvořit paralelní strukturu ke stávajícím systémům, a to nejen v softwarovém, ale také v hardwarovém odvětví.

O udržení třetího operačního systému se dlouho snažil Microsoft, nakonec ale selhal

Indická vláda aktuálně hledá vhodné startupy a akademické instituce, které by byly schopné nový operační systém vytvořit. Chandrasekhar věří, že se společnosti spolupracující na tvorbě indického operačního systému stanou mnohem atraktivnější jak pro domácí, tak pro zahraniční investory. Vlastní operační systém je jedním z důležitých bodů rozvoje indického IT segmentu – tamní vláda plánuje, že hodnota celého IT průmyslu bude v roce 2026 300 miliard dolarů (cca 6,4 bilionu korun), přičemž aktuálně je zhruba na čtvrtině.

Indický operační systém to nebude mít jednoduché

Prosadit se proti Googlu a Applu nebude jednoduché. V současné době se o to snaží například Huawei se svým HarmonyOS či Rusko se systémem Aurora. Dřívější pokusy Microsoftu, Samsungu či Blackberry nicméně skončily krachem, což indickým inženýrům a podnikatelům jistě na náladě nepřidá.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku