Domů » Články » iMyfone D-Back: Skvělý nástroj na obnovu dat a opravu systému iOS

iMyfone D-Back: Skvělý nástroj na obnovu dat a opravu systému iOS

iPhone a jakékoliv jiné zařízení se systémem iOS se může zdát jako jednoduché a „blbuvzdorné“, jenže ono jde o poměrně sofistikované zařízení, které může selhat jako kterýkoliv jiný přístroj. A teď si představte, že ve svém iPhonu máte uložené fotografie například z dovolené, maturiťáku nebo jiné akce a iOS najednou vypoví službu (třeba špatně provedenou aktualizací).

I když v mnoha případech stojí zařízení od Applu velké peníze, vaše fotografie nebo jiná data mají daleko větší hodnotu. Podívali jsme se proto na aplikaci iMyfone D-Back, která, když už k nešťastné situaci dojde, dokáže obnovit fotografie, videa, dokumenty, anebo celý systém rovnou opravit. Zároveň vám nabídne možnost získat data z vašich záloh, které máte uložené na disku (iTunes) nebo online v iCloudu.

Instalaci zvládne každý

Instalace je standardní. Nevyžaduje žádné znalosti a instalaci, spuštění i konfiguraci zvládne i úplný laik, což uživatelé s nakouslým jablíčkem určitě ocení. Jednoduchost byla devízou především mnou testované verze, kterou jsem instaloval na svém MacBooku se systémem macOS Sierra. Aplikaci ze stránek výrobce stáhnete (verze pro Windows, verze pro OS X/macOS), nainstalujete a aktivujete licenčním kódem.

imyfone

Abyste mohli aplikaci používat, potřebujete počítač s operačním systémem Windows XP a novějším nebo zařízení Mac s OS X 10.7 a novějším (podpora macOS zajištěna). Dále musíte mít zařízení od Applu s iOS 7.0 a novějším – iOS 6 a starší nejsou podporované.

Podporovaná zařízení:

 • iPhone SE
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone 6
 • iPhone 5s
 • iPhone 5c
 • iPhone 5
 • iPhone 4s
 • iPhone 4
 • iPad Pro
 • iPad mini 3
 • iPad mini
 • iPad 2
 • iPad Air 2
 • iPad Air
 • iPad mini 2
 • iPad 4
 • iPad 3
 • iPad Air
 • iPod touch 4
 • iPod touch 5

V nabídce naleznete verzi zdarma (trial) a verzi placenou. Rozdíly jsou mezi nimi velké a trial verze je zde opravdu jen tzv. do počtu a slouží spíše na osahání si celé aplikace. Na dlouhodobější používání ji rozhodně nedoporučuji a zakoupení aplikace je v tomto případě naprostou nutností.

První spuštění

Při prvním spuštění aplikace si vyberete, zda chcete používat verzi trial nebo verzi placenou. Licence vás vyjde na 49,95 dolarů (přibližně 1 200 Kč), takže se nejedná zrovna o nejlevnější záležitost. Po vložení licence a aktivování softwaru můžete začít program ihned používat.

Hned na začátku musím zmínit, že je aplikace pouze v několika jazycích a čeština či slovenština mezi nimi bohužel není, což je veliká škoda. Zrovna u aplikace tohoto rázu je lokalizace pro většinu uživatelů důležitá.

Další výtku mám k aktualizacím. Ty se bohužel v případě verze pro Mac provádí krkolomně, a to stažením celé aplikace z oficiálních stránek, na které vás tlačítko „aktualizovat“ přesměruje. Samoaktualizační proces zde, alespoň prozatím, není, což považuji za celkem velký nedostatek.

Základní obrazovka a funkce

Celá aplikace je na ovládání poměrně jednoduchá a prostředí je příjemné a přehledné. V levém modrém sloupci se nachází pět ikon, které vás přepnou do potřebné sekce podle toho, jaký problém s daty právě řešíte. Ostatně, tento úkol má na starosti první položka Smart Recovery s grafickým rozcestníkem, který vám pomůže s vybráním správné funkcionality. Pojďme si tedy popořadě rozebrat jednotlivé funkce.

smart-recovery

Obnova dat ze zařízení s iOS

Funkce, která se skrývá pod položkou Recover from iOS Device slouží pro obnovení dat z vašeho zařízení v případě, že jste o ně nějakým nedopatřením přišli. Případně by vám měl být nabídnut i seznam těch souborů, které máte v telefonu uložené.

iMyfone Umate (nyní zdarma): Udělejte si pořádek ve vašem iOS zařízení přehledně a rychle

Program iPhone prohledal a přibližně po 2 minutách mi nabídl soubory k obnovení, které jsem ve svém zařízení předtím smazal. Na několik kliknutí jsem je následně obnovil. Doba hledání přitom záleží na tom, nakolik máte telefon zaplněný daty a jaká konkrétní data se snažíte vyhledat/obnovit.

Obnova dat ze zálohy v iTunes

V případě, že si necháváte své zařízení zálohovat přes iTunes, tato funkce vám dokáže vytáhnout z provedené zálohy většinu dat. K zálohám nemáte z aplikace iTunes žádný přístup a pokud byste chtěli data nějakým způsobem vytáhnout, museli byste své zařízení nejdříve zálohovat, poté telefon obnovit ze zálohy, ze které něco potřebujete dostat a složitě se zase vracet zpět.

Postup v aplikaci iMyfone D-Back je jednoduchý a celý proces je velice podobný, jako v případě obnovování dat z připojeného iOS zařízení. V prvním kroku si vyberete, ze které zálohy potřebujete data získat a o jaká data se má jednat. Po pár minutách skenování (záleží na tom, jak je záloha velká) vám program zobrazí v jednotlivých kategoriích získaná data, z kterých si můžete vybírat. Zatrhané položky následně vyexportujete stiskem tlačítka Recover do požadovaného místa.

Obnova dat ze zálohy na iCloudu

Ve své podstatě se jedná o funkci stejnou, jakou je obnova dat ze zálohy z iTunes akorát s tím rozdílem, že si program vámi provedenou zálohu z iCloudu nejprve stáhne a následně z ní získá požadovaná data. Aplikace si bohužel neporadí s dvoufázovým ověřením iCloudu – to je tedy nejprve nutné vypnout a pak obnova z této služby funguje.

recover-icloud_2

Postup je opět jednoduchý. Program vám nabídne seznam provedených záloh a vy si jednu z nich vyberete. Posléze si program celou zálohu stáhne na disk počítače a nabídne vám možnosti obnovy dat. Pokud máte pomalejší připojení, počítejte s tím, že vám tato obnova zabere i několik desítek minut času, ne-li více. Opět záleží na tom, jak velké úložiště má váš telefon. Pokud máte 128GB iPhone/iPad a úložiště téměř celé zaplněné videi, fotografiemi a jinými daty, celá obnova se protáhne i na několik hodin.

Oprava systému iOS

Osobně jsem se s kompletní nefunkčností iOS ještě nesetkal, ale ze svého okolí vím, že je to možné. Pokud se například vašemu telefonu něco přihodí v průběhu instalace aktualizace, jediné co uvidíte, je černá obrazovka a bílé jablíčko. Tento stav značí, že je systém iOS poškozený a že je potřeba telefon opravit.

Program iMyfone D-Back vám nabídne jednoduchý proces opravy a důležité je zmínit, že vám nepoškodí uložená data, takže se není čeho bát. Na samotném začátku je potřeba uvést zařízení do tzv. Recovery nebo DFU módu. Program vám nabídne obrázky s instrukcemi, takže se vám to dříve či později povede.

Jakmile je váš telefon nebo tablet připravený a aplikace zařízení rozezná, program vás vybídne ke stažení souboru se systémem iOS, kterým vaše nefunkční zařízení obnoví. Internetové připojení je tedy opět nutné a oprava vám zabere několik desítek minut. V průběhu se bude vaše zařízení chovat, jako byste jej aktualizovali – bude se restartovat, střídavě uvidíte logo Applu atp.

Pro úplnost, pokud jste uživatelem zařízení s jailbreakem, po tomto úkonu již jailbreak na svém zařízení mít nebudete a systém iOS bude aktualizován na nejvyšší možnou verzi (v závislosti na typu zařízení).

Zadarmo to ale nebude

Suma sumárum lze konstatovat, že se jedná o vydařenou aplikaci. Je zvláštní, že tyto funkce nenabízí standardně například nativní aplikace iTunes, a uživatel tak musí sahat po dalších aplikacích, za které platí nemalé peníze. Přesto lze iMyfone D-Back doporučit jako výhodný softwarový doplněk pro práci s cennými soubory z vašich zařízení.

Vadou na kráse je chybějící lokalizace, uživatel se musí spokojit například s angličtinou, němčinou, italštinou či španělštinou. Další nevýhodou může být cena. Za aplikaci standardně dáte v přepočtu přibližně 1 200 Kč, což není částka zanedbatelná. Uživatelská data jsou ale daleko cennější, a tak by se dalo nad cenou mávnout rukou.

Autoři aplikace však pro čtenáře SMARTmania.cz připravili speciální slevu, se kterou lze aplikaci pořídit za 30 USD, což je zhruba 740 Kč. Verzi pro Windows v této speciální slevě lze zakoupit zde, pro macOS zde.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

2 komentářů

 1. Žádný zázrak jen utilita zastřešuje to co zvládněte s iTunes DFU modém a Linuxem

  • V článku se ani o zázraku nepíše. A pro většinu lidí je jednodušší nainstalovat program, než celý OS, který má na desktopu bezvýznamné zastoupení.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).