Domů » Články » iMyfone Umate (nyní zdarma): Udělejte si pořádek ve vašem iOS zařízení přehledně a rychle

iMyfone Umate (nyní zdarma): Udělejte si pořádek ve vašem iOS zařízení přehledně a rychle

Podívali jsme se na zoubek aplikaci iMyfone Umate Cleaner od společnosti iMyfone Technology, která slibuje, že zbaví vaše zařízení s operačním systémem iOS od různého pozůstalého harampádí po odinstalovaných aplikací a pomůže vám nějaké to místo i ušetřit, ba co víc, aplikace se nezalekne ani komprimace fotografií.

Někteří z vás mohou namítat, že úklid je potřeba provádět hlavně u operačního systému Android, a že si iOS žije vlastním dokonalým životem, který nic nepotřebuje, ale věřte, že každý a sebedokonalejší systém není zcela ideální a zanechává po sobě různé stopy.

Nutno však dodat, že iOS je na tom v tomto ohledu ze všech aktuálních operačních systémů nejlépe. Vyplatí se vám aplikace iMyfone Umate Cleaner a opravdu splní to, co slibuje? Na to vám odpoví naše recenze.

Instalace jako každá jiná

Instalace je standardní. Nevyžaduje žádné velké znalosti a instalaci, spuštění i konfiguraci zvládne i úplný laik, což je ostatně u zařízení s logem Applu nutností. Jednoduchost byla devízou především mnou testované verze, kterou jsem instaloval na počítači Mac s operačním systémem OS X. Aplikaci stáhnete, spustíte, aktivujete licenčním kódem a máte vystaráno. Nic víc, nic míň.

Abyste mohli aplikaci používat, potřebujete počítač s operačním systémem Windows XP a novějším nebo Mac s OS X 10.7 a novějším. Vaše zařízení od Applu musí mít navíc nainstalovanou verzi iOS 7 a novější. iOS 6 a starší nejsou podporované.

V nabídce naleznete verzi zdarma (trial) a verzi placenou. Rozdíly jsou mezi nimi velké a trial verze je zde opravdu jen tzv. do počtu a na vyzkoušení si několika funkcí. Na dlouhodobější používání rozhodně není a zakoupení aplikace je v tomto případě naprostou nutností.

iMyfone Umate
Trial verze toho příliš mnoho neumí a záměr autorů je tedy jasný – nechat si zaplatit za plnou verzi

První spuštění aplikace iMyfon Umate

Při prvním spuštění vás aplikace přivítá a pokud nemáte k počítači připojený telefon, aplikace vás na to ihned upozorní. V případě, že iOS zařízení připojené máte a aplikace signalizuje, že žádné zařízení nevidí, tvůrci aplikace doporučují restartovat váš počítač, a to včetně telefonu nebo tabletu.

Chvályhodné je, že v průběhu testování aplikace mi byla nabídnuta aktualizace, což značí, že se vývojáři o svůj výtvor starají. Ta se bohužel alespoň v případě Mac verze provádí krkolomně, a to stažením celé aplikace z oficiálních stránek, na které vás tlačítko „aktualizovat“ přesměruje. Samoaktualizační proces zde, alespoň prozatím, není, což považujeme za celkem velkou chybu.

Základní obrazovka a rychlá analýza

V levém sloupci vám aplikace nabízí řadu nástrojů, mezi kterými lze nalézt například možnost vymazání nežádoucích souborů, smazat dočasné soubory, komprimovat si své fotografie nebo je zde umístěna i jednoduchá správa nainstalovaných aplikací. Mimo již zmíněné iMyfone Umate Cleaner dokáže udělat i zálohu dat.

Funkce si rozebereme popořádku. Na prvním místě v bočním panelu se nachází sekce „Home“, která slouží jako rozcestník do ostatních podsekcí, a ve které vidíte jednoduché statistiky toho, kolik dat vám aplikace iMyfone ušetřila. Tyto statistiky zobrazíte spuštěním bleskové analýzy vašeho zařízení.

Nežádoucí soubory

Když pominu globální sekci „Home“, první na řadě je funkce „Junk Files“, neboli funkce pro analýzu a vymazání nežádoucích souborů (logy, cache z fotografií, různé pozůstatky z aplikací atd.). Analýza se u mého iPhonu 6 s 64GB úložištěm provedla poměrně rychle.

Aplikace mi zobrazila, že mé zařízení je ve výborném stavu, což jen dokazovaly nulové hodnoty u všech sekcí kromě logů s informacemi o pádech aplikací nebo systému, které využívá společnost Apple k různým účelům. Tzv. Crash logů jsem měl v telefonu na 41 MB, které jsem následně tlačítkem Clean vymazal.

Dočasné soubory

Sekce „Temporary Files“ je už podstatně zajímavější. V případě, že máte iPhone s 8GB nebo 16GB úložištěm, a počítáte doslova každý megabajt, dočasné soubory vám mohou z už tak malého místa velký kus pomyslného koláče ukrojit. Zde se mohou uchovávat například zbytky z aktualizačních balíčků systému nebo různé pozůstatky po aplikacích třetích stran.

Dost mě překvapila celková doba analýzy. Tu program provedl za přibližně 20 minut, a to i přesto, že avizoval dobu dokončení do 58 minut. Na délku má s největší pravděpodobností vliv velikost vnitřního úložiště telefonu a míra jeho zaplnění. V případě 8GB iPhonu bude analýza otázkou několika minut. V mém případě bylo 64GB úložiště zaplněné zhruba z poloviny a aplikace mi ušetřila 1,71 GB místa.

Odkud se číslo vzalo a co konkrétně bylo vymazáno jsem se však nedozvěděl. Samotné vymazání trvalo přibližně dalších 40 minut. Pokud se do čistky dočasných soborů pustíte, určitě to nedělejte těsně před odjezdem na dovolenou, ale nechte si dostatek času na dokončení celého procesu. Předběžným vytažením telefonu z USB riskujete poškození systému, na což ostatně upozorňuje i sama aplikace.

Záloha a komprimace fotografií

Jednou z nejzajímavějších funkcí je záloha a následná bezztrátová komprimace všech fotografií, které se ve vašem telefonu nebo tabletu nacházejí. Aplikace nabízí buď zálohu a komprimaci fotografií nebo zálohu a následné úplné smazání fotografií.

Z celkového počtu 1 164 fotografií mi aplikace řekla, že se v mém telefonu nachází jen 528 položek. Nevím proto jakým způsobem aplikace pracuje a je dost možné, že si aplikace sama vybírá, jaké fotografie zkomprimuje u těch, u kterých se to „vyplatí“. Záloha se pak ukládá na disk, a to konkrétně do složky Compres s cestou Knihovna > Application Support > imyfone > backup (cesta pro systém OS X). Změnu místa zálohy aplikace nenabízí a nelze ji nikde změnit.

Vyhledání velkých souborů

Pokud máte v telefonu nějaké objemné soubory, aplikace iMyfone Umate vám je najde a ukáže jejich velikosti. To se hodí v případě, že se vám nějaký objemnější soubor v nainstalovaných aplikacích zatoulá, a vy pak marně hledáte příčinu malého volného místa v telefonu.

Jak je totiž známo, operační systém iOS nemá žádného správce souborů a klasický souborový systém, který je například u konkurenčního Androidu nebo Windows Phone, tato funkce proto přijde vhod a příjemně doplňuje celou sadu ostatních funkcí. Navíc máte možnost si daný soubor ihned před smazáním ještě zazálohovat.

iMyfone Umate
Seznam největších souborů

Přehled nainstalovaných aplikací

Poslední funkcí je jakýsi přehled nainstalovaných aplikací. Jedná se spíše o funkcionalitu, která je tu do počtu, ale přesto se hodí stejně jako v případě zobrazení velkých souborů. Máte zde přehled o tom, kolik daná aplikace zabírá místa a v jaké verzi ji máte právě nainstalovanou. Dobré je, že aplikace můžete mazat najednou a nemusíte je v případě manuálního mazání přes telefon nikde hledat. Funkční a efektivní.

14_apps
Seznam všech aplikací

Pro malé úložiště perfektní pomocník

Aplikace iMyfone Umate opravdu plní to, co slibuje. Dokáže vám ušetřit nemálo místa a v případě, že používáte zařízení s malým úložištěm, je aplikace výtečným pomocníkem. Osobně s 64GB verzí iPhonu místo neřeším. Mám ho více než dostatek, ale jakožto bývalý uživatel 16GB verzí iPhonů musím podotknout, že někdy to byl s místem opravdu boj nota bene pokud máte 8GB iPhone.

Osobně hodnotím aplikaci jako vydařenou. Je čistá, bez složitého nastavování provádí to, co chci a vypíchnout musím zejména funkci pro komprimaci fotografií, která se zdá být, z pohledu úspory volného místa úložiště, jako velice efektivním řešením, které nijak vaše fotografie ve výsledku neovlivní. Funkce pro zobrazení největšího souboru a seznam nainstalovaných aplikací jsou pak už jen jakýmsi bonusem navíc.

Za aplikaci si vývojáři nechají zaplatit poměrně nemalou částkou. Aktuálně je aplikace ve slevě za 19,95 dolarů (přibližně 480 Kč) z původních 29,95 dolarů (přibližně 720 Kč). V případě, že dáte o aplikaci vědět svým přátelům přes Facebook, dostanete další slevu ve výši 5 dolarů. Pokud tedy využijete všech dostupných akcí, aplikace vás přijde na příjemných 14,95 dolarů, což je v přepočtu přibližně 360 Kč.

Získejte aplikaci zdarma nebo se slevou

Autoři aplikace si na nadcházející dny (od 5. do 10. května) naplánovali speciální akci, díky které je možné iMyfone Umate získat zcela zdarma za sdílení příspěvku na Facebooku, Google+ nebo Twitteru. V případě, že na sociální sítě nic sdílet nechcete, můžete využít 70% slevy na nákup software (rodinná či osobní licence). Další informace o této akci najdete na této stránce.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

3 komentářů

 1. Ctvrtek (neregistrovaný)

  Hezký den, mám dotaz jak mohu vše uvést do zpátečního stavu? Nebo jen zrušit operaci s fotkami. Pravděpodobně záloha fotografií mi zabrala obrovský prostor na disku. A Vámi zmiňovaná cesta u mě není…
  Díky za odpověď

  • Xaver Jandura

   Zdravím,
   v jakém bodě jste se zasekl? Pokud jste dal zatím jen zálohovat fotografie, tak se s fotkami v iPhonu nic nedělo. Pokud to už došlo do kroku s komprimací, tak byly fotografie lehce komprimovány a zmenšeny.
   Bohužel kde přesně se zálohy fotografií nacházejí nevím. Software jsem testoval pouze v systému OS X a má cesta je tomu odpovídající.
   U mé verze OS X však mám tlačítko „Open Backup Folder“ hned pod tlačítkem „SCAN“, takže tam byste měl cestu hravě zjistit. Pokud budete chtít originály zase obnovit, hoďte je do iPhonu přes iTunes klasickou cestou přes synchronizaci.

 2. Julie (neregistrovaný)

  Tento software uvolní 19 GB prostoru pro můj iPhone

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).