Imagine Cup 2012: Do Sydney poletí dva české týmy

České finále Imagine Cupu vyhrál tým Joymind se svou aplikací pro snadné učení cizích jazyků. V kategorii herního designu nás bude reprezentovat brněnský tým s netradiční hrou pro WP.

Microsoft představil finalisty studentské soutěže Imagine Cup, kteří budou od 6. do 10. července v Sydney bojovat o ceny v hodnotě 3,5 milionů korun. Stejně jako loni, se mezinárodního finále se zúčastní přes 350 studentů ze 75 zemí světa. Českou republiku budou reprezentovat hned dva týmy. V hlavní kategorii Software Design bude soutěžit čtyřčlenný tým JoyMind se svou inovativní učební pomůckou pro snadné učení jazyků (studenti pocházejí z Masarykovy a Mendelovy univerzity v Brně). Tým Wicked Games pak zabojuje se svou unikátní hrou v kategorii Game Design.

  

Yggdrasil: Unikátní strategie se skvělou grafikou pro Windows Phone

Hra od Wicked Games nese název Yggdrasil: The Tree of Life je určena pro telefony se systémem Windows Phone a už při ukázce porotu zaujala nejen svou komplexností, ale i velice atraktivní 3D grafikou, která může konkurovat titulům zvučných jmen (Armed!, The Harvest…). Hráči proti sobě mohou soupeřit v reálném čase, využívat lze i prvků rozšířené reality či monitorovat protivníky skrze GPS. Více o hře napoví přiložené video a už teď se těším, až se tenhle titul objeví na Marketplace.

Wicked Games - Czech Republic - Yggdrasil, The Tree Of Life (Imagine Cup 2012 Game Design Entry)

Projekt JoyMind: Snadné učení cizích slov

Aplikace vítězného týmu JoyMind se bude snažit zvýšit jazykovou gramotnost pomocí desktopové a mobilní/tabletové aplikace. Nepůjde ale o klasické učení, nýbrž o vždělávání formou obrazových předloh, které bude fungovat napříč jazyky. Autoři nám v Brně předvedli, jak snadno se dá naučit několik základních slov ze Svahilštiny.

Před 10 lety jsme přišli s myšlenkou Imagine Cupu, že studenti dokáží změnit svět kolem nás. A ono to funguje. Každým rokem se přesvědčujeme o tom, že studenti dokáží probudit svou fantazii, kreativitu a využít informační technologie v projektech, které pomáhají řešit problémy dnešní společnosti,” říká Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje, Microsoft.

Brněnského finále Imagine Cupu jsem se také zúčastnil. Zajímavé byly všechny prezentované projekty a je vidět, že studenti doslova hýří nápady, které se následně nebojí proměnit ve skutečnost. A právě v tom jim pomáhá Imagine Cup, který už pomohl odstartovat desítky úspěšných projektů po celém světě.

Desetiletí Imagine Cupu

Během posledních deseti let zaujala soutěž 1,65 milionů studentů ze 190 zemí. Jenom za poslední rok se do soutěže zapojilo 29 nových regionů včetně zemí jako Haiti, Rwanda, Kosovo nebo Barma.

  
Vítězný tým JoyMind přebírá hlavní výhru – postup na světové finále Imagine Cupu v Sydney

Grantový program pro vítězné týmy

S cílem podpořit význam Imagine Cupu a projektů, které v rámci soutěže vznikají, Microsoft loni představil nový grantový program. Tříletá podpora ve výši 60 milionů korun je určena na rozvoj soutěžních projektů a jejich využití ve skutečné praxi. Jedním z prvních týmů, který grant získal, je americký tým Lifelens, který vyvinul Windows Phone aplikaci, která dokáže určit přítomnost malárie přes vzorek krve. Podrobné informace o soutěži Imagine Cup 2012 naleznete pod tímto odkazem.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku