Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Články » I mimozemšťani by používali hamburger menu, tvrdí bývalý designér mobilních Office aplikací

I mimozemšťani by používali hamburger menu, tvrdí bývalý designér mobilních Office aplikací

Zajímá vás, proč aplikace Microsoft Office na mobilních telefonech vypadají tak, jak vypadají? Proč používají nepopulární tlačítko hamburger? Jak by také mohly vypadat? Bývalý zaměstnanec Microsoftu a designér aplikací Word, Excel a PowerPoint William van Hecke popsal příběh tvorby vzhledu mobilních Office pro Windows 10 (Mobile) na stránkách Design Explosions.

Pokud vedle sebe srovnáte vzhled Office Hubu z Windows Phone a samostatných Office aplikací na Windows 10 Mobile, uvidíte na první pohled, že nezůstal kámen na kameni. Důvodů je pochopitelně více, avšak tím největším je systém Windows 10 a univerzalita aplikací, které mají být určeny jak pro mobilní telefony se 4″ displejem, tak pro obrazovky s úhlopříčkou 40″. Již předem navíc bylo jasné, že smartphony s Windows umět pracovat s klávesnicí, myší a externím displejem, a že rodina zařízení Surface má ambice nahradit jak tablet, tak počítač.

word

Práce pro 300 lidí

Situace na startovací čáře tak nebyla vůbec jednoduchá, navíc před Windows 10 pracovaly na Office pro počítače a Office pro smartphony dva zcela nezávislé týmy a každý z nich řešil otázku designu zcela po svém pro danou skupinu zařízení. Do toho navíc ještě později vstoupily konkurenční platformy Android a iOS, které rovněž řeší rozložení prvků po svém, a jejich týmy se navíc nacházely v různých koutech světa. Celkem bylo zapotřebí zkoordinovat práci zhruba 300 lidí, avšak úkol od tehdejšího ředitele Microsoftu Steva Ballmera zněl jasně – první a nejlepší Office dostane platforma Windows.

peopleTým lidí pracujících na Office byl velmi široký

Tři sestry

Designový směr nových Office aplikací byl řešen ve třech větvích, které se jmenovaly Norma, Tabitha a Solana, každý z těchto směrů byl pochopitelně odlišný.

Norma

Norma bylo původní rozvržení prvků z Office Hubu ve Windows Phone 8.1, avšak již od začátku bylo jasné, že tímto směrem se jít nedá, protože stará verze Office obsahovala asi 10 položek menu, zatímco nová Office jich potřebovaly stovky.

norma

Tabitha

Druhý směr uvažování je nejpodobnější současné ostré verzi, kdy se jednotlivé položky pásu Ribbon nacházejí v rozbalovacím seznamu vlevo při spodním okraji displeje.

tabitha

Solana

Poslední směr byl poměrně divoký a neobsahoval nic, co dva předchozí – Solana měla všechny funkce ukryté pod třemi tečkami vpravo dole a všechny ovládací prvky měly svůj vlastní design, což na první pohled působilo dosti zmateně.

solana

Každý z výše uvedených směrů měl něco do sebe, a tak došlo k jakémusi spojení všech nápadů do jednoho, přičemž filosofie ovládání byla nejvíce podobná právě směru Tabitha.

real

Sjednocení s Windows 10

Kromě postupné spolupráce s vývojovými týmy Office pro Android a iOS bylo také zapotřebí dodat novým Office tvář pro velké displeje. Bylo nutné zvážit mnoho aspektů – pokud by byly ovládací prvky na zejména tabletech při spodní straně obrazovky, překážely by virtuální klávesnici. Naopak pokud by byly na smartphonech při horní straně, po vysunutí klávesnice by nezbylo žádné místo pro obsah. Z tohoto důvodu padla volba na současné řešení – u smartphonů jsou ovládací prvky dole, u počítačů a tabletů se nachází standardní pás karet Ribbon v horní části obrazovky.

prvky

Kam s akčními tlačítky?

Samostatnou kapitolou byla tzv. tlačítka Hero Action, tedy zpět, vpřed, náhled apod., která by měla být jak na malých, tak na velkých displejích okamžitě dostupná.

hero buttons

Nejprve se na smartphonech uvažovalo o jejich umístění při horním okraji displeje, avšak pro tyto účely by musel vzniknout nový pás, ubírající prostor samotnému obsahu. Z tohoto důvodu došlo jejich přemístění napravo od rozbalovacího seznamu jednotlivých karet funkcí.

hero buttons2

Toto místo se zdálo býti vhodné, avšak do hry vstoupil další problém – tlačítko Soubor, seskupující seznam naposledy otevřených dokumentů, přistup k adresářové struktuře, apod. Na tabletech je možné všechny položky umístit na jednu obrazovku, ale u smarphonů by byla situace složitější, neboť podle zvolené logiky by se měly všechny položky karty Soubor nacházet při spodním okraji displeje podobně jako ostatní nabídky formátování. První náhledy však nevypadaly příliš použitelně.

soubor mobile

I když se tým designerů snažil zabránit přidání pásu funkcí k hornímu okraji displeje, nakonec mu nezůstala jiná možnost. Nově vzniklý prostor se tak stal domovem jak pro akční tlačítka, tak pro menu Soubor, který reprezentuje nepříliš populární tlačítko nazývané Hamburger. Tento pás se však zobrazuje pouze tehdy, není-li otevřena klávesnice nebo editační funkce.

Mimozemšťani používají ve svém softwaru hamburger menu

Pochopitelně tlačítko hamburger vyvolává hodně emocí, zvláště pak na mobilních Windows, kde na něj uživatelé nebyli zvyklí. Bohužel kvůli responzivnímu designu bylo nutné k tomuto kroku sáhnout, ač sám William van Hecke tvrdí, že pokud není vážný důvod, nemělo by být hamburger menu používáno. Pokud však potřebujete zejména na malých displejích umístit hodně (méně důležitého) obsahu na jedno místo, jedná se o nejvhodnější řešení.

hamburger

Pokud prý existují mimozemšťané a používají software, určitě používají nějakou formu tlačítka, které jasně dává najevo, že po stisknutí se objeví další možnosti. Jiná cesta jak dostat spoustu obsahu na malý displej prý v celé galaxii neexistuje.

Kontextová menu

Kancelář Office v systému Windows Phone nenabídla žádné pokročilé možnosti vkládání obsahu při dlouhém podržení prstu v libovolném místě textu, pouze při označení slova či věty se zobrazila kruhová ikona pro kopírování. Uživatelé přitom byli z počítačových Office zvyklí na podrobnější práci s textem, a tak byla vytvořena minimalistická nabídka s několika základními funkcemi; bohužel nebyla příliš vhodná při používání v režimu na šířku.

submenu2

Práce s kopírováním a vkládáním obsahu navíc není tak jednoduchá, jak se zdá, neboť se nejedná pouze o text, ale například o obrázky či tabulky a jejich buňky, tudíž vyvstává problém během kopírování napříč aplikacemi a systémem. V Redmondu nakonec celý systém změnili tak, aby bylo možné mezi jednotlivými aplikacemi kopírovat prakticky cokoliv, nikoliv pouze text. Kontextové menu nakonec tvoří jednoduchý řádek bez ikon, který v režimu na šířku nezabírá tolik prostoru.

real2

Vzhled Office aplikací pro Windows 10 nakonec znamená velký odklon od původního Office Hubu na Widnows Phone 8.1, avšak nové aplikace nabízejí mnohem více funkcí a dokáží se přizpůsobit libovolné velikosti displeje. Verze pro iOS a Android vypadají mírně odlišně, avšak položený základ a logika ovládání zůstávají stejné.

Pokud vás zajímají další úskalí při jejich návrhu, přečtěte si originální příspěvek na webu Design Explosions (v angličtině).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

64 komentářů

 1. Pepan (neregistrovaný)

  Nejlépe to má řešeno BlackBerry 10. Overflow menu v pravém dolním rohu a přitlačením na prvek na display se objeví kontextové menu tam kde to má nějakou funkci. Vše tam, kde snadno dosáhnete.

 2. RadekLaz

  Myslím, že nikdo nezpochybňuje funkčnost a nutnost hamburgermenu. Všichni však zpochybňují jeho umístění. Office je jedna věc, když už chci na telefonu upravit dokument, tak stejně mobil otočím na ležato, vezmu ho oběma rukama a soustředím se na práci. Problém nastává u běžných aplikací jako třeba email, kde pro přesunutí do nějaké složky musím nesmyslně tápat do protějšího rohu a to u 5,5″ dost dobře nelze. V aplikaci Hudba překlapnout z Interpreta na Alba pravačkou nedokážu. V aplikaci Lidé když chci hledat musím tapnout hooodně nahoru do kolonky.

  Je jasné, že kouzlo W7 muselo zmizet HUBy jsou designově supr a na ovládání dotykem také, ale požadované množství funkcí prostě neobsáhnou.
  Proč si myslíte, že Jobs zakázal dělat iPhony větší než 4″? No protože iOS má ovládací prvky taky nahoře a normální člověk by na větším mobilu nahoru nedosáhl. Jenže teď je doba kdy se všichni zbláznili a všichni chtějí plácačky nacpané funkcemi z PC, tak to máme. Dal bych přednost W7 a menšímu mobilu, ale na druhou stranu asi tuším, že by mi dnes chybělo spousta možností a funkcí, které mi W10 nabízí.

  Každopádně bych chtěl vědět proč nemůže být hamburgermenu umístěno v jednom z dolních rohů? Stejně se ten seznam otevře přes celou výšku displeje, tak proč není zarovnaný k dolnímu okraji namísto k hornímu. Toť otázka.

  • BRudolph

   WP7-8 sice neměli až tolik funkčnosti jako W10M, ale to, pro co byly vytvořené uměly perfektně. Taky bych byl raději, kdyby se to řešilo jinak než přes hamburger. Tři tečky u spodní lišty nemají ani zdaleka využitý potenciál, ale teď je to už úplně jedno. Tyhle systémy už jsou pohřbené..

  • Pat (neregistrovaný)

   Vsal staci primitivny swipe.
   Dokoncq tak v niektorych apps funguje.

   Vyrieseny cely problem s umiestnenim hore

   • RadekLaz

    Myslíš stažení obrazu do spodní poloviny? Ano to je řešení. Ovšem není rozhodně efektivní a už vůbec ne elegantní. Na to, že se tím zabývalo 300 lidí, tak je to nic moc.

   • RadekLaz: ne, myslí swipe.. nějaké gesto na vytažení hamburgru

   • Jenže gesto ze strany (ke všemu předpokládám levé) ti tedy mnoho nepomůže. Mě ano, ač pravák držím telefon levou, ale většina drží pravou a přes displej to gesto prostě neudělá (pokud máš palec dle běžným měřítek).
    Zmiňované tři tečky (nebo gesto odspodu, což myslím WP neumělo) je jasně ergonomičtější cesta.

   • WTF (neregistrovaný)

    UNI, Gesto od spodu WP vedelo. Neviedia to prave nové W10 apps…

   • gesto odspodu vytahuje akční tlačítka (start, zpět, lupa) takže to použít nejde.. ale inspirace viz třeba BlackBerry.. gesto odspodu a doprava, nebo něco podobného.. je to nezávislé na použité ruce..

   • Royce: Jasně, to platí do doby, než Wcosi začne debilně umisťovat sys. čudly na displej, to dá rozum:) Navíc nikde není psáno, že „…“ nemůže být součástí té lišty, není dogma, že ta lišta musí mít 3 čudly a přes to nejede vlak:)

   • Pat (neregistrovaný)

    Swipnem zlava,
    jednoduche ako facka.

    Akurat ze experti to tak neumoznili pri kazdej jednej aplikacii

   • Pat (neregistrovaný)

    Nechapem uni. Ja s tym nrmam problem vytiahnut z laveho rohu listu.
    Si myslis ze pravak nedociahne na q ak pise ?

    Netreba tu vymyslat nejake prekazky, funguje to bezproblemovo len mantaci to sptistupnili tak na troch aplikaciach ne vsade :)

   • Pat (neregistrovaný): Tak samozřejmě je to odvislé od úhlopříčky. Co si tak zkouším, tak já na 6″ dosáhnu na klávesnici tak na rdc. Že bych dělal dokonce swipe gesto ze strany je fyzicky nemožné. Můj telefon je 81mm široký, co koukám 950XL je 78mm. Dovolím si „odhadnout“, že ani na 950XL nemám šanci udělat swipe.

   • jarda (neregistrovaný)

    @Pat: „Ja s tym nrmam problem vytiahnut z laveho rohu listu.“

    Nic ve zlem Patriku, ale ty jsi az prilis velkej nadsenec a obdivovatel vsech veci od MS, rad prehlizis jakoukoli chybu. Kdo se na to diva objektivne, uzna ze pro pravaka je znacne nepohodlne dosahnout na levy okraj, zejmena pri vetsi uhlopricce. Casto je treba „ruckovat“

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    Jardo, mozna je to uplne jinak. Mozna ma Patrik nestandardni telesnou stavbu a opravdu mu to potize nedela. Ze ma nestandardni smysleni je videt z jeho prispevku, takze mozna se to postizeni projevilo i na 20 cm dlouhem palci :-)

   • Johny (neregistrovaný)

    RadekLaz: je to sice trochu offtopic, ale stažení obrazu do poloviny u iOS zařízení je nejen efektivní ale i elegantní. Používám denně a funguje naprosto výborně a myslim že to potvrdí spousta iPhone uživatelů.

    Co se UI týče, tak nějaká forma skrytého menu je nutnost – minimálně na „klik pravým“. Jen mi přijde dost stupidní vytvořit OS a až pak přemejšlet nad tím, jak se bude ovládat a kde bude která část jeho obsahu. A to ještě k tomu po takové době!!! Fakt nechápu, nad čim v MS přemejšlí. Na druhou stranu mi to ale baví, protože dochází na moje slova X let zpátky, kdy jsem řikal, že design Windows Phone je naprostej nesmysl v té podobě ve které byl a lidi jako HTCJirka apod. si klepali na čelo, že sem idiot, byly samej posměšek a přesvědčovali mi, jak OBŘÍ TYPOGRAFIE a plejtvání místem je super dizáč, stejně jako kulatý kravský ikony… Tak tady to máte kluci, HA, cože? Měl jsem pravdu? :DDD No teď se ještě těším, až MS dojde, že jednobarevné ikony co vypadaj všechny stejně jsou taky pěkná debilita.

    Jinak nevím, proč když už měli vymyšlenou typografii přecházející přes více obrazovek, neudělají podobně menu. Tedy že je ve spodní části obrazovky a uživatel si posouvá (scrolluje) doprava a doleva pouze lištou menu.
    Takle nějak: http://i.imgur.com/f193npA.png

   • Johny (neregistrovaný): ono také záleží, jak se daná funkce vyvolává. Pokud se nepletu, u iPhone je to poklep na senzorové tlačítko, což je dle mě nejlepší způsob. Např. u Lenova je třeba „C“ od okraje displeje, kde jsem zjistil, že mám asi jiný palec než číňaní, že mi chybí kloub nebo co a nejsem schopen to kloudně udělat, natož tak, jak vyžadoval přístroj.

   • Pat (neregistrovaný)

    Zbytocne riesit. Ako potom stahujes listu na androide??

    Vsak ten swipe spravim v dolnom rohu. 6″ tel nemam. Ak si niekto taky tel kupi musi pocitat s urcitymi kompromismy

    Cela debata zbytocna pretoze ti kreteni to nesfunkcnili pri kazdej aplikacii

   • Pat (neregistrovaný)

    jarda (neregistrovaný)
    Nehnevaj sa ale ty si asi zas prilis velky pesimista voci ms.
    Vole co si tu vymyslate za kraviny ? Mi chces snad tvrdit ze na 5, 5,5″ telefone nedociahnes na lavy dolny roh telefonu ??????????

    Hosi sry uz to trochu s tou vymyslenou kritikou prehanate. Take menu maju bezne aj android aplikacie nikto to neriesi.

    Celkovo nieje problem si pomoct aj druhou rukou.
    Otvor si google mapy na androide, presne to iste.
    Preco by to dizajnovali takym stylom ak by to bolo „nemozne“

    Fakt hosi sry ale vy si tu fakt vymyslate nejake prapodivne scenare.

   • Pat (neregistrovaný)

    Johny (neregistrovaný)

    Ono ta obria typografia a plytvanie nebolo zrovna vhodne, ale celkovo system swipovania sa pouzival dobre.
    Proste len zmensit tie popisky.
    Ja si nemyslim ze od toho upustili lebo to bolo zle ako ty tvrdis.

    W10 je system ktory stavia na univerzalnych aplikaciach a celom tom ekosysteme.
    Cize v zaujme vytvorenia univerzalnych aplikacii sa museli vzdat takeho dizajnu.

    To bol podla mna hlavny dovod. To swipovanie sa pouzivalo celk dobre

   • Pat (neregistrovaný): Tak klávesnici mám samozřejmě také dole, to vůbec nic neřeší. Lištu samozřejmě stahuji gestem na ploše (swipe dolu) nebo si mohu nastavit na nějaký čudl pod displejem.

   • Resp. nemusíš mě poučovat o swipe že strany, Google to používá už delší dobu, neboj, vím, znám, používám. A na rovinu ti říkám, že to není žádná hitparáda.

   • Pat (neregistrovaný)

    Prakticky android to iste, hamburger menu alebo swipovacie polozky.
    Tiez to nieje uceleny jednotny dizajn. Kazda app je ina. Wm to bolo dokonca v or cenzii vytykane

    Neviem, mne sa zda tato diskusia smiesna.
    Vsak smartphone neustale vyuzivas po celej ploche displeja, ci su to odkazy webstranok aplikacie.
    Ci mam to chapat tak ze mas vsetky ikony na jednej strane blizsie k palcu ???
    Ja nemam problem jednou rukou ovladat cely 5″ displej..
    Prstami si ho jemne posuniem v dlani.

    Kto ma s tym akykolvek problem, moze si kupit tel s mensou uhloprieckou alebo vyuzit funkciu na zmensenie displeja

   • Pat (neregistrovaný): Tak bavíme se o ergonomii ne? A hamburger menu zkrátka není jeho ideální představitel.
    Za mě „…“ byly u WP kvalitnější prvek.

 3. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Myslim, ze v soucasne situaci je už úplne jedno jestli ve w10m hamburger menu bylo nebo nebylo.

  • Shepii (neregistrovaný)

   Přesně tak, podstatné totiž je jestli tam dále bude nebo ne, koho zajímá minulost. Mně osobně je to jedno, hlavně když bude řešení uživatelsky přívětivé, víc mě nezajímá.

   • Pat (neregistrovaný)

    Arakin ? On to skor myslel tak ze wm je mrtva platforma a akekolvek snahy o zmenu su zbytocne

   • Marek (neregistrovaný)

    Suhlasim s Patom. Na mrtvu platformu nema cenu vyvijat. MS by mal radsej cim skor vyladit W10 na desktope a nerozptylovat sa nepodstatnymi vecami

   • Shepii (neregistrovaný)

    Co ja na W10M mrtvého? Vždyť nové smartphony stále přibývají, zrovnatak výrobci a podíl na trhu se zvyšuje.

   • Jirka (neregistrovaný)

    @Shepii: Jeste si zapomnel na obligatni frazi: kazdy v mem okoli prechazi na lumii, a cekaji nas jenom svetle zitrky:)

   • Shepii (neregistrovaný)

    To si mě asi s někým pleteš, protože v mém okolí jsem nic takového nezaznamenal.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Shepii: podil na trhu se zvetsuje? Myslis u vas na vesnici? Protoze globalne se uz nemluvi ani o klesani ale o volnem padu.

   • Shepii (neregistrovaný)

    Ne, myslím ve světě.

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    Tak to mas hodne spatne informace. Aktualne uz statisticky bezvyznamnych 1.1%

   • Shepii (neregistrovaný)

    Při vypuštění W10M byl podíl na trhu 0%, nyní je 1,1%, takže podíl se zvýšil a vzhledem k tomu, že přibývají výrobci a modely, je velice pravděpodobné, že se podíl bude nadále zvyšovat.

   • vlada (neregistrovaný)

    Shepii : 1,1% dosahly Lumie s WP i W10M v poslednim ctvrtleti minuleho roku.

   • shepii (neregistrovaný)

    To není až tak podstatné, konkrétní čísla neznám, ale to že se podíl W10M zvyšuje je prostě fakt.

   • TomasSX1

    shepii: nepis take lebo Arakinovi to este nepredycha :D A tak pekne nas tu zabava s tymi jeho „faktami“ :)

   • jarda (neregistrovaný)

    @shepii: „podíl W10M zvyšuje je prostě fakt.“
    Myslim ze mnohem, mnohem dulezitejsi je jestli se zvysuje podil W10M spolu s WP. Kdyz se zvysuje jenom podil W10M od 0, pak to asi nic neznamena, souhlasis? :D Kazda nova verze bude stoupat, z 0 se zadnym jinym smerem pohnout nemuze

   • jarda (neregistrovaný)

    @TomasSX1: “ nepis take lebo Arakinovi to este nepredycha“
    Arakin to nepredycha mozna tak od smichu. Taky mi trvalo nez jsem pochopil ze to zvysovani z nuloveho podilu myslite zcela vazne:)

   • qe (neregistrovaný)

    Ar Achjo. A co Windows 10? Tam hamburger není? Toho se to netyka? Ale me je to jasne, jen si zas sloubnout do WM. Ale hlavne, ye fandis MS, je to videt. Ty tvoje kecy arakine je jako sorry, ale občas na facku. :D Se tesim, jak se k tomu zas vyjadris. Jak jsi řekl vse dokonale a facku si zaslouzim sam vid? :D

   • shepii (neregistrovaný)

    Jarda: To není pravda, může zůstat na nule.

   • TomasSX1

    jarda: najprv by trebalo pochopit co som napisal. 1. mozno to nepredycha 2. zu tu potom nebude a nebude nas bavit so svojimi vymyslami o konci W na mobiloch.

    Nikde som nepisal ze to co pise shepii myslim vazne, aj ked proti tomu ziadne dokazi nemam, ale tak isto nemam dokazi ani na potvrdenie na to co pise.

    Jedine co viem je ze Arakin pise riadne nezmysli a tvrdi tu klamstva.

   • shepii (neregistrovaný)

    TomasSX1: No oni se do toho chlapci trochu zamotali a teď nevědí, jak z toho ven, tak kopou kolem sebe. Vlákno začalo tím, že podíl W10M klesá a jako důkaz tady jeden chytrák vytáhne tržní podíl W8/8.1 a W10M dohromady, takže nic nevypovídající údaj, další chytrolín mu tady přitakává další blbostí, no zkrátka potřebují si vždycky najít něco, co by se alespoň trochu nechalo použít k rýpnutí do mobilních Windows. Asi psychická nemoc, jinak si to už neumím vysvětlit.

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    Ok, vidim, ze v te zoufale situaci v ktere mobilni Windows jsou uz nezbyva, nez slovickareni. Ano, podil w10m opravdu roste – z nuly nekam k 0.003%. Podil mobilnich windows WP + W10M pada volnym padem. Ted uz to snad kluci pochopite…

   • jarda (neregistrovaný)

    @shepii (neregistrovaný): Praveze jedinej vypovidajici udaj je trzni podil W8/8.1 a W10M dohromady, kdyz klesa tak je neco spatne. Nema cenu resit jednotlive verze samostatne. Nevim co je na tom k nepochopeni

   • Pat (neregistrovaný)

    No dobre.
    Nechajme stranou vasu nie prilis velku oblubenost toho os.
    Proste sa pozrime nato nezaujato.

    Na zaklade coho hodnotite udajny pad ??
    Jeden predvianocny kvartal ???
    Bol som v obchode, na pulte boli dva modely 2!!! 930 a 640 .
    Nove lumie prisli tesne pred vianocami.
    Ako sry, uznavam ze windows taha za kratsi koniec a je hodne pozadu. Ale dokola tu opakovat taketo frazy akoby vas to tesilo a mali ste z toho snad radost.

    Vsak sa ukludnite trosku. Je na ms ci predstavi zaujimave modely v buducnosti.

   • tom (neregistrovaný)

    Neni dulezity pocet modelu, Apple ma taky jenom dva, ale poradne. I kdyby, muze za to MS ze si clovek nemuzet vybrat zajimavy model s WP. Presne kvuli tomu jsem se po L730 vratil k androidu. Uz me prestaly bavit vecne sliby ze v budoucnosti to bude jine.

   • shepii (neregistrovaný)

    Dobře, když už tedy nesmyslně sčítáte tržní podíly dvou různých systémů, proč k nim tedy nepřičítáte i podíl WP7/7.5/7.8? A vůbec, proč k nim nepřičítáte i podíl W10/8.1/8/7/Vista/XP/…? Aha, to by se vám zase nehodilo do karet, protože pak by rodina Windows měla největší tržní podíl co?

   • pat (neregistrovaný)

    to som tusil ze niekto spomenie apple.

    ne je dulezity pocet modelu.
    ms nieje apple a lumia 950 nebude mat nikdy masove predaje.
    tj ak chces porovnavat 10 milionov predanych lumii predtym a teraz, jednoducho potrebujes porovnavat podobne portfolio.

   • jarda (neregistrovaný)

    shepii (neregistrovaný): WTF? Od kdy jsou to 2 ruzne systemy, proboha, jenom jine verze, A vazne myslis ze v tom neni zapocten podil WP7/7.5/7.8? Nebo ma MS 5 ruznych systemu? Tahle diskuse nema smysl.

   • shepii (neregistrovaný)

    Od té doby, kdy Microsoft vypustil W10M. Měl by sis o tom něco přečíst, pak bys to také věděl.

   • qwerty (neregistrovaný)

    @shepii: Ty hlava makova, zmena nazvu nedela novy system. Pochop to konecne! Vypada to ze malo ctes ty!

   • Shepii (neregistrovaný)

    To psát nemusíš, to já dobře chápu. Ale tak nějak to s tím souvisí, výrobce totiž při vydání nového systému většinou změní název, aby bylo evidentní, že se nejedná o novou verzi stávajícího systému, ale o systém nový. Dělo se tak při přechodu z WM na WP, těd znovu při přechodu z WP na W10M. Ale to není nic neobvyklého, je až zarážející, že tě to udivuje a nechápeš to.

 4. jan (neregistrovaný)

  Spise by se chtelo rict ze jenom mizmozemstani by pouzivali hamburger menu

  • tomas (neregistrovaný)

   Jan… :D vystihol si

  • TomasSX1

   tak holt skoro cely svet su potom mimozemstania lebo hambac menu pouzivaju aj Android, iOS a weby.

   • htcjirka

    :-D Hezky si Jan naběhnul.

   • No, weby to spíše mají jako symbol menu jako takového. A pokud se nepletu, iOS tento prvek nemá, ale nejste 3rd aplikace. Tedy stále věřím v pozemšťany:-)

   • htcjirka

    iOS má hamburger menu jakbysmet, pak je pozemstan každý, kdo otevre web, pc, ios,android ci Windows.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel