Huawei P9 s optikou od Leicy: Vyzkoušeli jsme duální fotoaparát, fotí skvěle

Značka Huawei minulý týden v Londýně představila své novinky pro letošní rok – dočkali jsme se modelu P9 (první dojmy) i zvětšené varianty P9 Plus (preview), která navíc láká na displej schopný rozpoznat intenzitu stisku. V průběhu června by se měla objevit také odlehčená Lite varianta, o které jsme vás informovali zde.

Zatímco první dva smartphony lákají na kovové tělo a duální fotoaparát s optikou od Leicy, Huawei P9 Lite nabídne klasickou optiku a plastové tělo, kovové zůstanou jen rámečky. Také ale bude mít poloviční cenu (7 499 Kč včetně DPH).

Huawei nás během tiskové konference lákalo na špičkové fotografie a v prezentaci nešlo přehlédnout řadu srovnávacích snímků s iPhonem 6s Plus či Samsungem Galaxy S7, které ve srovnání s těmi pořízenými „pé-devítkou“ vypadaly hůře. My jsme 12Mpx fotoaparát u Huawei P9 otestovali a výsledky jsou velice přesvědčivé, nicméně v celkovém srovnání stále zůstává neporažen Samsung Galaxy S7, o čemž se můžete přesvědčit u srovnávacích snímků.

Nutno ale dodat, že testovaný model stále ještě neobsahuje prodejní verzi software a do uvedení na trh výrobce může funkce fotoaparátu zoptimalizovat. Telefon, který jsme si z Londýna přivezli, měl číslo sestavení EVA-L09C432B130 a verzi jádra 21.192.00.00.031.

Huawei_P9_Leica

Shodné hodnocení bude platit i pro větší model P9 Plus (hardwarové parametry), jelikož disponuje zcela identickým fotoaparátem, respektive fotoaparáty. Huawei se rozhodlo použít čip od Sony (2x IMX286), optiku naopak dodala tolikrát proklamovaná Leica, se kterou čínský gigant spolupracoval i na algoritmech pro zpracování obrazu. Světelnost objektivu je f/2.2, velikost pixelu je 1,25 µm. Původně to sice vypadalo, že Huawei P9 (i model P9 Plus) disponují optickou stabilizací obrazu, nakonec ale IOS zcela chybí, což poznáte především při záznamu videa.

[baslider name=“HuaweiP9vsGalaxyS7″]

K čemu dva fotoaparáty?

Určitě vás napadá, proč Huawei vsadilo na dva fotoaparáty. Není to ani kvůli 3D, ani kvůli změně hloubky ostrosti a dokonce ani kvůli možnosti dodatečně přeostřovat. Tohle všechno už zkoušeli jiní výrobci a u uživatelů to žádný velký ohlas nesklidilo. V případě Huawei jde ale o něco úplně jiného a rozhodně se nejedná jen o marketingové lákadlo.

První fotoaparát (ten nalevo) se stará o věrné zachycování barev (RGB), druhý je naopak monochromatický a snímanou scénu se snaží zachytit v maximální možné kvalitě. S touto kombinací má Huawei P9 dokázat zachytit více světla, detailů a také poskytnout věrné barvy. Díky široké cloně lze zase provádět experimenty s s hloubkou ostrosti, snadno tak můžete rozostřit pozadí za snímaným objektem.

Snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout a stáhnout zde

K rychlému ostření je připraven hybridní autofocus, který využívá laserového ostření a výpočtu hloubky i kontrastu, a nutno dodat, že v praxi to funguje velmi dobře a ostření je bleskové.

Kvalitou fotek potěší, absence 4k a slow-motion videa zamrzí

A jaké jsou reálné výsledky? Rozhodně velmi slušné. Za dobrého světla Huawei P9 nabízí skvělou kvalitu fotografií s věrnými barvami i pečlivě vykreslenými detaily. Skvěle si poradí také s protisvětlem či focením makra. Jinými slovy, u snímků pořízených za denního světla se o kvalitu nemusíte obávat, i když někdy jsou fotografie na můj vkus zbytečně moc podexponované (zejména při focení venku, když je zataženo). Výsledná fotografie v 12Mpx rozlišení ale ve většině případů bude vypadat dobře, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených ukázek. Pokročilí fotografové ocení manuální režim i možnost ukládání do bezztrátového formátu RAW.

[baslider name=“HuaweiP9vsGalaxyS7b“]

V horším světle a šeru je kvalita také obstojná, ale už je nutné počítat s vyšší mírou šumu a horší ostrostí, a na realističnosti trochu ztrácejí barvy. Dobrých výsledků dosahuje i přední 8Mpx selfie kamera s možností záznamu HD videa (720p při 30 fps), avšak jen za dobrého světla, v šeru už snímky tak líbivé nejsou.

I když novinka disponuje výkonným osmijádrovým čipem Kirin 955, zatím si neporadí se záznamem videa ve 4k rozlišení, i když věřím, že se jedná jen o softwarové omezení. Maximální rozlišení nahrávaného videa tak je Full HD při 60 nebo 30 fps, slow-motion chybí úplně. Kvalita záznamu videa nás také překvapila – obraz je plynulý a detaily jsou dobře vykreslené. Při pohybu je však obraz více roztřesený, za což může absence optické stabilizace obrazu.

Tip: Kompletní hardwarové parametry najdete v našem katalogu smartphonů

Nejlépe fotící Huawei

Huawei P9 v oblasti focení nezklamal a ač jsem byl původně k duální optice skeptický, novinka mě přesvědčila, že tato kombinace má něco do sebe a rozhodně se jedná o nejlépe fotící smartphone, který kdy Huawei vyrobilo a zahanbit se nenechá ani při srovnání s konkurenčními top modely.

Na českém trhu se telefon objeví 2. května za doporučenou koncovou cenu 14 990 Kč včetně DPH (verze se 3 GB RAM a 32GB úložištěm), předobjednávky byly spuštěny 8. dubna. Dostupné budou dvě barevné varianty – šedivá (Titanium Gray), kterou v redakci testujeme my, a stříbrná (Mystic Silver). Novinku v redakci testujeme a brzy se můžete těšit na podrobný videopohled a textovou recenzi.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

50 komentářů

 1. M.BoBo (neregistrovaný)

  Na to jak se Huawei chvástá, tak žádná sláva. Skutečně velký rozdíl při srovnání s S7.

  • ach jo to je zase odborníkov kolky z Vás majú presne kalibrovaný monitor ako farebne taj aj jas a kontrast
   stačí sa prejsť vo predajni PC kde majú viacej monitorov a uvidíte rozdiel každý je iný stačí jednoduchý test zoberte si niečo čo mate pri sebe výraznej farby celkom dobré je vzorkovník farieb RAL alebo vzorkovníca farieb do interiéru ) atd tak aby sa to dalo priložiť k monitoru a pri dennom osvetlení nie priame slnko urobte fotografiu a zobrazte na monitore foto a priložte danú vec monitoru a uvidíte tie rozdiely
   ja sa zatiaľ komentáru kvality zdržím a počkám na testy presne a jasne definujúce merateľné parametre kvality fotografie ako napríklad DoXMark

   čo mám skusenosti tak všetky samsungy posúvajú farby k živešim
   raz bol urobený test vnímania foto ešte za čias kinofilmov na vybranej skupine bežných ludi a boli im predostreté fotografie vyhotovené profesionálne kde bola presne dodržaná expozícia ako aj farebnosť
   zároveň farebne a expozične posunuté typujte ktoré vybrali ako krajšie a kvalitnejšie

   • M.BoBo (neregistrovaný)

    Toto ale nejsou testy profi zrcadlovky, kde se preferují fotografie co nejblíž realitě.

    Fotky z mobilních telefonů mají především zaujmout (na displejích mobilních telefonů) a sytost a zvýšená expozice je zde plusem. Samsung jasně válí se světelností f/1.7

    Třeba fotka těch džusů je u Huawei hnusně do žluta, nebo se ti snad líbí víc?

   • tak šup do obchodu kúpiť džus a porovnať reálnu žltú na obale
    a aj porovnať ktorý mobil sa lepšie vysporiadal zo svetlom z žiariviek
    ja sa komentára zdržím až do porovnania finálneho softvéru
    k tej svetelnosti je to dosť premenná veličina a je len jednou z veličín ktoré ovplyvňujú výsledok fotografie

   • M.BoBo (neregistrovaný): jenže je dost otázka, kde je hranice. Zrovna koukám na recenzi Sony Z5, barevný gamut je nastaven „zábavný“ jak říkáš. Když si tam začnu prohlížet fotky, které se post processingem upravují na „zábavu“, tak nakolik se bavíme o fotografii, který má odrážet realitu nebo o malůvkách?:)

   • ..barevný gamut displeje u Z5….
    A když si pak vezmeš, že člověk tedy kouká na fotku, která je focena s nemyslenými barvami, na displeji s nesmyslnými barvami, navíc na telefonu, který příp. nemá RGB senzor okolního světla, tak se už opravdu nemá smysl bavit o jakémkoli barevném spektru, od reality budeme neskutečně daleko. A jak se zdá, toto bude 9,9 kombinací přístrojů z 10ti.

   • Pavel Kapoun (neregistrovaný)

    Možná, že opravdu nemáme zkalibrované monitory, ale to není vysvětlení, proč z toho naprosto vždycky vyjde hůř P9…

   • Milan (neregistrovaný)

    Možná udělat fotky, a prohlednout je na monitoru druhého telefonu. Fotku z Huawei prohlednout na Samsungu a opačně ,. Asi by to byly zase jiná fotka.

   • Milan (neregistrovaný): Pokud porovnáváš dva různé zdroje na stejném zobrazovadlu, je to relevantní, protože ti to dává stejný výstup, to je ok. Ale problémy jsou dva jiné. Za a) firmware, která je/není nějak dobrý, proto se obecně přimlouváme za RAW, který má konstantní výstup (hrubá data z fotoaparátu vez vlivu firmware telefonu) b) je třeba dané srovnání dělat na stejném zobrazovadle, aby jsi mohl porovnat. Asi každý nyní vidí, že světelnost u huawei není OK, je otázka, zda je to vlastnost přístroje (fotoaparátu) nebo firmware. Proto opět voláme po RAW snímku, který by napověděl, zda je šance na nápravu (opravit firmware) nebo ne (mizerný fotoaparát).
    No a další problém je obecně barevnost fotografie, kdy prostě lidi fotí kdo ví čím, s kdo ví jakým nastavením (firmware) a zobrazují na kdo ví na čem. Pak je z toho neskutečný guláš, který se může realitě (to co jsi fotil) značně vzdalovat.
    Ale jsou cesty, jak se dostat k reálným výsledkům. Např. fotit v RAWu, fotit na SGS7 a koukat na to na iPhone (kalibrovaný display s dobrými hodnotami). Takový ideální scénář:)

  • Tomáš (neregistrovaný)

   To máš pravdu,P9 je viditelně lepší jak S7

 2. xheretic (neregistrovaný)

  Mě se mhohem víc líbí snímky z toho telefonu, když přejedu doleva…to je z toho Huawei nebo Samsungu?

 3. Petr (neregistrovaný)

  Proč fotky z P9 jsou takové tmavé? To fotí tak mizerně? Fotili jste na automatiku? S7 má rozhodně lepší fotky, to mě P9 dost zklamalo. Jinak Vás chválím, suprově zpracované to posouvání přes fotku, je to výborný na srovnání :)

  • Zdeněk Beran

   Jak je zmíněno v článku – verze firmwaru zatím není finální, takže prodejní verze může mít automatiku nastavenou jinak. Jinak P9 má snímky lehce podexponované, S7 má zase naopak tendenci k přepalům. Zajímavé by bylo srovnání snímků vyvolaných a upravených z RAWu.

   • Přesně tak, ve srovnání chybí RAW refercne jak sůl… Takhle to není o tom, co lépe, ale co se komu více líbí.

  • Dobrý den, Petře, díky za pochvalu. Ano, u obou modelů jsme fotili na automatiku. Ale jak psal Zdenda, ještě tam stále není finální firmware a zatím tedy testujeme s tím, co máme k dispozici.

  • No..rozhodne lepsi..fotky z S7 jsou rozhodne svetlejsi a proto se tvari lip, ale i z toho maleho boxu se soupatkem na posouzení se zda, ze P9 daleko lepe ostri..

 4. Martan1981 (neregistrovaný)

  Poviem Vám prečo sa Vám nezdá OIS pri videu. Pretože p9 žiadne OIS nemá :-) Neviem odkiaľ beriete tuto informáciu.

  • Dobrý den, máte pravdu. Nevím proč, měl jsem pocit, že Huawei na tiskovce v Londýně OIS zmiňovalo, ale když teď procházím specifikace, tak to vypadá, že tam optická stabilizace skutečně není. Mlčí i o ní i oficiální specifikace na webu Huawei, i když tam se uvádí, že telefon nepodporuje NFC, což není pravda… ale dává to smysl. V textu jdu nepřesnost upravit. Díky.

   • Martin (neregistrovaný)

    Může mi někdo znalý vysvětlit proč OIS v P9 vypustili? zrovna u P8 fungovalo poměrně dobře a přijde mi to na dnešní dobu dost standartní věc. Díky

   • Martin (neregistrovaný): Protože se prachy na vývoj utratili za logo Leica, dodavatele optiky:)

   • problém OIS sú práve dva objektívy keby mal každý OIS tak ich zosynchronizovaný je mechanicky aj elektronický veľmi náročné a tak si poviete prečo nedali len do jedného toho farebného objektívy môj názor že video sa nahráva len jedným objektívom potom je zase problém presne nastaviť fixovať čip s OIS s čipom ktorý je bez OIS tak som to aspoň čítal v jednej diskusii na zahraničných fórach
    určitú logiku to má ale či je ten dôvod isto netuším

 5. Martin (neregistrovaný)

  Věřím, že bude zase zachvilku telefon kolem 12tis a za tu cenu mi dává víc jak velký smysl přejít z mé P8, ikdyž S7 je lákadlo ale nástavba odrazuje…

  Každopádně při konferenci zmiňovali podporu 4k při 30snímcích.. Takže mě lehce zaráží, že to teď nemá. Jiný testeři píšou o 4K a dokonce je i na youtube video z huawei P9 ve 4K, takže asi tak.

  • Co má každý s tím TouchWizem?

   • Martin (neregistrovaný)

    jsem starý iphonista..=> EMUI, MIUI jsou jediné systémy v základu co můžeme rychle a poměrně bez potíží používat..zvyk je prostě železná košile..což mě štve.. a touchWiz mi opravdu nesedí ikdyž S7 se mi moc líbí, ale bohužel no..

    Je to ale dané zvykem z dřívejška + trochu strachem(mamka měla S4) a má tablet (LG V500) a obojí ty nástavby to dost zasekávají:/

   • Jestli to není přehnaný strach. SGS4 jsem sice nevlastnil, ale myslím si, že pokud byly nějaké problémy, SGS7 se už netýkají….pokud na něco narazím, hned dám vědět.

   • Touchwiz je už roky hodně vpohodě. Samsung ho ořezal, dává si záležet na optimalizaci a taky to podle toho vypadá. A i když si koupíte lowend typu j5, tak vám pofrčí docela pěkně. U Huawei není problém nadstavba, ale podpora, na aktualizace můžete už u střední třídy zapomenout. Navíc mně osobně se teda Touchwiz líbí víc, daleko víc ctí původní Material Design od Google, který mi přijde povedený. A při přechodu u iPhonu bych se právě S7 vůbec nebál, horší UI, zejména pak homescreenu, byste na trhu jen těžko hledal. A to říkám jako člověk, co sám jablečná zařízení taky používá. Ošklivé, zastaralé, velmi.

   • Petr (neregistrovaný)

    Menty nadstavba, ktera si z RAM ukousne 1.8GB rozhodne neni v pohode ani optimalizovana. Ad Huawei – treba Honor 4C coz je telefon za 4 tisice – Android 4.4 – > nyni Android 5 – do dvou mesicu Android 6.0. U Samsungu je to ve stredni tride mnohem horsi nez u Huawei.

   • Huawei je na tom špatně a to i ve vyšší tříde, třeba takový P7 nedostal update na Marshmallow vůbec – a to je ekvivalentní s SGS5, takže zas prr. Huawei jsem právě kvuli tomuto nekoupil, nebudu čekat, až se výrobce rozhodně. Když jsem koncem loňského roku hledal druhý telefon do sedmi tisíc, můj favorit byl P8lite. Jenže v té době bylo takřka jisté, že Marshmallow nedostane, teď je to přesně naopak. A tohle je to poslední, o co jako uživatel stojím. Samsung na to taky prdí, má hodně modelů, pokud chce Huawei tyhle zákazníky přilákat, musí podporu hodně hodně zlepšit.

 6. Martin (neregistrovaný)

  Že by testovací verze opravdu měla omezení oproti prodejní když vám nesedí OIS, 4K a neoficiální firmware.

 7. Jinak chválím za tento test a použití tzv. šoupatka, takto se dají fotografie krásně porovnat. Jen kdyby těch fotek bylo více, plus nějaké večerní. Jinak super.

 8. Totem (neregistrovaný)

  Tyhle fotky z Huawei mi přijdou až podezřele špatné, uvidíme co finální SW

 9. mino (neregistrovaný)

  To vážne nemá OIS? Zatiaľ teda ostáva kráľom roka S7 edge.

 10. petrV (neregistrovaný)

  Fotky Samsungu jsou dobré, ale softwarově dost vylepšené. Jsou tam ‚prosvětlené stíny‘ (až na úkor plasticity) -možná znáte z Photoshopu a docela dost přepalů. Platí, že mírně podexponované nevadí- obrazová informace tam je a není problém ji zesvětlit v postprocessingu. Z přepáleného místa už nic nezjistíte- informace tam není. Myslím, že Samsung má líbivější fotky, ale tak na FB, já bych upřednostnil přístup Huawei, které snad ještě časem vylepší algoritmy a přidá třeba nějaký mód na zlepšení reality.. Těším se na podrobnější testy.

 11. Potencialni Kupec (neregistrovaný)

  Jak u toho vypada RAW? Pokud by to byl opravdu RAW (=surova data ze snimace), mely by vlastne byt 2, ne?

  Srovnani fotek P9 a S7: Fotky z S7 vypadaji na prvni pohled libiveji a atraktivneji, ale pri blizsim zkoumani je videt, ze to je dohanene softwarem (na prvni ukazce to je nejviditelnejsi). Prosvetlovani stinu, doostrovani, atd… Ale ciste technicky mi fotky z P9 prijdou lepsi.

  Ale pro me hlavni otazka je: zda/kdy bude P9 MAX a jak na tom bude s HW (horsi/stejny/lepsi fotak, chipset, displej, RAM, dalsi technologie, dalsi rozdily oproti P9/plus)

 12. HapeCZ (neregistrovaný)

  Tak musím říct, že opět zvítězila marketingová propagace, protože fotky P9 mne nepřesvědčily vůbec a video bez optické stabilizace v roce 2016, to je poněkud k smíchu. Tak jsem si alespoň udělal obrázek o tom, co se lidem vtlouká do hlavy na oficiálních prezentacích a jaký je pak rozdíl u reálného porovnání. Z výše uvedených ukázek bych o P9 neuvažoval ani náhodou !!!

 13. Petas (neregistrovaný)

  Zdravim redakci..diky za recenzi, nevim cim to je, ale kvalita fotek je na kazdem webu(testu) jina. Me zajima jak je to se slow motion, pisete ze nema. Ale pri kazdem videu, ktery se zabyva prostredim foto jde videt, ze v nabidce po pretazeni zleve strany (vyber rezimu) nabidka slow-mo je. Muzete potvrdit/vyvratit?
  Diky

 14. Pepa (neregistrovaný)

  Tak třeba na youtube jsou videa z P9 a říkají, že mají zapnutou optickou stabilizaci. Najdete tam i videa z P9 v režimu slow-mo. Tak tedy nevím jak to je…. V tom se nikdo nevyzná.

 15. Martin (neregistrovaný)

  No nevím foťák bez OIS a f/2.2 dost slabé. Když konkurence má už f/1.7 měli dát f/1.8 nebo 1.9 ale 2.2? HTC 10 je na tom mnohem lépe.

  • Martin (neregistrovaný)

   Přeci jenom Mate 8 má OIS f/2.0 což je lepší než 2.2 Takže Mate 8 bude fotit lépe než P9. Měli radši zůstat u jednoho foťáku než dva co jsou horší než jeden.

   • Martin (neregistrovaný)

    Hlavně že u P9 plus má přední foťák f/1.9 nechápu tu logiku

 16. wero (neregistrovaný)

  mat 4K v niecom ako je mobilny tlf. je ta najdementnejsia vec aka moze byt ?? K comu to je ? Na co je to pouzitelna a to nehovoriac o technickej nemoznosti skutocnej kvality !

 17. Jochen (neregistrovaný)

  Hmmm…velký zklamání teda, kdyz to srovnám s výsledky svýho Oneplus 2 za 9000.

 18. unicorn (neregistrovaný)

  Dajte samostatny clanok o top novinke – ovladani hlbky ostrosti!
  Toto je skutocny prinos P9 a porovnajte to z fullframe zrkadlovkou.
  Podla zahr. recenzii to nie vzdy funguje spolahlivo.

 19. Gazo (neregistrovaný)

  Hrátky s hloubkou ostrosti nejsou díky široce otevřené cloně, zmenšení HO (bokeh – tedy rozostření pozadí) tu obstarává softwarové rozostření. Otestovali jsme s kamarádem P9 spolu s několika dalšími telefony. Před P9 se z testu v kvalitě výstupu dostala s poměrně velkým náskokem Lumia 950 a s menším náskokem i LG G4. Samsung S6 byl cca srovnatelný s P9 (S7 jsme neměli). Takže za sebe mohu říci, že to takový nářez není. Když zakryjete RGB foťák je tma, když zakryjete ten monochrom fotí to normálně a fotky jsou stejné jako z obou. Nenašli jsme žádnou situaci (světelné podmínky) kde by podaly rozdílný výkon. Osobně to moc nechápu. Čím dál tím víc mi to přijde jako marketingová blamáž, válka na papíře… :(

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *