Domů » Bleskovky » Huawei P50 i přes restrikce nabídne čipset od Qualcommu. Přesto nejásejme

Huawei P50 i přes restrikce nabídne čipset od Qualcommu. Přesto nejásejme

Podle posledních informací to vypadá, že Huawei nebude mít pro nové smartphony P50 dostatek čipů. Kvůli americkým sankcím může použít pouze omezené množství čipů Kirin 9000 a na všechny P50 se tedy nemusí dostat. Jako možné řešení se jeví výměna za čipy Qualcommu.

Snimek obrazovky 62
Huawei P50

Huawei v USA zdaleka nemá na růžích ustláno a zdá se, že se situace v dohledné době nijak zásadně nezmění. Nahrazení čipů Kirin čipy Qualcomm sice situaci částečně vyřeší, ale nese to s sebou další nevýhody. Pokud Huawei čipy Qualcommu opravdu použije, nejspíše sáhne po modelu Snapdragon 888 v jeho 4G verzi. P50 by tedy mohla jít do prodeje bez podpory 5G sítí, což ji do budoucna značně znevýhodní.

Huawei P50 4
Huawei P50

Jaké řešení Huawei nakonec zvolí, se dozvíme již brzy, protože představení řady P50 bychom se měli dočkat někdy v polovině srpna. Vyšší model P50 Pro by měl jít do prodeje s čipy Kirin 9000 s podporou 5G, otázkou ale bude na jak dlouho. Podle některých odhadů dojde k nahrazení čipů i u zmíněného modelu, a to už během prosince letošního roku.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

10 komentářů

 1. Kdo má jako jásat nad Huawei? Odjakživa to byly nekvalitní krámy odesílající data do Číny, osobně jsem rád že to s nimi takhle dopadlo.

  • Tak jako jiní sbírají data a posílají je „na srpávná místa“ kde jsou patřičně zpracovávána a vytěžována k různým účelům
   Není to je specialita Hujavéje.
   V podstatě to dělají téměř všichni.

  • Honza: Jen kec do prázdna. Když už to tvrdíte, tak laskavě napište v čem jsou nekvalitní? Jaká data posílají do Číny? Ale očekávám stejně jen bláboly. Co jsem měl Huawei, tak na nic nekvalitního jsem nenarazil. Tím spíše naopak (signál, výdrž, foťák apod). A co se má posílat do Číny, když pro evropské uživatele zajišťuje online služby a cloud evropská firma na evropských serverech?

  • Nekvalitní jsou třeba ve své grafické nástavbě, v optimalizaci systému, v celkové rychlosti, v minulosti vždy zaostávajícímu výkonu proti konkurenci.
   To, že Huawei (ale i Xiaomi) telefony komunikují s činskými IP adresami je všeobecně známá věc, která byla několikrát potvrzena a není tak těžké si ji ověřit sám při troše vzdělanosti (třeba přes Wireshark). Objem dat odesílaný na tyto adresy je také obrovský (pro představu jedná se o čtyřnásobek toho, co odesílá iPhone do USA). Data jsou samozřejmě šifrovaná, takže nelze říct, co v nich je.

  • _qam_: Huawei? Víte co je zajímavý? Vždy, když se objeví nějaké úniky, data do Číny, tak do toho taháte i Huawei. Přitom ve všech případech v tom Huawei nikdy nefiguroval. U Huawei jsem se nikde nedočetl, že by do Číny něco posílal. Naproti tomu u Xiaomi nebo OnePlus se nějaké ty zprávy objeví. Třeba jeden relevantní zdroj uvádí Xiaomi, kdy cosi posílal do Číny. Nakonec se pak ukázalo, že za tím není ani Xiaomi, ale Alibaba.
   Nekvalitní nadstavba je pouze individuální věc, nikoli jasný fakt. Já s tím prostředím neměl žádné problémy. Žádné záseky nebo zpomalování a tak. O tom výkonu budíš, ale zastánci budou kecat, že o výkon vůbec nejde. Výkonu má na rozdávání až až. Tady se dohaduje i mezi iPhone a Androidem, že ten je výkonný nebo slabý apod.

  • Dobře, dokázal jsi nám, že si to sám ověřit nedokážeš a protože ty to neumíš, tak to zaručeně není pravda. Dále se netřeba vyjadřovat, huaovce jak vyšitá.

  • Ty to máš v bedně dobře přesypaný

 2. _qam_: :D OMG?!? A ty to jako dokážeš? To bych chtěl vidět. Aby bylo jasno, já to umím. A zkoumal jsem to. A nic nekalého jsem nenašel. Už vůbec ne obrovská data, jak se tu oháníš. Jen telemetrické drobnosti. Ostatně při troše štěstí lze přečíst i šifrovaná data. Abych dal důkaz, že to umím, tak díky tomu jsem třeba zjistil, kam se dotazuje pro aktualizace (query.hicloud.com – ostatně jeho ip adresa 80.158.19.121 odkazuje na německého operátora, tak kde tady vidíš tu Čínu, ty důkaze). Tím jsem získal adresu a nechal ji zablokovat. Ano. Některé verze nebyly oki, třeba zmršená aplikace foťáku, tak bylo potřeba zablokovat aktualizaci, aby to neprovedl sám. To pak mobil hlásil, že žádnou aktualizaci nemá.
  A nejsem huaovce. Neosočuj lidi, když o nich nic nevíš. Tím jen sám dokazuješ, jaká ovce jsi ty. Používám jinou značku. Ne kvůli restrikcím, ale spíše kvůli závislosti jedné funkce té značky.

 3. Game, ty jsi taky dobrý Osel, alespoň podle toho, co jsi napsal

 4. Každý výrobce si najde cestu, aby data uložil tam, kde chce. Myslíte, že nějaká smlouva jim zabrání data posílat přes EU server zpátky do Číny nebo USA? Všechno jsou to prolhané korporace, které zajímá jen jejich růst, vliv a peníze.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).