Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Bleskovky » Huawei nestačí. USA chtějí zakázat i populární TikTok

Huawei nestačí. USA chtějí zakázat i populární TikTok

Již přes rok nesmějí americké firmy obchodovat s čínským výrobcem elektroniky Huawei. Prezident Trump sankce nedávno prodloužil o další rok a nyní jeho administrativa přilévá další kanystr benzínu do kotle obchodní války mezi USA a Čínou. Ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí prohlásil, že Spojené státy zvažují zákaz oblíbené aplikace TikTok, která taktéž pochází z klávesnic čínských programátorů.

trump huawei
Huawei na černé listině již je, čeká stejný osud i TikTok?

Problémem, stejně jako u Huawei, je podezření ze špionáže a předávání uživatelských dat společností ByteDance, která za populární aplikací stojí, čínské vládě. Dle právníků čínské zákony umožňují vládě si tato data od společností vynutit. Tvůrci aplikace na nařčení reagovali prohlášením, že v čele firmy stojí Američan, přičemž i další nejvyšší manažerské posty jsou obsazeny lidmi v Americe a obavy jsou tedy liché.

apps iphone
Američané možná brzy na svém telefonu TikTok nenajdou (ilustrační obrázek)

I přes snahu distancovat se od kroků čínské administrativy se TikToku a dalším aplikacím nedaří přesvědčit vlády ostatních zemí o své bezúhonosti. Například Indie minulý týden zakázala 58 čínských aplikací, včetně TikToku a WeChatu. Pompeo tento krok podpořil a americkým uživatelům nedoporučuje aplikaci používat, pokud nechtějí, aby jejich data skončila v rukách Komunistické strany Číny.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
35 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments