Huawei MatePad Paper: netradiční tablet s e-ink displejem

huawei matepad paper

V moderním světě jsme neustále obklopeni displeji různých velikostí. Naše oči si tak v průběhu dne prakticky nemají čas odpočinout. Neustálé zírání do obrazovek má také negativní vliv na náš spánek. Nemluvě o zhoršující se jemné motorice, kterou jsme dříve neustále procvičovali psaním na papír. Nejen tyto problémy evidentně trápí také Huawei, který na svou tiskovou konferenci v Istanbulu přivezl tablet s e-ink displejem s názvem MatePad Paper.

Huawei MatePad Paper 4
Huawei MatePad Paper naživo

Právě černobílý displej typu e-ink, který můžete znát například z čteček knih Kindle nebo od přímého konkurenta v podobě ReMarkable, je hlavním tahákem nového zařízení čínského výrobce. Na úhlopříčce 10,3″ umí na matici 1 872 × 1 404 pixelů (jemnost 227 ppi) vykreslit 256 odstínů šedi, přičemž o čitelnost i za horších světelných podmínek se stará 32 úrovní podsvícení. Rozměry čtečky činí 225,2 × 182,7 × 6,65 milimetru a hmotnost se zastavila na 360 gramech – není to tedy žádný střízlík.

Huawei MatePad Paper
Huawei MatePad Paper

Uvnitř se nachází šestijádrový čipset Kirin 820E v doprovodu 4 GB RAM a 64GB interní paměti. O komunikaci se stará Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2 a USB-C, které slouží i pro 22,5W nabíjení baterie o kapacitě 3 625 mAh. Plné dobití tak nastane za přibližně 1,5 hodiny. Výdrž v pohotovostním režimu je podle Huawei až 4 týdny, přičemž při aktivním používání klesne na slušných 6 dní. Mezi další výbavu patří všechny relevantní geolokační systémy, čtečka otisků prstů ve vypínacím tlačítku, čtyři mikrofony, stereo reproduktory s podporou Huawei Histen 7.0 Sound Effect a operační systém HarmonyOS 2.0.

Zařízení jsme už měli možnost krátce vyzkoušet přímo na tiskové konferenci. Překvapila nás rychlost překreslování displeje. V systému nechybí ani webový prohlížeč, kde jsme vyzkoušeli načítání webových stránek a skrolování, a samotný posun nebyl samozřejmě vlivem překreslování plynulý, ale přesto dostatečně použitelný.

HUAWEI MatePad Paper - An Immersive Reading & Working Experience

Součást balení tvoří Huawei M-Pencil druhé generace, díky kterému můžete na tabletu psát ruční poznámky, podobně jako na klasický papír. To usnadní schopnost rozeznání 4 096 úrovní přítlaku a odezva 26 ms. Samozřejmost představuje převod ručně psaných poznámek na text a také rychlé kopírování poznámek, e-knih či PDF do počítače s Windows nebo zařízení s Androidem a zpět. Huawei MatePad Paper lze také využít jako externí displej pro PC.

Cena a dostupnost

Pakliže vás e-ink tablet od Huawei zaujal, máme pro vás dobrou zprávu. Huawei MatePad Paper bude dostupný také v České republice v černé barvě za prozatím blíže neurčenou cenu, avšak ve společné evropské měně jde o 499 eur (cca 12 300 Kč s DPH).

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku