Huawei Mate X3 vyzývá na souboj Galaxy Z Fold 4. Je tenčí, lehčí a rozumí si se satelity

Huawei Mate X3 3
  • Huawei Mate X3 dává Samsungu Galaxy Z Fold 4 na frak
  • Je lehčí a tenčí, má větší displeje, periskopický fotoaparát a satelitní konektivitu
  • Zamrzí snad jen starší čipset a chybějící podpora 5G

Společnost Huawei dnes v Mnichově představila slušnou porci mobilních novinek, mezi nimi i ohebný smartphone Mate X3. Jedná se o zástupce skládaček, které mají knížkový tvar a ohebný displej zavírají dovnitř podobně jako řada Galaxy Z Fold od Samsungu. Oproti korejské konkurenci však má Huawei několik es v rukávu.

Nejlehčí a nejtenčí

Huawei se pyšní, že jeho nový skládačka nedělá žádné kompromisy v rozměrech a hmotnosti. Přestože má představená novinka větší displeje než Galaxy Z Fold 4, je překvapivě lehčí a tenčí. Standardní verze se skleněnými zády na váze ukazuje 239 gramů (o 24 gramů méně než Samsung), k dispozici však bude i varianta se zády z umělé kůže, která je o 2 gramy těžší.

Huawei Mate X3 1

V otevřeném stavu má telefon od Huawei tloušťku pouze 5,4 mm, a jelikož k sobě obě poloviny přiléhají poměrně natěsno, tloušťka v zavřeném stavu činí pouze 11,8 mm. Musíme však mávnout rukou nad výrazně vystupujícím fotomodulem, který k tloušťce ještě nějaký ten milimetr přidává. Za přítomnost periskopického fotoaparátu mu to ale rádi odpustíte. Huawei Mate X3 za korejskou konkurencí nezaostává ani v odolnosti – Mate X3 rovněž splňuje krytí IPX8, takže náhlá sprcha by mu neměla ublížit.

Nyní se pojďme podívat na displeje. Ten vnější má úhlopříčku 6,4″ a rozlišení Full HD+. Jedná se o OLED panel, který díky technologii LTPO dokáže dynamicky měnit obnovovací frekvenci v rozmezí 1-120 Hz. O ochranu displeje se stará ochranné sklíčko Kunlun. Vnitřní displej má téměř čtvercový tvar s úhlopříčkou 7,85″ a rozlišením 2 495 × 2 224 pixelů. I v tomto případě je použitý OLED panel s maximální obnovovací frekvencí 120 Hz, přičemž Huawei se chlubí minimálními nerovnostmi v přehybu.

Periskop ve skládačce

V obou displejích se nachází otvor pro 8Mpx selfie kamerku – u vnějšího panelu je situován nahoru doprostřed, u ohebného do pravého horního rohu. Zajímavější jsou ale bezesporu fotoaparáty na zádech:

  • 50Mpx hlavní se světelností f/1.8
  • 13Mpx širokoúhlý se světelností f/2.2
  • 12Mpx periskopický s 5× optickým přiblížením a světelností f/3.5

Huawei Mate X3 4

V této oblasti má Huawei před Samsungem navrch, zejména díky výkonnému teleobjektivu. Všechny tři fotoaparáty navíc těží z proprietární technologie XMage. Díky ohebné konstrukci lze telefon navíc fotit v rozevřeném stavu s tím, že spodní polovina poslouží jako stativ. Mimo to se v systému nachází několik dalších vychytávek pro práci s rozdělenou obrazovkou – aplikaci pro videohovory, přehrávač videa nebo speciální režim na noční stolek, kdy horní část displeje vyplňují hodiny a počasí.

Podporuje satelitní komunikaci

Huawei Mate X3 pohání loňský čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, ovšem tradičně ochuzený o 5G konektivitu. Aby si výrobce tento neduh alespoň částečně „vyžehlil“, přidal do své skládačky podporu obousměrné satelitní komunikace. Využita je technologie společnosti Beidou, skrze satelity lze posílat přednastavený text, informace o poloze a zprávy o aktuálním stavu. Telefon disponuje unikátním systémem antén, který je nejefektivnější v rozloženém stavu – v tu chvíli si systém vybírá tu s nejsilnějším signálem.

Energii telefonu dodává dvojice akumulátorů se souhrnnou kapacitou 4800 mAh (u sběratelské edice 5060 mAh), přičemž podporováno je 66W nabíjení kabelem a 50W bezdrátově. Operačním systémem je HarmonyOS ve verzi 3.1.Huawei P60 Pro clanekNepřehlédněte

Huawei P60 Pro míří na český trh. Dostanete k němu hodinky zdarma

Ceny a dostupnost

Huawei Mate X3 bude na evropském trhu dostupný v černé, fialové a stříbrné barvě se skleněnými zády, a v béžové a zelené barvě s koženými zády. Pokud si na tenhle zajímavý kousek brousíte zuby, příliš vás nepotěším – s uvedením na český trh se totiž v tuto chvíli nepočítá.

Huawei Mate X3 5

Cena pro Evropu byla stanovena na 2 199 eur, což je v přepočtu přibližně 51 300 Kč včetně DPH.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku