TOPlist

Huawei má velký problém. Na veletrhu MWC měla značka bez dovolení špehovat návštěvníky

huawei 01
  • Huawei je podezřelý z toho, že měl na MWC bez dovolení špehovat návštěvníky svého stánku
  • Ve speciální visačce měl ukrývat lokalizační zařízení
  • Firma špehování odmítá, pouze prý chtěla vědět, kde se v rámci stánku lidé pohybují nejvíce

Huawei dávno nepatří ke stálicím globálního trhu se smartphony, hodně mu uškodilo ochranné opatření vlády USA, které de facto zbavilo Huawei spolupráce s americkými partnery. Podle mnohých jde o příliš kruté vymezení se vůči Huawei. Čínská firma však svým chováním občas ukazuje, že opak může být pravdou.

Huawei na MWC

Podle několika svědků totiž Huawei špehoval návštěvníky veletrhu Mobile World Congress, který probíhal na začátku minulého týdnu. Čínský výrobce si pronajal takřka celou halu 1 a na poměrně velké ploše vystavoval své smartphony, tablety, počítače, hodinky, sluchátka a další spotřební zboží, ale také telekomunikace, nabízel ukázku fitness aktivit a podobně.

Pakliže jste se chtěli dozvědět něco nad rámec stánku, byli jste vpuštěni do útrob haly se speciální visačkou (tzv. za zavřené dveře), ke které byla připevněna návštěvnická karta. Bohužel pro Huawei, pár návštěvníků zapomnělo při odchodu ze stánku visačku vrátit.

Mezi nimi například manažer z Nokia Rolf Werner nebo investor, který si na Twitteru přezdívá @Officialruuki. Ti se rozhodli visačku rozebrat, načež zjistili, že obsahuje jisté lokalizační zařízení. O tom však Huawei dopředu nikoho neinformoval.

Na zadní straně visačky prý jen stálo: „Používáme technologie RFID a Bluetooth ke shromažďování údajů o čase přejetí touto kartou Huawei u vstupu do výstavního areálu Huawei, informací o poloze v reálném čase a informací o čase pobytu držitelů karet Huawei ve výstavním areálu Huawei.“

Špehování návštěvníků?

Zde je nutné upozornit, že toto zjištění ještě nepřenáší vinu na Huawei. Lokalizační čip ve visačce totiž skutečně mohl fungovat pouze v okolí stánku – mohl být připojený k Bluetooth vysílači někde na stánku a po překročení dosahu zkrátka ztratit spojení. Tudíž nelze potvrdit, že by nositele sledoval na ploše celého výstaviště, ne-li i za jeho hranicemi. Nicméně toto nelze ani zcela vyloučit.

K situaci se vyjádřil tiskový mluvčí Huawei, byť nutno uznat, že velmi stroze: „Průkaz Huawei se používá pouze na stánku a vrací se při odchodu návštěvníků. Není třeba sledovat polohu návštěvníků.“

huawei 02
Velký stánek Huawei na letošním MWC 2023

Aktuálně se celou věcí zabývá kontrolní orgán asociace GSMA, která veletrh MWC provozuje. Její tiskové oddělení se k nařčení ze špehování návštěvníků vyjádřilo s nadhledem: „Jistě víte, že někteří vystavovatelé z pochopitelných důvodů vyžadují, aby si návštěvníci stánku sundali visačky konkurenčních značek, ale narážka na sledovací zařízení uvnitř návštěvnické karty Huawei je vážné obvinění. Prošetřujeme to, ale v tuto chvíli nemáme podrobnosti, které bychom mohli sdílet.“

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku