HTC pracuje na tabletech s Windows RT: Má šanci na úspěch?

Dle posledních informací to vypadá, že se HTC pokusí vrátit do hry s tablety. Zkusí dát šanci aktualizovanému operačnímu systému Windows RT ve verzi 8.1 označovaném jako „Blue“. Podle serveru PhoneArena.com pracuje HTC naplno na dvou Windows RT tabletech s kódovými označeními R7 a R12. R7 by měl obsahovat sedmipalcový fullHD displej a 2,3GHz procesor Snapdragon 800 se dvěma gigabajty operační paměti RAM. R12 si zachová specifikace, ale nabídne větší, 12“ displej s rozlišením 2014 x 1536 zobrazovacích bodů. Oba tablety poběží na připravované verzi Windows RT a jsou plánované na říjen letošního roku.

 

Popřál bych HTC hodně štěstí se zkoušením nových věcí, ale nemyslím si, že jsou v situaci, kdy si mohou dovolit riskovat cenné zdroje. V současné době bojuje o život proti Samsungu a dalším výrobcům telefonů s operačním systémem Android. Už teď investují možné maximum, aby prosadili povedený vlajkový model HTC One proti Samsungu Galaxy S4. Jejich výdaje na výzkum a vývoj jsou stlačené na minimální úroveň a popuzují tak tisíce svých zaměstnanců. V téhle složité situaci není nejmoudřejší otevírat novou produktovou líni, zvlášť když v ní mají mizivé zkušenosti a předchozí pokus o tablet – HTC Flyer (recenze) dopadl neúspěchem. Samozřejmě Windows RT v další generaci nabídne řadu změn, které systém udělají lépe použitelný než je tomu dnes, ale vsázet na produkt, který v první generaci selhal nelze považovat za prozřetelné.

 
HTC Flyer – první pokus prosadit se na trhu s tablety

Pokud v tomto projektu nejsou zahrnuty silné dotace ze strany Microsoftu, působí to jako mírně šílený až sebevražedný tah. U jiné společnosti bych věřil v informovanost vedení, které může disponovat znalostmi, které my nemáme. Ale vzhledem k chování v posledních dvou letech, nemám důvěru v jejich předvídavost. A i kdyby Microsoft platil HTC velkou sumu za tvorbu a propagaci Windows RT tabletů; jak moc pomohla miliarda dolarů ročně Nokii s Windows Phone v posledním roce? Možná mám jen velmi pesimistický pohled a Windows RT tablety budou pro HTC obchodním trhákem, ale určitě bych na to nevsázel cenné zdroje společnosti. 

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku