TOPlist

HTC Gratia: Šikovný prcek s Androidem 2.2 (videopohled)

Řady komunikátorů s operačním systémem Android se nyní rozšiřují o další model Gratia od tchajwanské společnosti HTC. Jedná se o zařízení s průměrnými hardwarovými parametry, které je cíleno spíše na méně náročné uživatele. Přesto dokáže nabídnout dostačující výkon a potěší i dobře odladěným systémem, díky kterému je používání telefonu příjemně svižné. Jen je škoda, že na trh nepřišel s trochu nižší cenou, která může případné zájemce odrazovat. Více se o HTC Gratia dozvíte z našeho videopohledu.

Jestliže máte pocit, že jste už podobné zařízení viděli, máte pravdu. HTC jej totiž už před několika měsíci uvedlo na trh pod názvem HD Mini (zobrazit recenzi), nikoliv však s Androidem, ale s Windows Mobile 6.5.3, kde si spousta uživatelů stěžovala na problémy s kompatibilitou aplikací, které jednoduše na HVGA rozlišení nebyly optimalizovány. U Androidu je vše jinak, ten s HVGA nemá problémy, protože to bylo jedno z prvních rozlišení, kterým byly androidí telefony vybaveny. Po hardwarové stránce je však Gratia zcela shodně vybavený jako HD Mini, liší se pouze v operačním systému a v přítomnosti optického joysticku, který Gratia nabízí.

HTC Gratia váš příjemně překvapí svými rozměry a hmotností, jedná se skutečně o kompaktní telefon s dobrým dílenským zpracováním. Potěšila mě rovněž dobrá odladěnost operačního systému Android 2.2; odezva byla dostatečně rychlá a svižné bylo i uživatelské rozhraní HTC Sense, které si můžete poměrně výrazně přizpůsobit k obrazu svému (barevná témata, widgety). Nejedná se však o úplně nejnovější verzi HTC Sense, kterou je vybavený HTC Desire HD (recenze)  či HTC Desire Z (recenze). Z toho vycházejí některá omezení, například nemožnost používání portálu HTCSense.com či chybějící funkce FastBoot pro rychlé zapínání zařízení z uspaného stavu.

- - -

- - -

- - -

- - -

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.2, HTC Sense
Procesor: Qualcomm MSM7227, 600 MHz
Displej: kapacitní, TFT, 3,2″, 320×480 px (HVGA), 262k barev
Paměť: 384 MB RAM, 512 MB ROM + slot na microSDHC karty (až 32 GB)
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 2.1, Wi-Fi 802.11b/g, USB 2.0/micro USB
GPS: ano, 20 kanálů, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 5 MPx, autofocus, záznam videa ve VGA rozlišení
Rozměry: 103.8 × 57.7 × 11.7 mm
Hmotnost: 115 gramů včetně baterie (o 5 gramů více než HTC HD Mini)
Baterie: Li-ion 1200 mAh
Doba hovoru: 420 minut v GSM, 350 minut v 3G
Pohotovostní režim: 360 hodin v GSM, 400 hodin v 3G
Další informace: optický joystick, 3,5 mm jack, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, Facebook a Twitter klient, FM rádio s RDS, HTC Footprints, Wi-Fi router

- - -

- - -

- - -

Na zadní straně zařízení je umístěný 5MPx fotoaparát bez přisvětlovací diody. Nečekejte však od něj žádné zázraky, kvalita snímků je průměrná a ani v dobrých světelných podmínkách nejsou výsledky nijak oslnivé. Navíc u některých fotografií nelze přehlédnout onu pověstnou růžovou skvrnu, která se čas od času u některého z telefonů od HTC objeví a překvapuje mě, že to výrobce ani po tak dlouhé době nedokázal vyřešit. Gratia zvládne i záznam videa, ale bohužel jen ve VGA rozlišení a kvalita je opět průměrná.

Zklamala mě rovněž celková výdrž zařízení. Při běžném používání se stěží dostanete na dva dny bez nabíjení, raději ale počítejte s tím, že telefon budete k nabíječce připojovat denně. Vzhledem k použití úspornější 600MHz varianty procesoru od Qualcommu bych tedy očekával lepší výsledky, protože i telefony s podstatně lepšími hardwarovými parametry a vyšší energetickou náročností vydrží minimálně stejně nebo déle.

- - - -

- - - -

- - - -

- - - -

Poslední překážkou může být cena, která se v době psaní článku u kusů oficiálně určených pro český trh pohybovala lehce nad hranicí 8 000 Kč včetně DPH. To není na průměrně vybavený telefon zrovna málo a nabízí se tedy myšlenka, zda se spíše nevyplatí připlatit a pořídit nějaký výkonnější model. Jen pro srovnání, podstatně lépe vybavený HTC Desire dnes pořídíte za cenu nepatrně převyšující 9 000 Kč. Je pravda, že ani Desire nenabídne žádnou extrémní výdrž na baterie, ale může se pochlubit WVGA displejem a 1GHz procesorem.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku