TOPlist

HTC Desire Z s QWERTY klávesnicí a Androidem 2.2: Vybalení a první dojmy (video)

V České republice se minulý týden začal oficiálně prodávat očekávaný komunikátor HTC Desire Z s operačním systémem Android 2.2 a novou verzí uživatelského prostředí HTC Sense. Na český trh zatím dorazil jen omezený počet kusů, který se ihned vyprodal a nyní se čeká na další dodávky, které by měly dorazit na konci listopadu. Díky společnosti Sunnysoft můžeme nový Desire Z nyní testovat i my a před plnohodnotnou recenzí pro vás máme videopreview a několik prvních dojmů.

V diskuzích se často spekulovalo o tom, kdy HTC odhalí nějaký výkonný komunikátor s Androidem a hardwarovou klávesnicí; přítrž tomu udělala tisková konference v Londýně, kde byl představen model Desire Z s netradičně vyřešeným mechanismem klávesnice, o kterém se nyní hojně diskutuje také v našem fóru. Mechanismus je totiž oproti předchozím telefonům od HTC výrazně odlišný a při prvním setkání s Desire Z máte pocit, že se klávesnice vyklápí téměř sama a vše jde až příliš jednoduše, nic zde totiž neklade odpor. Nenechte se ale zmást, není to vada, ale vlastnost konstrukce. Na jednu stranu je to dobře, horní díl s displejem bez problémů odsunete pouhým zatlačením jednoho prstu a stejně snadno lze v opačném směru díl s displejem vrátit zpět. A právě při tomto pohybu neklade mechanismus vůbec žádný odpor. Rozhodně bych uvítal, kdyby se v konstrukci nacházely slabé magnety, které by vyklopený díl s displejem přidržely v jeho pozici, takhle se vám totiž při naklopení telefonu směrem vzhůru může stát, že se horní díl sám začne vracet do původní pozice (tedy do uzavřeného stavu telefonu). A dostat se do takové situace není vůbec žádný problém, typický je například stav, kdy ležíte a telefon držíte nad sebou; pak jej stačí jen trochu více zaklopit a horní díl bude chtít putovat zpět na své místo, a právě tohle by dokázaly vyřešit slabé magnety. Problém může nastat i při nošení telefonu v kapse či batohu, kdy se při určitém pohybu mechanismus může sám vysunout, ale zatím se mi to během testování nestalo.

- - -

- - -

Přílišná lehkost celého mechanismu tedy může někomu vadit, a pokud o Desire Z vážně přemýšlíte a chcete mít klid, doporučuji si zajít třeba do značkové prodejny HTC v Praze a klávesnici vyzkoušet. Já jsem si na konstrukci během druhého dne používání zvykl, ale je zkrátka nutné počítat s tím, že je to něco zcela jiného, než co HTC používalo u starších zařízení. Zpracování samotných tlačítek na klávesnici je výborné a velmi dobře se mi na ni píše. Je škoda, že zde chybí samostatná pátá řada kláves pro numerické znaky, ale pak by zase klávesy nemohly být tak prostorné. HTC Desire Z nyní používá i můj kamarád, který na něj přesedlal z HTC Touch Pro2 a klávesnici si nemůže vynachválit. A právě Touch Pro2 nabízí jednu z vůbec nejlépe řešených klávesnic mezi telefony, takže v tomhle směru na tom Desire Z není vůbec špatně a na klávesnici se dá psát velmi rychle. Podsvícení je bíle a ve tmě nikterak neruší, sekundární znaky pak mají o něco tmavší barvu, ale i tak jsou velmi dobře čitelné. Při dostatku světla se díky světelnému senzoru podsvícení klávesnice neaktivuje, což trochu ulevuje baterii. Na klávesnici rovněž naleznete dvě programovatelná tlačítka, na která si můžete nastavit spuštění libovolné aplikace a zkratky.

Videopohled na HTC Desire Z

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.2 s novou verzí HTC Sense
Procesor: Qualcomm MSM7230, 800 MHz
Displej: kapacitní, 3,7″, WVGA (480×800 px), 262 000 barev, technologie Super LCD (SLCD)
Paměť: 512 MB RAM, 1.5 GB vnitřní paměť, slot na microSDHC karty
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 2.1 (EDR, A2DP, FTP, OPP), Wi-Fi 802.11b/g/n, USB 2.0/micro USB
GPS: ano, 20 kanálů, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 5 MPx, přisvětlovací LED dioda, autofocus, záznam videa v HD rozlišení (720 p)
Rozměry: 119 × 60,4 × 14,16 mm
Hmotnost: 180 gramů včetně baterie
Hardwarová klávesnice: ano, 4 řady, 43 kláves, 2 programovatelná tlačítka
Baterie: Li-Ion 1300 mAh
Další informace: 3,5mm jack na sluchátka, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, podpora DLNA, optický touchpad

- -
Zadní strana; srovnání s HTC 7 Trophy a iPhone 4

Pětimegapixelový fotoaparát s automatickým ostřením vytváří spíše průměrné snímky, ale vždy záleží na světelných podmínkách. Překvapivě dobře mu jde makro a focení textu, kdy jsou výsledné fotografie velmi dobré. Při focení objektů (domy, náměstí) a krajiny však není snímek úplně ostrý a i když jsou většinou barvy věrohodné, u některých fotografií má software fotoaparátu tendenci až příliš vytahovat červenou barvu, která pak působí velmi nereálně, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených snímků. Přisvětlovací dioda při fotografování v noci funguje překvapivě dobře a díky připravené aplikaci ji můžete využít také jako kapesní svítilnu. Desire Z zvládne nahrávat video v HD rozlišení (720p), kde je kvalita při dobrých světelných podmínkách vyhovující, ale při záznamu v šeru jde ostrost prudce dolů.

- - -

- - -

- - -

HTC Desire Z zaujme i softwarovou výbavou v čele s novou verzí uživatelského prostředí HTC Sense. Díky několika desítkám widgetů, tapet, scén a vzhledů si vzhled systému můžete celkem výrazně upravit a spoustu dalších funkcí získáte po registraci na server HTCSense.com (podrobnosti naleznete v tomto článku); v tomhle směru toho HTC oproti konkurenci nabízí opravdu o poznání více a prostředí Sense se s trochou nadsázky dá označit za takový „systém v systému“. Reakce jsou navíc velmi rychlé a i 800MHz procesor dokazuje, že pro svižný běh systému plně postačuje.

Záznam videa v HD rozlišení (720p)

Podrobněji se na HTC Desire Z podíváme v připravované recenzi, kde bude prostor i pro test baterie, GPS, telefonu a dalších funkcí, který jsem zatím kvůli délce zápůjčky nemohl realizovat. Za zapůjčení zařízení děkuji společnosti Sunnysoft. Pokud máte k telefonu nějaké dotazy, můžete využít prostor v komentářích nebo v našem diskuzním fóru; bude-li v mých silách, pokusím se vám na ně v recenzi odpovědět. Rovněž doporučuji navštívit toto vlákno v našem diskuzním fóru, kde naleznete celou řadu dalších zkušeností od prvních majitelů modelu Desire Z.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku