TOPlist

HTC Desire dostal oficiální upgrade na Android 2.2, co nového přináší?

Snad všichni majitelé HTC Desire netrpělivě čekali na uvolnění aktualizace s novým Androidem 2.2 (Froyo). V pátek se čekání trochu uklidnilo, neboť bylo oficiálně oznámeno, že se upgradu dočkáme již o víkendu. To se také potvrdilo a v neděli odpoledne uživatelům vyskočila hláška o dostupné aktualizaci pro jejich zařízení. Pojďme se tedy podívat, co nového upgrade přináší.

Samotná aktualizace, nazvaná Android 2.2 a HTC Sense, má 90 MB, proto je doporučeno stáhnout ji přes Wi-Fi, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že to bez problémů jde i přes mobilní připojení (přes HSDPA to trvalo zhruba 8 minut). Jediný problém zde může být s datovým omezením FUP. Pro následnou instalaci je potřeba minimálně 25 MB volné paměti v zařízení (interní). Pokud je paměť dostupná, instalace se sama spustí a trvá necelých 20 minut. V případě, že jde vše jak má a instalace se podaří, systém oznámí úspěšný upgrade na Android ve verzi 2.2. Teď už ale rychle na novinky v systému, které s touto aktualizací přišly. Těch je totiž opravdu požehnaně, proto jsem se rozhodl vybrat ty nejzajímavější a ty, které člověk využije při každodenním používání. V menu přibylo hned několik nových aplikací a položek, jmenovitě to jsou: Hledat, Hotspot Wi-Fi, Sdílení aplikací, Světlo, Videa, Voice Search a Zprávy a Počasí.

- - - - -

Po stisku tlačítka hledat se už nezobrazí „Pole rychlého vyhledávání”, ale právě první zmíněná aplikace. Ta nyní umožňuje výběr mezi hledáním všude (převážně Google.com), na internetu a v nainstalovaných aplikacích. Další novinkou je hlasové vyhledávání, které zatím funguje pouze v anglickém jazyce, přesto s použitím anglického přízvuku funguje dobře. Hotspot Wi-Fi je pro uživatele HTC Desire naprostou novinkou. Aplikace za pomocí mobilní sítě vytvoří síť Wi-Fi, do které nasdílí připojení k internetu, například pro notebook či další mobilní zařízení. Další novinkou je sdílení aplikací, to funguje přes Bluetooth, Facebook, Friend Stream, Gmail, Peep (Twitter) e-mail a SMS. Díky aplikaci Světlo využijete LED diodu na zadní straně i mimo focení, přístroj pak jde tak použít jako svítilna s třemi stupni intenzity světla. Zprávy a počasí, tak se jmenuje další „novinka” v Androidu 2.2. Slovo novinka je v uvozovkách z toho důvodu, že tato aplikace byla dostupná již na předchozí verzi systému, jen nebyla základní součástí HTC Desire.

- - - - -

Mezi další vylepšení rozhodně patří rychlejší odezva systému, propracovanější prostředí Sense, možnost ukládání aplikací na SD kartu, plná podpora Flashe, natáčení videa v rozlišení 720p při 30 FPS – to jsou důležité novinky aktualizované verze systému Android. Opět se podíváme na každý bod trochu podrobněji. Při představení Froya na I/O 2010 se mluvilo hlavně o zrychlení systému. To po několika hodinách mohu potvrdit, sice jsem čekal trochu větší „fofr”, přesto je zde vidět určitý krok kupředu. A to nejen v systému samotném, ale také v uživatelském prostředí Sense. To zůstalo graficky stejné, přibylo jen několik widgetů (kalkulačka, FM rádio, Market a řada malých widgetů v podsekci nastavení – Hotspot, profil a vyzváněcí tón).

Záznam videa v HD rozlišení (720p)

Další věc není pro uživatele s ROOTlými přístroji žádná novinka, pro ty ostatní však ano. Řeč je o možnosti ukládání aplikací na SD kartu a tudíž uvolnění interní paměti. Ta je zde velmi vítána a hned také velmi kritizována. Většina aplikací totiž na kartu přesunout vůbec nejde, například na data objemnější navigace (Navigon) či aplikace Mapy a další. Plná podpora Flashe je nyní v prohlížeči opravdu stoprocentní, včetně zvuků a pohodlného ovládání. Slibované nahrávání v 720p rozlišení je opravdu HD ready, navíc zde přibyla možnost používat při natáčení LED diodu na zadní straně, což se bude hodit za zhoršených světelných podmínek.

Video: Přehled novinek v Androidu 2.2 pro HTC Desire

Novou podobu dostalo také pole pro psaní SMS; je zde navíc přímá možnost vložení přílohy, tudíž i přímé vytvoření multimediální zprávy. V nastavení telefonu je nově položka Zobrazení, kde najdeme několik nových možností. Stejně tomu je i u zvuků, kde je nově možnost nastavení různé hlasitosti pro vyzvánění, média a budík. Tím zásadní novinky Androidu 2.2 na HTC Desire končí, ve videu výše se můžete podívat na chod systému a další, nezmíněné zajímavosti.

Autor článku Martin Prokop
Martin Prokop

Kapitoly článku