TOPlist

Recenze Honor 8X: obr, který má dobře nakročeno

Honor 8X recenze

Značce Honor se na českém trhu daří a její smartphony se mezi uživateli těší velké popularitě, a to nejen u mladých lidí. Napovídá tomu mimo jiné i to, že si společnost vybírá naše hlavní město jako místo pro evropskou premiéru smartphonu Honor 8X. Tento smartphone se prodává za cenu 6 999 korun (64GB verze, 128GB se prodává za 7 999 Kč) a při pohledu na parametry je zřejmé, že výrobce znovu vsadil na osvědčený recept na úspěch – tedy na co nejlepší poměr ceny a výkonu. Naše recenze Honor 8X vám prozradí, co všechno tenhle obr nabízí a zda se má konkurence začít obávat?

Videorecenze Honor 8X

Konstrukce a vzhled hrají prim

Kvalitní konstrukce bude jedním z hlavních lákadel Honoru 8X. Základ konstrukce tvoří kovový boční rámeček, na který navazuje skleněná čelní a zadní strana. Po rozměrové stránce není novinka žádný kolibřík a řadí se spíše k větším telefonům. Celkové rozměry činí 160,4 × 76,6 × 7,8 milimetrů, hmotnost je 175 gramů.

Na celkově větších rozměrech se nejvíce podepsal 6,5palcový displej, který zabírá přibližně 85 procent čelní strany. Tomu se budeme věnovat ještě později. Ve výřezu v horní části displeje se ukrývá čelní 16megapixelová kamera se světelností f/2,0, reproduktor pro telefonní hovory, drobná notifikační dioda a potřené senzory.

 

Při pohledu na spodní hranu bohužel spatříte jedno z největších zklamání této novinky, kterým je datový konektor microUSB. V dnešní době je nepochopitelné, proč výrobce nezvolil raději univerzálnější a novější port USB-C. Spodní hrana je dále domovem mřížky hlasitého reproduktoru a výrobce nezapomněl ani na sluchátkový výstup v podobě 3,5mm konektoru jack.

Honor 8X recenze

Pravý bok obsahuje klasicky tlačítko pro spuštění a kolébku pro ovládání hlasitosti. Na opačném boku je slot pro dvojici karet nano SIM a pro paměťovou kartu micro SD. Horní hrana obsahuje už jen sekundární mikrofon (ten primární je na spodní hraně).

Honor 8X u nás pořídíte v černé, modré a červené barvě
Honor 8X u nás pořídíte v černé, modré a červené barvě

Designově nejvýraznější částí telefonu jsou skleněná záda. Ta jsou ozvláštněna pruhem s jemným vzorem, který zabírá přibližně čtvrtinu plochy. V tomto pruhu sídlí jak duální fotoaparát s přisvětlující diodou, tak i logo výrobce. Na zádech si našla své místo i kruhová čtečka otisků prstů. Jak je u Honoru už delší dobu dobrým zvykem, její rychlost i přesnost jsou na výborné úrovni.

Druhým způsobem odemykání telefonu je prostřednictvím rozpoznávání obličeje. Bohužel u Honoru 8X jsem nebyl moc nadšený z rychlosti této metody autentifikace. Většina smartphonů Huawei i Honor v tomto ohledu vynikají, ale v tomto případě to zkrátka nebylo úplně přesvědčivé. Je ale možné, že výrobce ještě rychlost i přesnost odladí v některé z následujících aktualizací.

Po stránce zpracování není telefonu v podstatě co vytknout. Dílenské zpracování je prvotřídní a osobně se mi líbí i vzhled, který cílí na mladé uživatele. Kromě červené barevné varianty, která zaujme především něžné pohlaví, je dostupná také elegantní modrá a černá edice.

Honor 8X: IPSko přes celý předek

Displej s úhlopříčkou 6,5 palců disponuje rozlišením 1080 × 2340 pixelů. Jedná se o panel typu IPS, který má zakulacené rohy a ve své horní části výřez. Po stránce zobrazovacích vlastností nemám k displeji žádné výtky. Barevné podání je prvotřídní a spokojený jsem byl i s čitelností na přímém slunci.

Jako je tomu i u jiných smartphonů Huawei nebo Honor, v nastavení najdete možnost skrýt výřez. Po aktivaci této funkce se na části displeje kolem výřezu nastaví černé pozadí a vykousnutí není tak výrazné. Na displeji je z výroby nanesena ochranná fólie, která ale není úplně potřeba. Ochranné sklo by mělo odolávat škrábancům.

Honor 8X má výkonu dostatek

Honor 8X je poháněn novým čipsetem HiSilicon Kirin 710. Tento čip je vyráběn 12nm procesem a nabízí celkem osm procesorových jader (4 × Cortex-A73 s taktem 2,2 GHz a 4 × Cortex-A53 s taktem 1,7 GHz) a grafický čip Mali-G51 MP4. Operační paměť má kapacitu 4 GB a do vnitřního úložiště je možné uložit 64 nebo 128 GB dat. Další prostor můžete získat dokoupením paměťové karty formátu microSD.

Možnosti konektivity jsou velmi bohaté. Samozřejmostí je podpora českých LTE pásem a dvoupásmová Wi-Fi. Bluetooth je zde ve starší specifikaci 4.2, ale to ničemu vážnému až tak nevadí. Za daleko vážnější nedostatek považují datový konektor micro USB. Ten už se v dnešní době prostě nenosí a daleko raději bych uvítal USB-C.

Hardwarové parametry Honor 8X

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Hisilicon Kirin 710, octa-core, 4× 2,2 GHz Cortex-A73 + 4× 1,7 GHz Cortex-A53, GPU: Mali-G51 MP4, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 160,4 × 76,6 × 7,8 mm, hmotnost: 175 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,5", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 3750 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 20 Mpx, f/1.8, 27mm, PDAF, druhý: 2 Mpx, portrétový, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.0, 26mm, 1/3.06", 1.0µm, Full HD video, HDR

Pro mobilní placení nebo spárování příslušenství můžete využít technologii NFC. Určení přesné polohy telefonu probíhá velmi rychle a je zároveň i přesné. Aby také ne, když si novinka rozumí se satelity služeb GPS, GLONASS a BDS.

Baterie a výdrž: dva dny? Není problém!

Úsporný moderní čipset je předpokladem pro dosažení dobré výdrže. Když k tomu připočtete ještě akumulátor s kapacitou 3750 mAh, potom vám už musí být jasné, že s Honorem 8X nebudete muset hledat elektrickou zásuvku příliš často.

 

V praxi jsem i při náročnějším používání zaznamenal dvoudenní výdrž. Při střídmějším využité jsem s telefonem přečkal ještě i den navíc a stále jsem měl rezervu. V tomto ohledu mě testovaná novinka velmi mile překvapila. Nabíjení z prázdného stavu do plna trvá přibližně hodinu a 40 minut.

Operační systém a prostředí

Smartphony Honor, respektive Huawei, jsou již po dlouhá léta vybavena operačním systémem Android doplněný o grafickou nadstavbu EMUI. Honor 8X byl v době testování vybaven systémem Android ve verzi 8.1.0 Oreo a grafickou nadstavbou EMUI 8.2.0.

Systém obsahuje základní sadu programů, vybrané aplikace od Googlu, ale také několik her, které lze naštěstí odinstalovat. Z „bonusových“ aplikací stojí za zmínku ta s názvem Režim párty. Pod tímto označením se skrývá jednoduchá utilita, prostřednictvím které můžete propojit více kompatibilních smartphonů a ty poté mohou současně přehrávat vybrané písničky. Ano, cílení na mladé uživatele je znát i na výbavě operačního systému.

Co se týče optimalizace, tak jsem byl celkem spokojený. Občas sice trvala odezva na některý povel lehce déle, než by bylo vhodné, ale věřím, že se to povede výrobci ještě vyladit během některé z následujících aktualizací. Stabilita aplikací je ale prvotřídní.

Fotoaparát a video: duální optika má rezervy

High-endové smartphony značky Huawei patří aktuálně k nejlépe fotícím na trhu. Honor 8X má samozřejmě daleko nižší ambice (ale také cenu). Primární senzor má rozlišení 20 megapixelů a světelnost f/1,8. Sekundární čip sloužící pro záznam rozdílné hloubky obrazu je však pouze dvoumegapixelový. Pro přisvícení tmavých scén je možné využít přisvětlovací diodu.

Aplikace pro fotografování disponuje celou řadou scénických režimů včetně manuálního módu. Díky němu mohou zkušení uživatelé dostat z telefonu opravdové maximum. Jak napovídá nápis na zádech smartphonu, fotoaparát disponuje i režimem umělé inteligence. Ta se v tomto případě stará o rozpoznání právě snímané scény a upraví barvy a další parametry fotografie podle svého nejlepšího uvážení.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Kvalita fotografií bohužel příliš nenadchne a řadí se k průměru. Snímky sice mají celkem věrné barevné podání, ale při detailním zkoumání zjistíte, že vykreslení detailů pokulhává a stejně tak i dynamický rozsah. Telefon také ne vždy dokázal dobře zaostřit. Rozhodně to neznamená, že by Honor 8X fotil špatně a kvalita naprosto odpovídá ceně, ale už jsme zkrátka v redakci měli smartphony od Honoru, které si za hodnocení fotoaparátu odnesly vyšší bodové ohodnocení.

Podobné je to i se záznamem videa, kde je maximem rozlišení Full HD a slušná frekvence 60 snímků za sekundu. Je škoda, že se nedostalo i na podporu 4k videa, ale na druhou stranu, stále jsme ve střední třídě. Po obrazové stránce je na tom video stejně jako fotografie – řadí se k průměru. I v tomto případě jsem se setkal s tím, že telefon v některých případech nejistě zaostřoval. Tohle by měl ještě výrobce napravit a doufáme, že aktualizace softwaru na sebe nenechá dlouho čekat.

Tip: přečtěte si další díl našeho seriálu FotoDuel, kde jsme proti sobě postavili fotoaparáty Xiaomi Mi 8 Lite a Honoru 8X. Podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu.

Někde se nízká cena zkrátka musela podepsat a fotoaparát je oblastí, kde se dá ušetřit. Ne, že by snad Honor 8X fotil nějak špatně, ale za stejnou cenu se najdou konkurenti, kteří si vedou o něco lépe.

Závěrečné hodnocení recenze Honor 8X

Honor 8X bude oblíbený především u mladších zákazníků. Bojovat bude hlavně svým povedeným designem, slušným výkonem, velkým displejem a naprosto špičkovou výdrží. Na tohle všechno se můžete těšit za 6 999 korun v případě 64GB varianty. Vyšší 128GB verze se u nás prodává za 7 999 Kč včetně DPH.

Všechno má i své stinné stránky a výjimkou není ani Honor 8X. Za největší nedostatek považuji spíše průměrný fotoaparát a určitě rezervy jsou i v optimalizaci systému. Tyto nedostatky by ale mohl výrobce vylepšit v některé z následujících aktualizací systému. Pak by telefon v našem hodnocení dostal ještě o něco vyšší bodové ohodnocení.

Honor 8X

Honor 8X
8.1

Design a zpracování

8.5/10

Výkon a optimalizace

8.2/10

Hardwarová výbava

7.3/10

Kvalita fotografií a videa

7.4/10

Výdrž baterie

9.3/10

Klady

  • elegantní vzhled
  • slušný výkon
  • povedený displej s tenkými rámečky
  • 3,5mm jack a NFC
  • excelentní výdrž
  • skvělá cena

Zápory

  • starší konektor microUSB
  • pomalejší rozpoznávání obličeje
  • průměrný fotoaparát
  • občasné pomalejší reakce systému
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku