Domů » Bleskovky » HoloLens dorazily na Mezinárodní vesmírnou stanici: K čemu astronautům slouží?

HoloLens dorazily na Mezinárodní vesmírnou stanici: K čemu astronautům slouží?

Náhlavní souprava Microsoft HoloLens pro zprostředkování rozšířené virtuální reality se zatím na pulty obchodů nechystá, v prvním kvartále příštího roku by ji teprve měli dostat první vývojáři, kteří za ni budou ochotni utratit 3 tisíce dolarů, tedy asi 74 tisíc korun bez DPH.

  

O aplikace využívající rozšířenou realitu by nemusela být nouze, Microsoft dosud v soutěži „Podělte se o svůj nápad“ posbíral více než 3 000 návrhů na nové aplikace. Soutěž probíhá na těchto stránkách a trvá do 11. ledna. Porota poté vybere tři vítězné aplikace, které se dočkají zpracování, absolutní vítěz pak bude uvolněn jako open-source a může sloužit jako výukový vzor pro ostatní vývojáře.

  

Užitečné tipy pro další využití HoloLens by mohly přijít i z vesmíru, v minulém týdnu totiž dorazila zásilka obsahující mimo jiné i dvojici náhlavních souprav na Mezinárodní vesmírnou stanici. Její obyvatelé, astronauti Scott Kelly a Mikhail Kornienko, se svěřili serveru Popular Science, k čemu jim HoloLens ve výšce cca 400 kilometrů nad zemí budou.

 

Díky stavu beztíže mají Hololens výrazně zjednodušit práci s elektronickými zařízeními, která dosud představovaly volně poletující iPady, případně napevno přichycené počítače. HoloLens se namísto toho dají použít jako náhlavní displej použitelný v jakékoliv astronautově pozici. Podle Scotta Kellyho se nabízí několik praktických využití, například virtuální asistence při opravách přímo ze Země. Při práci na hardwaru, s nímž není posádka zcela obeznámena, může vypomoci odborník z NASA v reálném čase, neboť bude mít možnost vidět přímo, co se na palubě ISS děje.

HoloLens ale také mohou posloužit jako zdroj zábavy, přeci jen Kelly a Kornienko mají ve vesmíru strávit 342 dní, a jakékoliv rozptýlení v nekonečné prázdnotě určitě přijde vhod.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments