Domů » Bleskovky » Holografická jednotka v Microsoft Hololens: 24 jader, bilion operací za vteřinu

Holografická jednotka v Microsoft Hololens: 24 jader, bilion operací za vteřinu

V minulém týdnu jsme měli možnost vyzkoušet si na vlastní kůži rozšířenou realitu zprostředkovanou skrze brýle Hololens od Microsoftu, přičemž zhruba hodinová ukázka v nás zanechala velmi pozitivní dojem (více informací).

hololens

Na rozdíl od většiny konkurentů je veškerý hardware ukrytý přímo v náhlavní soupravě, tudíž není nutné vlastnit výkonný počítač či smartphone. Pohled na specifikaci Hololens nijak neoslní, základ tvoří hardware patřící do nejlevnějších tabletů s Windows, tedy čipset Intel Atom, 2 GB RAM a 64GB úložiště. Veškeré holografické tajemství tkví v součástce nazvané Holographic Processing Unit (HPU 1.0), která byla prozatím zahalena rouškou tajemství. Tu však Microsoft nyní celou odhalil.

hololens_large

HPU je koprocesor postavený na 24 DSP jádrech Tensilica, které vyrábí 28nm procesem společnost TSMC. Dnes jsou pochopitelně pokročilejší výrobní postupy, vývoj Hololens však trvá již více než tři roky. Koprocesoru je k dispozici 8MB SRAM a 1 GB nízkonapěťové DDR3 RAM, celé řešení je zabaleno do „balíčku“ o půdorysných rozměrech 12 × 12 mm. Holografická jednotka zvládne až billion operací za jednu vteřinu, přesto si udržuje příkon menší než 10 W.

holol

Největším omezením Hololens je v současné době omezené zorné pole, neboť se současným hardwarem by souprava nestíhala vykreslovat detailní obraz na větší ploše při zachování rozměrů a hmotnosti. Je však pravděpodobné, že Microsoft vyvíjí druhou generaci holografické jednotky, která tento neduh v příští generaci Hololens vylepší.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentáře

  1. tonda (neregistrovaný)

    Cože mrkvochvost….ta mrtvola, na andriod to nemá a mít nikde nebude

    • bůh (neregistrovaný)

      Tak Tondo, ty za svou slabomyslnost budeš navždy odsouzen k používání androidu, který nikdy nepřekoná tento přístroj.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).