Domů » Bleskovky » Hlasový asistent ve Windows Phone bude hovořit patnácti jazyky v šesti emocích a bude se jmenovat v každé zemi jinak

Hlasový asistent ve Windows Phone bude hovořit patnácti jazyky v šesti emocích a bude se jmenovat v každé zemi jinak

Ačkoliv některé nové funkce z nadcházející aktualizace Windows Phone 8.1 známe již téměř do nejmenších detailů, možnosti hlasového asistenta / asistentky, známé pod názvem Cortana, skládá komunita z drobných střípků nalezených v uniklém vývojářském balíčku. Funkce, které bude tento hlasový asistent obsluhovat, jsme popsali v minulém článku na základě uniklého balíčku ikon, dnes se podíváme na to, jak k nám bude Cortana promlouvat.

  

Kdo očekával, že hlasový asistent ve Windows Phone bude hovořit jen anglickým jazykem, bude možná mile překvapen. Na základě uniklých jazykových balíčků z Windows Phone 8.1 emulátoru již víme, že jazykové schopnosti tohoto pomocníka budou velice široké, celkem se zde nachází 15 jazyků. Tedy abychom byli zcela přesní jedná se o 10 jazyků, přičemž angličtina, španělština a čínština jsou zastoupeny v několika variacích. Těšit se tedy můžeme na angličitnu (britská, americká a indická), němčinu, španělštinu (španělská a mexická), franouzštinu, italštinu, japonštinu, polštinu, brazilskou portugalštinu, ruštinu a čínštinu (čínská, Hong Kongská a tchajwanská). Češtinu ani slovenštinu očekávat nemůžeme, i když velkým překvapením je přítomnost polského jazyka.

Hlasový asistent se bude dle všeho jmenovat v základním nastavení v každé zemi jinak, přičemž má být k dispozici možnost jeho přejmenování. Server WPWorld.pl poskytl seznam výchozích jmen, která budou přednastavena v jednotlivých zemích.

 

Aby jsme se nedočkali pouze robotického slova, které rozhodně není tak hřejivé, jako slovo lidské, má tento hlasový asistent umět hovořit hned v šesti různých emocích. Ty mají být na základě analýzy jazykového souboru následující: ohleduplnost, citlivost, spokojenost, rozpaky, přemýšlení a omluva. Doufejme, že asistentovi nebude chybět ani humor. Máte-li zájem nahlédnout do jazykového balíčku, můžete si jej stáhnout z mediafire.

 

Pochopitelně jako všechny úniky, musíme i tyto brát s rezervou, oficiálního odhalení se dočkáme zřejmě až na samotné vývojářské konferenci Microsoft Build na začátku měsíce dubna. Co myslíte, dočkáme se někdy v budoucnu i české mutace hlasového Windows Phone asistenta? Jak by se měl podle vás jmenovat?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

22 komentářů

 1. fíkus (neregistrovaný)

  Ne nedočkáme, stejně jako jsme se nedočkali u ostatních platforem.

 2. Taky si myslím, že se nedočkáme. Ale kdyby byla podpora pro ČR v tom anglickém jazyce, tak bych to určitě uvítala :).

 3. animexx (neregistrovaný)

  Pokial nebude CZ/SK Bing, nebude ani asistent. Volat by sa mohol Vaclav.

 4. Kdyby WP aspoň umělo hledat v češtině… Za toto má u mě Google velké +, že nekašle na malé trhy…

  • WP umí hledat v češtině.

  • Ale ne jako Google a nikdy ani nebude ;-)

  • Ano, máš pravdu, že tolik reklam mi tam Bing necpe. Ten mobilní dokonce žádné… V tom na Google opravdu nemá…

   Ale nikdy neříkej nikdy. Ballmer taky říkal, že telefon za 1000 USD a jedním tlačítkem nemá šanci na úspěch…

  • Já na Lumii požívám Google a ne jen na ní a nijak mě to netrápí, používá to co je pro mě lepší, ale to by jsi nebyl Ty se snahou argumentovat ;-)

  • A jdi se léčit na Applefóbii a rovnou tam zařaď i mistrovský Samsung ;-)

  • 1) Bigt napsal, že Bing na WP neumí hledat v češtině.

   2) To není pravda a tuto neptavdu jsem neuvedl na pravou míru

   3) Do toho se musel přidat idiot Peete a zase mlejt ho…

  • Jsi špatně vychovaný MCENZO a nemusíš mě hned urážet kvůli tomu, že jsi zamindrákovaný bejby :-) Já k tomu zase jen dodal, že ne tak dobře jako Google :-*

  • Když je článek o hlasovém asistentovi, tak každý tu pochopí, že se bavím o vyhledávání hlasovém… O diktování sms v češtině, o vyhledávání míst na mapě hlasem atd…

 5. Čeština i Slovečina sú pre stroj tažko rozoznávateľné..

  • Pak bych Slovenštinu vyřadil… :-D

  • lister0 (neregistrovaný)

   Blbost, nektere aplikace pro preklad pouzivaji cestinu a rozpoznavaji ji velice dobre. MS ma pro vyvojare dostupny framework pro cestinu a pokud jsou schopni provozovat cortanu s polstinou, zvladnou i cestinu, jen si mozna chvili pockame.

 6. Ach jo, hlavně že ti „pšonkové“ tam jazykovou podporu mají…

 7. Bohužel Polsko má 38 milionů obyvatel. To je ve srovnání s ČR trochu rozdíl…

  Snad Čeština přibyde v následujících verzích.

 8. Bez hlasového asistenta bych se obešel, ale absence možnosti hlasového vytáčení mne dost štve.

 9. Taky moc nerozumím tomu údivu nad polštinou v článku, nebo v diskusi. Polština se objevuje jako varianta z omezené nabídky počtu jazyků docela často, ať už u různých aplikací, v manuálech a pod. Čeština jako možnost bude v tomhle logicky vždycky nanejvýš nastejno, ale často až po ní a nebo taky vůbec.

 10. Láďa (neregistrovaný)

  :( Hlasové ovládání ve WP8 už je docela slušné JENŽE umí komunikovat jenom anglicky a tím způsobem, že přečtená SMS je nerozluštitelná stejně jako vyslovit český kontakt kterému bych rád chtěl zavolat … :(

 11. „…čeština je zlá. To je blbej jazyk. Tvrdej a složitej. Pořád nějaké možná a kdyby…“ :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).