Domů » Bleskovky » Hlasový asistent ve Windows Phone bude hovořit patnácti jazyky v šesti emocích a bude se jmenovat v každé zemi jinak

Hlasový asistent ve Windows Phone bude hovořit patnácti jazyky v šesti emocích a bude se jmenovat v každé zemi jinak

Ačkoliv některé nové funkce z nadcházející aktualizace Windows Phone 8.1 známe již téměř do nejmenších detailů, možnosti hlasového asistenta / asistentky, známé pod názvem Cortana, skládá komunita z drobných střípků nalezených v uniklém vývojářském balíčku. Funkce, které bude tento hlasový asistent obsluhovat, jsme popsali v minulém článku na základě uniklého balíčku ikon, dnes se podíváme na to, jak k nám bude Cortana promlouvat.

  

Kdo očekával, že hlasový asistent ve Windows Phone bude hovořit jen anglickým jazykem, bude možná mile překvapen. Na základě uniklých jazykových balíčků z Windows Phone 8.1 emulátoru již víme, že jazykové schopnosti tohoto pomocníka budou velice široké, celkem se zde nachází 15 jazyků. Tedy abychom byli zcela přesní jedná se o 10 jazyků, přičemž angličtina, španělština a čínština jsou zastoupeny v několika variacích. Těšit se tedy můžeme na angličitnu (britská, americká a indická), němčinu, španělštinu (španělská a mexická), franouzštinu, italštinu, japonštinu, polštinu, brazilskou portugalštinu, ruštinu a čínštinu (čínská, Hong Kongská a tchajwanská). Češtinu ani slovenštinu očekávat nemůžeme, i když velkým překvapením je přítomnost polského jazyka.

Hlasový asistent se bude dle všeho jmenovat v základním nastavení v každé zemi jinak, přičemž má být k dispozici možnost jeho přejmenování. Server WPWorld.pl poskytl seznam výchozích jmen, která budou přednastavena v jednotlivých zemích.

 

Aby jsme se nedočkali pouze robotického slova, které rozhodně není tak hřejivé, jako slovo lidské, má tento hlasový asistent umět hovořit hned v šesti různých emocích. Ty mají být na základě analýzy jazykového souboru následující: ohleduplnost, citlivost, spokojenost, rozpaky, přemýšlení a omluva. Doufejme, že asistentovi nebude chybět ani humor. Máte-li zájem nahlédnout do jazykového balíčku, můžete si jej stáhnout z mediafire.

 

Pochopitelně jako všechny úniky, musíme i tyto brát s rezervou, oficiálního odhalení se dočkáme zřejmě až na samotné vývojářské konferenci Microsoft Build na začátku měsíce dubna. Co myslíte, dočkáme se někdy v budoucnu i české mutace hlasového Windows Phone asistenta? Jak by se měl podle vás jmenovat?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

22 komentářů

 1. fíkus (neregistrovaný)

  Ne nedočkáme, stejně jako jsme se nedočkali u ostatních platforem.

 2. Katie (neregistrovaný)

  Taky si myslím, že se nedočkáme. Ale kdyby byla podpora pro ČR v tom anglickém jazyce, tak bych to určitě uvítala :).

 3. animexx (neregistrovaný)

  Pokial nebude CZ/SK Bing, nebude ani asistent. Volat by sa mohol Vaclav.

 4. bigt (neregistrovaný)

  Kdyby WP aspoň umělo hledat v češtině… Za toto má u mě Google velké +, že nekašle na malé trhy…

  • mceza (neregistrovaný)

   WP umí hledat v češtině.

  • Peete (neregistrovaný)

   Ale ne jako Google a nikdy ani nebude ;-)

  • mceza (neregistrovaný)

   Ano, máš pravdu, že tolik reklam mi tam Bing necpe. Ten mobilní dokonce žádné… V tom na Google opravdu nemá…

   Ale nikdy neříkej nikdy. Ballmer taky říkal, že telefon za 1000 USD a jedním tlačítkem nemá šanci na úspěch…

  • Peete (neregistrovaný)

   Já na Lumii požívám Google a ne jen na ní a nijak mě to netrápí, používá to co je pro mě lepší, ale to by jsi nebyl Ty se snahou argumentovat ;-)

  • Peete (neregistrovaný)

   A jdi se léčit na Applefóbii a rovnou tam zařaď i mistrovský Samsung ;-)

  • mceza (neregistrovaný)

   1) Bigt napsal, že Bing na WP neumí hledat v češtině.

   2) To není pravda a tuto neptavdu jsem neuvedl na pravou míru

   3) Do toho se musel přidat idiot Peete a zase mlejt ho…

  • Peete (neregistrovaný)

   Jsi špatně vychovaný MCENZO a nemusíš mě hned urážet kvůli tomu, že jsi zamindrákovaný bejby :-) Já k tomu zase jen dodal, že ne tak dobře jako Google :-*

  • bigt (neregistrovaný)

   Když je článek o hlasovém asistentovi, tak každý tu pochopí, že se bavím o vyhledávání hlasovém… O diktování sms v češtině, o vyhledávání míst na mapě hlasem atd…

 5. CageJ (neregistrovaný)

  Čeština i Slovečina sú pre stroj tažko rozoznávateľné..

  • bigt (neregistrovaný)

   Pak bych Slovenštinu vyřadil… :-D

  • lister0 (neregistrovaný)

   Blbost, nektere aplikace pro preklad pouzivaji cestinu a rozpoznavaji ji velice dobre. MS ma pro vyvojare dostupny framework pro cestinu a pokud jsou schopni provozovat cortanu s polstinou, zvladnou i cestinu, jen si mozna chvili pockame.

 6. milennium (neregistrovaný)

  Ach jo, hlavně že ti „pšonkové“ tam jazykovou podporu mají…

 7. mceza (neregistrovaný)

  Bohužel Polsko má 38 milionů obyvatel. To je ve srovnání s ČR trochu rozdíl…

  Snad Čeština přibyde v následujících verzích.

 8. richtrj (neregistrovaný)

  Bez hlasového asistenta bych se obešel, ale absence možnosti hlasového vytáčení mne dost štve.

 9. Andreas (neregistrovaný)

  Taky moc nerozumím tomu údivu nad polštinou v článku, nebo v diskusi. Polština se objevuje jako varianta z omezené nabídky počtu jazyků docela často, ať už u různých aplikací, v manuálech a pod. Čeština jako možnost bude v tomhle logicky vždycky nanejvýš nastejno, ale často až po ní a nebo taky vůbec.

 10. Láďa (neregistrovaný)

  :( Hlasové ovládání ve WP8 už je docela slušné JENŽE umí komunikovat jenom anglicky a tím způsobem, že přečtená SMS je nerozluštitelná stejně jako vyslovit český kontakt kterému bych rád chtěl zavolat … :(

 11. bkf1 (neregistrovaný)

  „…čeština je zlá. To je blbej jazyk. Tvrdej a složitej. Pořád nějaké možná a kdyby…“ :D

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *