Domů » Bleskovky » Hlasová asistentka „Cortana“ pro Windows Phone o sobě dává vědět v prvním videu

Hlasová asistentka „Cortana“ pro Windows Phone o sobě dává vědět v prvním videu

O tom, co všechno by mohl umět hlasový asistent (nebo spíše asistentka) ve Windows Phone „Cortana“ jsme psali již v dřívější bleskovce, ale dosud se jednalo pouze o skládání střípků, které se dostávaly na světlo světa důkladným prozkoumáváním SKD následující verze systému. Samotná podoba hlasové pomocnice však byla velkou neznámou, to se ale nyní mění díky videu, které se objevilo na internetu díky zdroji UnleashThePhones.com, bohužel její hlas z uniklého videa slyšet není.

Hlasová asistentka se skutečně bude jmenovat Cortana, ačkoliv krátce po přihlášení ke svému Microsoft účtu bude možné dát jí libovolné jméno. Než jí budete smět položit první otázky, bude klást otázky ona vám, zřejmě na základě vašich voleb budete dostávat relevantnější odpovědi na vaše budoucí otázky. První otázka se týká toho, jak trávíte večery, dále jaké je vaše smýšlení ohledně jídla, co vás motivuje vyrazit za přáteli nebo na jinou událost a poslední otázka se týká oblastí, které vás nejvíce zajímají. Po té již lze konkurentku Siri používat, její vyvolání je realizováno dlouhým stiskem tlačítka pro hledání.

    

Její vzhled je tvořen dvojicí dynamických kruhů v systémové barvě, otázky a příkazy lze pokládat hlasem i textem, správný formát pokládání otázek bude k dispozici pod položkou „see more“. Některé otázky vám bude Cortana nabízet předem, kupříkladu „jaké je dnes počasí?“. Kromě toho se v uniklém videu objevují některé z položek nastavení, mimo jiné i Quiet Hours, což bude nabídka, v níž si vyberete časový interval, v němž si nepřejete být rušeni, ať už samotnou Cortanou nebo jinými notifikacemi. Kromě toho bude mít Cortana v systému vlastní položku nastavení.

Ačkoliv debut hlasové asistetnky proběhne na dubnové vývojářské konferenci Microsoft Build na telefonech Windows Phone, podle zdrojů Mary Jo Foley máme očekávat její přítomnost i v systému Windows a na konzoli Xbox One. Bohužel podle předchozích informací nebude mezi prvními 15 podporovanými jazyky čeština, uvidíme, zda Microsoft na Build přislíbí do budoucna podporu dalších jazyků.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentáře

  1. tom (neregistrovaný)

    Když Kortýna nebo jak se jmenuje nebude v češtině, zrovna tak jako funkce Řeč, tak nemá moc smysl vstřebávat jakékoliv info o tom. Kdybyste alespoň jako redaktoři vyvíjeli tlak na Nokii nebo MS, tak budu jen tleskat, ale bohužel.

  2. Martin (neregistrovaný)

    Podpora češtiny u MS se předpokládá v roce 2058.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).