Cena:

Hackeři vyhrožují Applu: zaplaťte, nebo vymažeme všechna uživatelská data z iCloudu

Před několika málo dny začala společnosti Apple vyhrožovat skupinka hackerů zvaná Turkish Crime Family (turecká kriminální rodina). Ta požaduje, aby jí Apple vyplatil, jinak prý nechá na dálku vymazat miliony uživatelských účtů iCloud, které jsou spjaty s iPhony a iPady.

Apple obohatí iCloud o nové bezpečnostní prvky ve formě upozornění

Hackeři se dožadují buď vyplacení 75 000 dolarů (asi 1 878 750 Kč) v kryptoměně Ethereum či v Bitcoinech. Druhou alternativou je vyplacení 100 000 dolarů (asi 2 505 000 Kč) v iTunes poukázkách. Na rozhodnutí má Apple čas do 7. dubna. Po tomto termínu začne skupina s vymazáváním jak účtů, tak i zařízení samotných.

Skupina má údajně přístup k 300 – 559 milionům účtům na doménách @icloud a @me. Zároveň přiznává, že je s Applem v e-mailovém kontaktu a jednání tak probíhají. Na internet pak také uniklo video, které má dokázat nabourávání jednoho z účtů.

hack-813290_1280

Dle Applu údajně k žádnému narušení bezpečnosti nedošlo. Podle něj si hackeři seznam účtů, spolu s hesly, obstarali pomocí aplikací třetích stran. Všechna vyjádření skupiny pak mají za cíl vyvinout tlak a přimět Apple k zaplacení. Musíme tak jen doufat, že se jedná o plané triky a uživatelům tak nehrozí žádná vážnější rizika.

Autor článku
Lukáš Čambala
Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.