Domů » Bleskovky » Google uvolnil Android 4.4 „KitKat“ pro Nexus 7 (2012, 2013) a Nexus 10. Nexus 4 se dočká brzy

Google uvolnil Android 4.4 „KitKat“ pro Nexus 7 (2012, 2013) a Nexus 10. Nexus 4 se dočká brzy

Google dnes do světa vypustil velice zajímavou zprávu, která potěší všechny majitele zařízení Nexus 7 a Nexus 10. Jednalo se o oznámení, jehož předmětem bylo avizování aktualizace na nejnovější verzi systému Android 4.4 KitKat, který byl představen před několika dny. Nečekaně se z nového systému budou moci jako první radovat uživatelé tabletů Nexus 7 (model 2012 a 2013) a většího sourozence v podobě Nexusu 10.


Nexus 7 (edice 2012 a 2013) se dočkaly aktualizace na Android 4.4 „KitKat“, stejně tak Nexus 10. Nexus 4 a Nexus 7 s datovým modulem se update dočkají v následujících dnech…

K uvolnění aktualizace dojde během dneška, přičemž varianty tabletů, které jsou vybavené slotem na SIM kartu si budou muset ještě nějaký čas počkat. Ačkoliv Google nezveřejnil konkrétní termín, lze očekávat, že se tak stane v několika následujících dnech. Naprosto stejná situace se týká i majitelů smartphonu Nexus 4, kteří si na nejčerstvější verzi systému též ještě chvíli počkají.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

19 komentářů

 1. Google to s Galaxy Nexusom pokašľal. To, že sa vyhovára na drivery od TI je nezmysel, keďže tie už existujú. Je dosť pravdepodobné, že môj ďalší telefón už Android obsahovať nebude. Radšej si kúpim iPhone alebo WP s istotou podpory. Telefón fakt nepotrebujem meniť každý rok alebo dva.

  • flek (neregistrovaný)

   18 měsíců uplynulo. Pravda, podpora by mohla být delší, ale s její délkou jsi souhlasil při koupi.

  • Richard Streit

   Musím souhlasit, že postoj, který Google k aktualizaci Galaxy Nexus zaujal byl více než překvapující. Uvidíme jak zareaguje na volání uživatelů, které je čím dál hlasitější…

  • Nevím, proč to bylo překvapující, telefon představuje vždy po roce a přesně před rokem skončila podpora pro galaxyS, proto se to dalo čekat.

   SILENT64SK, ona se podpora WP telefonů už ukázala v praxi, že mluvíš o jistotě?

  • standa (neregistrovaný)

   Jasně, mobilní windows mají špičkovou podporu :D zařízení dostane oficiální aktualizaci na určitou verzi systému, po níž přijde nová, zpětně nekompatibilní :D což ovšem není problém, protože tich pět aplikací na marketu není problém naprogramovat pro novou verzi znovu a znovu… Výsledná doba podpory je opravdu delší než 18 měsíců. Jediný kdo dnes projevuje snahu aktualizovat je apple, protože chce přinést nejlepší „user experience“ a komunita z XDA, protože jim chybí windows mobile a baví je se rejpat v androidu. Ostatní aktualizují jen aby mělo PR oddělení o čem psát.

  • Já jsem jako majitel Galaxy Nexusu taky trochu zklamanej že 4.4 nebude, na druhou stranu 18 měsíců podpory skončilo a já plánuju přeskočit na N4, konečně mě něco donutilo. A dřív nebo později se určitě objeví stabilní ROM pro gnexe :)

  • Geronimo (neregistrovaný)

   Měl byste pochopit, že Google nevyrábí žádné HW díly k jejich telefonu.

   Když Google mluví o driverech, mluví o driverech pro chipset – HW část telefonu.

   Libs files jsou něco jiného, než drivery!

   A pokud kernel neobsahuje aktuální drivery, ztrácí telefon na funkčnosti.

   That’s it.

   ad. tím se nesnažím snižovat práci chlapců z XDA, ale tohle je prostě fakt, se kterým nic nezmůžou ani oni.

   To, že vytvoří port KitKatu, či něčeho jiného, je věc už jiná, ale stále platí co jsem psal výše.

  • To je furt křiku, jak Apple nerovnocenně zpřístupňuje funkce z nového OS na starších přístrojích…. Za tohle Google skutečně nelze kritizovat:-D

 2. ja myslím, že lumie, ktoré začali s WP8 budú na tom veľmi dobre, a MS, pokiaľ viem, predĺžil podporu na 36 mesiacov…

  • A za těch 36 měsíců se možná dočkáš funkcí, co měl android 2.1, jde taky o to, jestli chceš začínat zase od začátku, jinak to že nedostaneš u androidu novou verzi neznamená konec podpory, všechny aktualizace svých aplikací od googlu bude dostávat galaxy nexus dál a novinky z novější verze systému není problém doinstalovat zvlášť.

  • vlada (neregistrovaný)

   silent64sk: 36 mesicu bude podporovany samotny system, ale aktualizaci pristroje nezaruci.

 3. mne také veci hovoriť nemusíš, skrátka ma len mrzí fakt, že Google ide proti sebe, Android 4.4 má byť optimalizovaný pre menej výkonné zariadenia, Galaxy Nexus požiadavky 2x prevyšuje, napriek tomu update nebude, lebo…

  Momentálne si to skrátka môže dovoliť, keďže vlastní cez 80% trhu, ale aby na túto aroganciu jedného dňa nedoplatili. Je to zaujímavé, ale Apple ako jedna z mála firiem, napriek svojmu veľmi tvrdému biznis modelu, podporuje zariadenia ďaleko najdlhšie.

  • standa (neregistrovaný)

   Apple má zisk z ekosystému kolem iOS. Vyplatí se mu aktualizovat co nejvíc zařízení, má pak kompaktní platformu, čímž naláká víc vývojářů, má víc aplikací a větší zisky z jejich prodeje. Výrobce zařízení s androidem nic nenutí aktualizovat, mají zisk jen z prodaného zařízení.

  • On psal o Google. A ano, Google má zisk z ekosystému Android. Vas prispevek, Stando, absolutne nedava smysl.

  • Prej je problém v čipsetu, kdy onen výrobce (TI) tenhle byznys zabalil. A to je přesně to, co na Nexusech kritizuji takřka od počátku. Nejednotnost.

   Google tam prostě seká, co mu přijde pod ruku, materiály, čipsety, typy displejů, zhotovitele… Takhle se fakt produktová řada dělat nemá.

   A napraví to tak, že přislíbí podporu defakto jen generaci dozadu, „kdyby něco“ a ono „něco“. Hmm.

  • Telefon zhotovil Samsung a dal tam čip od Texas instruments, který třeba v tý době nevypadal že to zabalí, navíc něco tam dát museli. TI to prostě po čase zabalil protože je tu velká konkurence, hned bych ale netvrdil, že Google do Nexusů používá jakejkoliv balast jako v komentáři nademnou..

  • sh00ter (neregistrovaný)

   uni: až to zabalí Samsung bude mít Apple po ptákách :D

 4. Michal (neregistrovaný)

  A v čem je ta podpora Applu tak úžasná? Dostanete OSEKANÝ iOS, kde se všude mluví o dokonalém Siri a podobných frajeřinkách, kterých se ale na starších iPhonech stejně nedočkáte. Velkou změnu přinesla podpora iOS 7, kde byl jiný vzhled a prostředí, druhou stranou mince je však to, že na malých displejích starších iPhonů je to spíš na obtíž. (lišty po vytažení stejně zaberou celý displej, zhoršené pohodlí v hudebním přehrávači…).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).