Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Oracle: Google na Androidu vydělal 22 miliard dolarů

Oracle: Google na Androidu vydělal 22 miliard dolarů

Soudní tahanice mezi společnostmi Google a Oracle přinášejí na světlo světa informace, které by za normálních okolností měly zůstat utajeny. Oracle v roce 2010 zažaloval Google za nepovolené užívání API Java a prozatím všechny soudní instance se přiklonily na jeho stranu. Pokud by žalující strana spor vyhrála, mohla by si nárokovat část příjmů, které Google z provozu operačního systému Android plynou. A rozhodně by se nejednalo o malé peníze.

V soudním líčení totiž zaznělo, kolik Google od roku 2008 na operačním systému Android vydělal, tedy alespoň podle kalkulací Oracle – celkové tržby z Androidu za posledních sedm let mají činit 31 miliard dolarů (asi 775 miliard korun), přičemž zisk má být 22 miliard (550 miliard korun). Příjmy tvoří prodeje aplikací, her, reklamy a dalších služeb, operační systém jako takový poskytuje Google výrobcům zařízení zdarma. Oracle také vyčíslil, kolik Google platí Applu, aby v iOS používal jeho vyhledávač jako výchozí – v roce 2014 to měla být miliarda dolarů.

 

Google se proti zveřejnění těchto čísel ohradil, neboť se jedná o velice citlivé informace, které byly určeny pouze pro oči právníků a jejich zveřejnění by údajně mohlo mít významně negativní dopad na další podnikání. Google požádal o odstranění těchto informací z veřejného spisu, čemuž bylo vyhověno. Částka ale tak jako tak již na veřejnost pronikla.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentáře

  1. Trochu se z toho ztratilo to iOS:) Vyjma miliardy za pozici vyhledávače se dá třeba zmínit, že to vydělal Google na Androidu za celou dobu vydělá Apple na iOS za 1/4 roku:)
    Tedy bych poupravil onu premisu, že se nejedná o malé peníze, ono se vlastně jedná o sakra málo peněz:) Ale to je už takový znak celé Android platformy…..

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel