Google oficiálně představil Android 4.2: Rekapitulace novinek

Google představil novou verzi operačního systému Android 4.2. Tato verze přináší celkem dost novinek, které si v tomto článku zrekapitulujeme.

Ti největší fanoušci zeleného robůtka už se jistě nemohou dočkat velké aktualizace systému s názvem Key Lime Pie, ta sice zatím stále není v dohlednu, Google však představil na svém oficiálním blogu menší update na verzi 4.2. Nejde ale jen o nenápadné opravy chyb, dočkáme se skutečně nových a zajímavých funkcí.

360° panorama

Panoramatická fotografie je většinou horizontální širokoúhlý záběr, který vznikl složením několika na sebe navazujících snímků. Poslední dobou se tento typ fotografií dostává opět do módy, například Apple představil jako jednu z „killer-feature“ nového iPhonu 5 právě plynulé vytváření panoramat. Google se rozhodl svou konkurenci trumfnout tím, že se neomezil jen na jednu prostorovou osu a do fotoaparátu v Androidu tak přibude možnost vytvářet 360° panoramatické snímky. Obrazu podobného Street View vám pomůže dosáhnout asistence na displeji, která spolupracuje s gyroskopem a ukazuje, které úhly ještě nemáte vyfocené.

Nová virtuální klávesnice

Při psaní textu na Androidu 4.2 doslova neodtrhnete prsty od displeje, Google se rozhodl, že datlování prsty do displeje už není in a umožní psát na klávesnici pouhým přetahováním prstu mezi písmeny jak jej znáte například ze Swype keyboard. Po zvednutí prstu se automaticky ukončí slovo a vloží mezera. Nová a lepší má být údajně i predikce a taktéž byla vyladěna i funkce převodu textu na mluvené slovo.

 

Podpora více uživatelských účtů

Svůj mobil pravděpodobně často ostatním lidem ve svém okolí nepůjčujete, jiná situace je ale u tabletu. Jako zařízení primárně určené k zábavě  a konzumaci multimédií často putuje mezi členy rodiny a zřejmě vás nepotěší, když se vrátí s přeskupenými ikonkami na ploše, změněnou tapetou nebo novým statusem na Facebooku. V Androidu 4.2 budete moci vytvářet uživatelské účty stejně, jako jste zvyklí na vašem počítači, vaše soukromá data a nastavení tak zůstanou mimo dosah ostatních uživatelů. Tato funkce bude dostupná pouze pro tablety.

 

Sdílení obrazu na televizi

Mezi další novinky patří funkce „Wireless Display“, která dovolí sdílet obsah displeje vašeho telefonu či tabletu na televizi. Opět nelze ignorovat podobnost s konkurenčním AirPlay, místo Apple TV však k televizi budete muset připojit přes HDMI takzvaný wireless adapter, poté už můžete bezdrátově ukazovat rodině pořízené fotografie či pouštět na schůzce prezentace.

 

Daydream a vylepšené notifikace

Jedná se v podstatě o spořič displeje, který v pohotovostním režimu nebo při usazení do dokovací stanice zobrazuje fotografie nebo jakékoliv užitečné informace například z aplikace Google Currents. Aktualizováno bylo i rozhraní pro zobrazení notifikací, to odkryjete tažením prstu od horního okraje displeje a nově budete moci vykonat více úkonů rovnou z notifikační oblastni, aniž byste museli otevírat jednotlivé aplikace.

 

Google Now

Google Now je jedna z killer aplikací Androidu, je to inteligentní pomocník, který denně sleduje vaše kroky, živě vyhodnocuje aktuální informace o poloze a poté automaticky nabízí informace, které považuje za užitečné, jako například jízdní řád autobusu, kterým denně jezdíte do práce. Google je na tento nástroj náležitě pyšný a nenechává ho opadat prachem, v Androidu 4.2 byly jeho funkce ještě více rozšířeny, například o podrobnější zobrazení o hotelech, rezervace v restauracích, filmy v kinech, koncerty a další.

 

Jak sami vidíte, tato aktualizace, byť se odehrává v rozmezí desetinných čísel, není vůbec malá a alespoň pomůže zkrátit dlouhou chvíli při čekání na Key Lime Pie. Další obrovskou výhodou je, že se nemusíte opět obávat, zda právě vaše zařízení bude na seznamu aktualizovaných. update dorazí dříve nebo později na všechny chytré telefony a tablety, které již nyní běží na Androidu 4.1.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku